נתניהו ודרעי בכנסת, 2015, רויטרס

כל קול קובע: ההצבעה על חוק המרכולים נדחתה בשבוע

בקואליציה דחו את ההצבעה בשל הכשלון להשיג רוב. "זו בפירוש דרמה. הסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב. המשבר הפנימי גדל", מסר הרצוג. חוקי הפריימריז וירושלים התקבלו

כל קול קובע: בקואליציה החליטו אמש  (שני) לדחות את ההצבעה על חוק המרכולים. זאת בעקבות כשלון הקואליציה להשיג רוב. החוק נהנה מרוב רעוע בשל היעדרות שר הדתות דוד אזולאי עקב מחלה ונבצרותו של חבר הכנסת יהודה גליק בשל מות אשתו.

בסיעת ש"ס הסבירו את ההחלטה: "בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר אזולאי הנמצא לאחר טיפול רפואי מורכב, ובעקבות נבצרותו של ח״כ גליק שנמצא לאחר לווית אשתו, ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בעצה אחת של ש״ס ויהדות התורה להעלות את חוק המרכולים להצבעה בשבוע הבא".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שיגור מרצועת עזה: רקטה נפלה במועצה האזורית אשכול

המסמך המסווג שהועבר לנתניהו: ההפגנות מחלישות את המשטר בטהראן

לאחר הביקורת הציבורית - הסעות החיילים בראשון יימשכו

יו"ר האופוזיציה הרצוג על דחיית חוק המרכולים

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי מסר: "כשלא מקזזים ולא מוותרים הקואליציה מתקפלת ומתפרקת לאיטה. נמשיך לפעול בנחישות למנוע את חוק המרכולים פשוט משום שהוא נגד הציבור ובעד הפוליטיקה". ח"כ יואל חסון התייחס לדחייה בחשבון הטוויטר שלו: "מדיניות ה'אין קיזוזים' ואין תיאום ושת"פ של האופוזיציה הוכיחה את עצמה וחוק המרכולים נדחה כי אין להם רוב. עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה". 

יו"ר האופוזיציה  יצחק (בוז'י) הרצוג אמר: "זו בפירוש דרמה. הסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב. המשבר הפנימי גדל. בסוף דינם של חוקים מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום, שהם יביאו להתמוטטות הקואליציה. זה רק עניין של זמן." ח"כ יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, הגיב: "חוק המרכולים לא יעלה להצבעה. השבוע ניצחנו, אבל בשבוע הבא הם ינסו שוב. נמשיך להוביל את המאבקים נגד הכפייה החרדית, נגד סחטנות, בעד יהדות מכילה וסובלנית ברוח עם ישראל לדורותיו".

 התייעצות בין חברי הכנסת של שס על חוק המרכולים
 

התייעצות בין חברי הכנסת של שס על חוק המרכולים( חדשות עשר)

 

לאחר ההודעה על דחיית חוק המרכולים, המשיכו הדיונים וההצבעות על חוקים נוספי שעומדים במחלוקת בין הקואליציה לאופוזיציה. חוק ירושלים, שמקשה על הסדר טריטוריאלי עתידי בבירה התקבל, אושר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 64 תומכים, 51 מתגדים ונמנע אחד. החוק קובע כי נדרש רוב של 80 ח"כים בהחלטה על חלוקת העיר. 

"החוק משריין את ירושלים כך שלא ניתן יהיה לחלק אותה אלא ברוב עצום של 80 חברי כנסת", כתב שר החינוך נפתלי בנט, "לא יהיו עוד תרגילים פוליטיים שיאפשרו את קריעת הבירה שלנו. יום חג לישראל!".לעומתו כתבה חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "הסתיים לו עוד לילה ארוך ומורט עצבים של חקיקה שלא מיטיבה עם מדינת ישראל או עם אזרחיה".

מוקדם יותר אמש, האופוזיציה משכה את כל ההסתייגויות על חוק הפריימריז והחוק עבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 52-62. הסדר המימון שנקבע בחוק יחול רק אם חלו שלושה תנאים: במפלגה חברים לפחות 5000 חברים, בבחירות המקדימות האמורות בוחרים רוב חברי המפלגה, (להוציא, לדוגמה, בחירות במחוז מסוים, אלא אם כן הבחירות במחוזות יתקיימו באותו יום בכל המחוזות), הפריימריז יתקיימו בסמוך לבחירות לכנסת – חצי שנה לפני הבחירות או מעת פיזור הכנסת. אם לא יתקיים אחד מהתנאים, הסדר המימון לא יחול. במהלך הדיונים בהצעה בוועדת הפנים הוחלט לפצל מההצעה את הסעיף שמעניק מימון של 50 אלף ש"ח למפלגה שלא מתקיימים בה פריימריז.
 

 חבר הכנסת יהודה גליק באירוע סליחות והסברה בירושלים
 

חבר הכנסת יהודה גליק חדשות עשר

 

לפני שהוחלט על דחיית ההצבעה על חוק המרכולים, בקואליציה הפעילו לחצים על חברי כנסת ברשימה המשותפת וביקשו מהם שלא יענו לטלפון כשיתבקשו להצביע. חבר הכנסת אחמד טיבי הודיע כי כל 13 חברי הרשימה יצביעו ביחד. מנגד, באופוזיציה ניסו למצוא חברי קואליציה נוספים שייעדרו מההצבעה.

מצוקת הקואליציה החלה הבוקר, כשנודע על פטירת אשתו של ח"כ יהודה גליק, שייעדר מהמליאה בימי השבעה. עם זאת, אריה דרעי, יוזם חוק המרכולים, התעקש בכל זאת לקיים את ההצבעה. דרעי, לדבריו, חושש מגל של רשתות וחנויות שיהיו פתוחות ביום שבת ויהפכו את היום ליום השופינג הלאומי.

בהמשך, בכירי הקואליציה תקפו את האופוזיציה שחבריה סירבו לקזז את ח"כ גליק אבל נמנעו מלתקוף את דרעי או את שר הביטחון אביגדור ליברמן, שחברי מפלגתו המתנגדים לחוק על אף חברותם בקואליציה מסרבים כולם להתקזז עם ח"כ גליק. גם שר האוצר, משה כחלון, אישר לחברת סיעתו טלי פלוסקוב להצביע נגד ויחד עם ארבעה ח"כים מישראל ביתנו.