המחאה באיראן: 9 הרוגים בהפגנות; ע. שר הפנים: "המצב רגוע"

חוסיין דו פקארי אמר לרשת "אל מיאדין" הלבנונית כי "נסיים את חוסר היציבות בקרוב". ההפגנות צפויות להימשך לאחר שאתמול נהרגו שני מפגינים בני 11 ו-20

עוזר שר הפנים לענייני משטרה וביטחון באיראן, חוסיין דו פקארי, אמר היום (שלישי) לרשת "אל מיאדין" הלבנונית כי "המצב רגוע ברוב אזורי המדינה".

"נסיים את חוסר היציבות במספר אזורים בקרוב, בשיתוף פעולה עם העם האיראני והמנגונים השונים", הוסיף עוזר השר. 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

דרום קוריאה קוראת לקיים מפגש עם גורמי ממשל מקוריאה הצפונית

דיווח: 9 הרוגים הלילה מירי לעבר מפגינים באיראן

אושר: מסירת שטחים מי-ם - רק ברוב של 80 חברי כנסת

אתמול נהרגו במהלך ההפגנות תשעה בני אדם, בהם בן 11 ובן 20 בעיר חומיינישהר, כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית באיראן. בנוסף נהרג  חייל במשמרות המהפכה בעיר נפג'אהבד מירי רובה צייד. 20 אנשים נפצעו בהפגנות ברחבי המדינה וכמאה נעצרו.

כוחות הביטחון האיראנים יורים לעבר מפגינים

בנוסף, רשת "פוקס" האמריקנית חשפה דוח איראני שהוגש לגורמים בכירים במשטר מה-31 בדצמבר  בו נכתב כי "ההפגנות מסכנות את שלום המשטר. השלב הראשון הוא לאתר מוצא למצב". עוד נכתב כי "מנהיגים דתיים ומקומיים צריכים למהר לאזור ההפגנה ולמנוע מהמצב להתדרדר, אלוהים יעזור לנו זה מצב מורכב ושונה מכל המקרים הקודמים".

לפי "פוקס" הדוח הודלף לאופוזיציה האיראנית הגולה הנמצאת בצרפת.

דובר ממשלת איראן מחמד באקר נבחאת אמר היום במהלך מסיבת עיתונאים: "יש טרוריסטים שרק ממתינים לאירועים מסוג זה,  אל תטילו ספק בכך שיש לנו אויבים מבחוץ וגם מבית, אלה שמחים כאשר יש מחלוקות  בין בני העם האיראני, הם אמרו בעבר שהם מוכנים לרצוח חפים מפשע וליצור ריב אחים וכאוס. יש את האירועים וההפגנות החוקיות , אלה שבהן אנו מכירים בבירור אך יש גם מהומות שאינן מקובלות באף מדינה בעולם".

ההפגנות באיראן אתמול

עוד אתמול נחשף בחדשות עשר מסמך הערכה מסווג של המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ (ממ"ד) שהופץ ללשכת ראש הממשלה, לכמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני ולשגרירויות ישראל בחו"ל קובע כי ההפגנות ברחבי איראן החלישו את המשטר בטהראן ועלולות לאיים על יציבותו.

במסמך נכתב כי המשטר האיראני הופתע מההפגנות ומנסה לדכאן באמצעות מעצרים, שיבוש רשתות חברתיות ואינטרנט ונוכחות ביטחונית מוגברת - אך מנסה לא לגלוש לאלימות רבה מדי.

"ההפגנות החלו על רקע כלכלי... אך קיבלו תוך זמן קצר תפנית פוליטית אלימה וכללו באופן חריג קריאות אנטי משטריות, שריפת סמלי משטר וביקורת נוקבת על ההוצאות הכספיות של המשטר בסוריה, בלבנון ובתימן", נכתב במסמך. עוד נכתב כי בפני המשטר שתי דילמות: האם לנקוט באמצעי דיכוי קשים יותר כדי לשמור על היציבות במחיר מסוים וכיצד להתמודד עם ביקורת פנימית גוברת באיראן שיוצרת זיקה בין השקעת המשאבים באזרח האיראני לבין השקעת המשאבים בזירה האזורית.

בטורקיה הביעו חשש מהמתרחש במדינה וקראו להימנע מאלימות. "אנחנו מאמינים שהכרחי להימנע מאלימות ולא להיגרר אחר פרובקציות, ומקווים כי לא תהיה מעורבות חיצונית בנעשה", נמסר ממשרד החוץ הטורקי.