נתניהו לרוחאני: "הטענה שישראל מאחורי ההפגנות - שקר נלעג"

רה"מ התייחס לראשונה להפגנות באיראן ותקף את האמירות לפיהן ירושלים מעורבת במתרחש . נוסף לכך, נתניהו מתח ביקורת על שתיקת אירופה ואיחל הצלחה למפגינים

  • פורסם ב:
  • 01/01/2018 18:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2018 19:55
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

תגובה ישראלית רשמית ראשונה למתרחש באיראן: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) להפגנות נגד המשטר האיראני ולטענה לפיה ישראל וארה"ב עומדות מאחוריהן.

"שמעתי היום את טענתו של הנשיא רוחאני שישראל עומדת מאחורי ההפגנות באיראן. לא רק שזה שקר. זה נלעג. שלא כמו רוחאני, אני לא אעליב את העם האיראני. מגיע להם יותר. איראנים אמיצים נוהרים לרחובות. הם חותרים לחופש, לצדק, לחירויות הבסיסיות שנשללו מהם במשך עשרות שנים", אמר ראש הממשלה.

 הפגנות מול שגרירות איראן בלונדון
 

הפגנות מול שגרירות איראן בלונדון(רויטרס )

 

"המשטר האכזרי באיראן מוציא עשרות מיליארדי דולרים על הפצת שנאה. הכסף הזה יכול היה לשמש לבניית בתי ספר או בתי חולים. אין זה פלא שאבות ואמהות צועדים ברחובות. המשטר פוחד מהם, מעמו שלו. זאת הסיבה שהם כולאים סטודנטים. זאת הסיבה שהם אוסרים על רשתות חברתיות. אולם אני משוכנע שהפחד לא ינצח. כיוון שהעם האיראני הוא חכם, מתוחכם וגאה. היום, הוא מסכן הכול למען החופש", הוסיף רה"מ נתניהו.

בד בבד, ראש הממשלה מתח ביקורת על התנהלות אירופה. "למרבה הצער, ממשלות אירופיות רבות שותקות למראה הכאתם של גיבורים איראנים צעירים ברחובות. זה פשוט לא צודק. אני, לעומת זאת, אינני מתכוון לשתוק", אמר.

ראש הממשלה סיים את דבריו בפנייה ישירה למפגינים. "משטר זה מנסה נואשות לזרוע שנאה בינינו. אולם הוא לא יצליח. וכשהמשטר סוף סוף ייפול, ויום אחד זה יקרה, האיראנים והישראלים יחזרו להיות חברים טובים. אני מאחל לעם האיראני הצלחה בחתירתו הנאצלת לחירות".

 נשיא איראן רוחאני בנאום לאומה בעקבות ההפגנות
 

נשיא איראן רוחאני בנאום לאומה בעקבות ההפגנות( PRESSTV)

מוקדם יותר היום דווח המשטר האיראני כי 14 בני אדם נהרגו במהלך ההפגנות שמתקיימות ברחבי המדינה. עוד דווח כי כוחות הביטחון האיראניים נאבקו ב"מפגינים חמושים", שניסו להשתלט על תחנות משטרה וכן על בסיסים צבאיים, וכי במהלך האירועים המפגינים גרמו לנזקים.

נשיא איראן, חסן רוחאני, טען כי אויבי הרפובליקה האסלאמית כועסים על גדולתו של העם איראני ועל הישגיו. הוא הוסיף כי אווירת הביקורת מותרת במסגרת החוק, אך העם מתנגד לאווירה של הרס ומהומות. כמו כן, הוא האשים את ארצות הברית וישראל בהסתה של חלק מהמפגינים, וציין כי "האויב הצהיר מספר פעמים כי הוא יעביר את המערכה לתוך איראן. מיליונים של אזרחי העם האיראני ייצא לרחובות לתמוך במשטר אם יהיה צורך. העם יגיב וייצא נגד פורעי החוק". הדברים של רוחאני נאמרו בפגישה שקיים היום עם ראשי ועדות בפרלמנט.

 הפגנות באיראן
 

הפגנות באיראן( רויטרס)

 

עוד הוסיף רוחאני: "אנשים אינם מפגינים רק בשל צרות כלכליות - הם גם רוצים יותר חופש. לא כל המפגינים האיראניים הם אלה שקיבלו הוראות ממדינות זרות - חלקם אנשים רגילים שמפגינים עקב בעיותיהם וזכויותיהם".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס לסוגיה פעם נוספת בחשבון הטוויטר שלו. "איראן נמצאת מאחור בכל תחום, זאת למרות הסכם הגרעין הנוראי שנחתם במהלך משטר אובמה", כתב, "העם האיראני סבל מדיכוי במשך שנים רבות. הם רעבים לאוכל וחופש. שוללים מהם את הרווחה שלהם". שר החוץ הגרמני, סיגמר גבריאל, הביע דאגה מהמתרחש באיראן וביקש מהממשלה בטהראן לכבד את זכויות האדם של המפגינים.

 

כזכור, ההפגנות נגד המשטר באיראן נערכות מזה חמישה ימים, זאת במחאה על המצב הכלכלי ותמיכת השלטון המקומי בארגון החיזבאללה וכן בנשיא סוריה, בשאר אל אסד. איראנים רבים יצאו לרחובות במוקדים שונים ברחבי המדינה, כשהם מיידים אבנים ושורפים חפצים שונים, תוך שהם חוסמים את הכבישים.

אתמול דווח על שיבושים ברשתות החברתיות במדינה, זאת כחלק מצעדי מנע שבוצעו נגד המפגינים. בין הרשתות ששובשו - יישומון הצילום הפופולרי אינסטגרם וכן שירות ההודעות "טלגרם", שמנכ"לה אישר כי באיראן חסמו את הגישה לרשת החברתית לרוב האזרחים. זאת, לדבריו, לאחר שהחברה סירבה לחסום עמודים מסוימים הנוגעים למחאות המתפשטות.