המחאה באיראן מתרחבת אך שלטון האייתוללות עדיין יציב • פרשנות

ההפגנות שהחלו על רקע כלכלי נצבעו בגוון פוליטי וכוללות גם קריאות לחופש. מספר המפגינים במדינה עולה אך לא בהיקפים שמסכנים את המשטר - בינתיים

למחאה באיראן שהחלה על רקע כלכלי-חברתי נוספו גם קווים פוליטיים של תסכול מהשלטון האסלאמי. ההפגנות מתרחבות גם לערים הגדולות ולפי ההערכות ברחבי המדינה השתתפו בהפגנות כ-500 אלף איש מתוך 85 מליון המתגוררים במדינה.

בהפגנות בכיכר תחריר בקהיר ב-2011 נכחו מיליון איש, אך בכיכר טהראן לא מוחים מאות אלפים. בינתיים, המפגינים בבירת איראן לא מסתערים על בניין הפרלמנט, העירייה או מבני ממשלה, כשהם מוכנים לסכן את חייהם.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

תעלומה בגילה: האם מסתובב מצית סדרתי בשכונה הירושלמית?

דיווח - גנור: שמרון עזר לי לבטל את עסקת הצוללות עם ד. קוריאה

המסמך המסווג שהועבר לנתניהו: ההפגנות מחלישות את המשטר בטהראן

ההרוגים בקרב המוחים הביאו להתעצמות ההפגנות, אך לא במספר משמעותי וגם לא הטעינו אותן באנרגיות ניכרות. במדינה רחבת ידיים כאיראן יש משמעות גם למיקום ההפגנות והיכן נורים המפגינים. כרגע מרבית הנפגעים הם מהכפרים ולא מהערים הגדולות, הלוויות המוניות בטהראן עלולות להתפתח למהומות גדולות ואלימות תוך דקות ספורות. זו סיבה נוספת לכך שהמחאה עדייין תחת שליטה יחסית של המשטר.

 

יש לציין כי למפגינים אין הנהגה מאוחדת, מאפיין השונה מההפגנות במדינה ב-2009. פייסבוק ושאר הרשתות החברתיות מאחדות אותם ומסייעות להם, אך את זה מבינים גם השלטונות שחוסמים את האינטרנט.

בשלב זה, אין סכנה שיופל השלטון האסלאמי, אך המחאה באיראן דינאמית ומשתנה כל יום, לכן יש לעקוב אחר ההתפתחויות. השלטון כבר מתכונן לשלב הבא - בכירי הדוברים של הרפובליקה האסלאמית מכינים דפי מסרים ונאומים, ומשמרות המהפיכה מתכוננים לרדת לרחובות אם וכאשר תינתן הפקודה. אם זה יקרה שלטון האייתולות יהיה בסכנה אמיתית ומייידית. בינתיים זה לא הגיע לכדי כך.

מפגינים באיראן