המסמך המסווג שהועבר לנתניהו: ההפגנות מחלישות את המשטר בטהראן

פרסום ראשון: במסמך שהועבר גם לחברי קבינט ולשגרירויות נטען כי המשך ההפגנות עלול לאיים על יציבות המשטר • דיווח: מפגין איראני הרג שוטר ופצע שלושה

  • פורסם ב:
  • 01/01/2018 19:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/01/2018 15:15
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

מסמך הערכה מסווג של המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ (ממ"ד) שהופץ אתמול (שני) ללשכת ראש הממשלה, לכמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני ולשגרירויות ישראל בחו"ל קובע כי ההפגנות ברחבי איראן החלישו את המשטר בטהראן ועלולות לאיים על יציבותו.

במסמך, שעותק ממנו הגיע לידי חדשות עשר, נכתב כי המשטר האיראני הופתע מההפגנות ומנסה לדכאן באמצעות מעצרים, שיבוש רשתות חברתיות ואינטרנט ונוכחות ביטחונית מוגברת - אך מנסה לא לגלוש לאלימות רבה מדי.

"ההפגנות החלו על רקע כלכלי... אך קיבלו תוך זמן קצר תפנית פוליטית אלימה וכללו באופן חריג קריאות אנטי משטריות, שריפת סמלי משטר וביקורת נוקבת על ההוצאות הכספיות של המשטר בסוריה, בלבנון ובתימן", נכתב במסמך. עוד נכתב במסמך כי בפני המשטר שתי דילמות: האם לנקוט באמצעי דיכוי קשים יותר כדי לשמור על היציבות במחיר מסוים וכיצד להתמודד עם ביקורת פנימית גוברת באיראן שיוצרת זיקה בין השקעת המשאבים באזרח האיראני לבין השקעת המשאבים בזירה האזורית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לאחר הביקורת הציבורית - הסעות החיילים בראשון יימשכו

משקעי השנה החדשה: הכינרת עלתה בסנטימטר, שלג בחרמון

אחרי תקיפת החיילים: עהד תמימי הואשמה בתקיפה והסתה

 הפגנות באיראן
 

הפגנות מול שגרירות איראן בלונדון רויטרס

 

"לפי שעה בולטת אחדות השורות של המשטר בין מחנה רוחאני למחנה השמרני ומשמרות המהפכה בנסיונם להרגיע במעט את הרוחות", צויין במסמך. "כוחות הביטחון משמרות המהפכה וכוחות הבסיג' פועלים לפי שעה באופן מאופק ומתמקדים באמצעי הרתעה".

 

המומחים לנושא איראן של המרכז למחקר מדיני, האגף האחראי על הערכות המודיעין של משרד החוץ,  מעריכים כי לפי שעה המחאות אינן מציבות איום על שרידות המשטר, אך כן פוגעות בו בצורה קשה. "להבנתנו ההפגנות הנמשכות מחלישות את המשטר, מביאות לשחיקת הלגיטימיות שלו ועשויות בטווח המתקדם יותר לאיים על יציבותו", נכתב במסמך.  "...ההתפתחויות נזילות ותלויות בכוחה של המחאה לרתום קהלים נוספים ולהגדיל את היקף המשתתפים בה כמו גם נכונות מתמשכת של המפגינים להתעמת עם כוחות הביטחון ובאמצעים שינקוט המשטר כדי לדכאה".

מסמך ההערכה של משרד החוץ קובע עוד כי "החרפת מסרי המחאה מעידה להבנתנו על פריצת מסוימת של מחסום הפחד של האזרח האיראני" שמאז דיכוי ההפגנות ב-2009 הביע את מחאתו בעיקר ברשתות החברתיות ולא יצא לרחובות.

 ההפגנות באיראן
 

ההפגנות באיראן( רויטרס)

 

יחד עם זאת, נכתב במסמך, רבים בציבור האיראני מודאגים מההשלכות של הסלמה במחאה. "קיים להבנתנו חשש מכאוס בקרב הציבור האיראני שמביט על מה שהתרחש במדינות אחרות באזור (דוגמת סוריה, ב"ר)", נכתב במסמך. "על אף פגיעה מסוימת בתדמיתו הציבורית של רוחאני – עדיין קיימים להבנתנו חלקים בציבור שמאמינים בו או למצער רואים בו הרע במיעוטו בעיניהם ולא אומרים נואש לגביו".

החוקרים שחיברו את המסמך סיכמו וכתבו כי האירועים באיראן "מבליטים את תהליכי העומק שהחברה האיראנית עוברת בשנים האחרונות בדגש על התרחקות של חלקים בציבור מערכי המהפכה ודרישה לשיפור כלכלי, יתר פתיחות ושחרור הרסן".

בתוך כך, דובר המשטרה האיראנית טען הערב כי מפגין בעיר נג'פאבאד ירה לעבר כוח משטרה שהתעמת עם מפגינים, הרג את אחד השוטרים ופצע שלושה נוספים. אם אכן הדיווח נכון, הרי שמדובר בשוטר הראשון שנהרג מאז החלו ההפגנות, זאת לצד 14 אזרחים הרוגים. דובר משמרות המהפכה מסר: ״אין כרגע צורך שכוחות משמרות המהפכה יתערבו בארועים במדינה. המצב בטהראן ובשאר הערים הגדולות באיראן תחת שליטה״.