14 הרוגים בהפגנות באיראן; רוחאני: "ארה"ב וישראל מסיתות"

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי המפגינים היו חמושים ונגרם נזק לרכוש במהלך המחאה. נשיא איראן תקף: "כועסים על גדולתו של העם שלנו". טראמפ: "המשטר האיראני נכשל"

  • פורסם ב:
  • 01/01/2018 12:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2018 18:53
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

המחאה באיראן. גורמים באיראן דיווחו היום (שני) כי 14 בני אדם נהרגו במהלך ההפגנות שמתקיימות ברחבי המדינה. מוקדם יותר היום, הטלוויזיה הממלכתית האיראנית דיווחה על ההרוגים במסגרת ידיעה שהתייחסה להפגנות נגד השלטון המקומי, שהחלו ביום חמישי האחרון.

עוד דווח כי כוחות הביטחון האיראניים נאבקו ב"מפגינים חמושים", שניסו להשתלט על תחנות משטרה וכן על בסיסים צבאיים, וכי במהלך האירועים המפגינים גרמו לנזקים. כמו כן, בימים האחרונים התפשטו באיראן סרטונים בהם נצפים מפגינים תוקפים את תחנות המשטרה.

 

גורמים איראניים אישרו שארבעה בני אדם נהרגו בהפגנות, אך לא נמסר מידע לגבי שאר מקרי המוות. מוקדם יותר טען מחוקק איראני כי שני אנשים נהרגו אתמול במהלך הפגנה שהתקיימה בעיר אייזה שבדרום מערב המדינה.

נשיא איראן, חסן רוחאני, טען כי אויבי הרפובליקה האסלאמית כועסים על גדולתו של העם איראני ועל הישגיו. הוא הוסיף כי אווירת הביקורת מותרת במסגרת החוק, אך העם מתנגד לאווירה של הרס ומהומות. כמו כן, הוא האשים את ארצות הברית וישראל בהסתה של חלק מהמפגינים, וציין כי "האויב הצהיר מספר פעמים כי הוא יעביר את המערכה לתוך איראן. מיליונים של אזרחי העם האיראני ייצא לרחובות לתמוך במשטר אם יהיה צורך. העם יגיב וייצא נגד פורעי החוק". הדברים של רוחאני נאמרו בפגישה שקיים היום עם ראשי וועדות בפרלמנט.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

משקעי השנה החדשה: הכינרת עלתה בסנטימטר, שלג בחרמון

ירושלים: אב חשוד באונס בתו מאז שהיתה בת 13

שישה מטפלים בבתי אבות במרכז נעצרו בחשד להתעללות בקשישים

איראניים מפגינים בעיר הבירה טהראן
 

איראניים מפגינים בעיר הבירה טהראן( רויטרס)

 

עוד הוסיף רוחאני: "אנשים אינם מפגינים רק בשל צרות כלכליות - הם גם רוצים יותר חופש. לא כל המפגינים האיראניים הם אלה שקיבלו הוראות ממדינות זרות - חלקם אנשים רגילים שמפגינים עקב בעיותיהם וזכויותיהם".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס לסוגיה פעם נוספת בחשבון הטוויטר שלו. "איראן נמצאת מאחור בכל תחום, זאת למרות הסכם הגרעין הנוראי שנחתם במהלך משטר אובמה", כתב, "העם האיראני סבל מדיכוי במשך שנים רבות. הם רעבים לאוכל וחופש. שוללים מהם את הרווחה שלהם".

כזכור, ההפגנות נגד המשטר באיראן נערכות מזה חמישה ימים, זאת במחאה על המצב הכלכלי ותמיכת השלטון המקומי בארגון החיזבאללה וכן בנשיא סוריה, בשאר אל אסד. איראנים רבים יצאו לרחובות במוקדים שונים ברחבי המדינה, כשהם מיידים אבנים ושורפים חפצים שונים, תוך שהם חוסמים את הכבישים.

אתמול דווח על שיבושים ברשתות החברתיות במדינה, זאת כחלק מצעדי מנע שבוצעו נגד המפגינים. בין הרשתות ששובשו - יישומון הצילום הפופולרי אינסטגרם וכן שירות ההודעות "טלגרם", שמנכ"לה אישר כי באיראן חסמו את הגישה לרשת החברתית לרוב האזרחים. זאת, לדבריו, לאחר שהחברה סירבה לחסום עמודים מסוימים הנוגעים למחאות המתפשטות.

שלשום התייחס רוחאני למחאות, כשאמר כי "יש לעם זכות להביע מחאה במסגרת חופש ביטוי, אבל אסור שהמחאה תוביל לאלימות וחשוב שהביקורת תוביל לשיפור באיכות החיים". עוד הוסיף נשיא הרפובליקה כי "העם האיראני מבין את המצב הרגיש שבו המדינה נמצאת, כמו גם האזור שבו אנו חיים. בניגוד למה שדווח, הביקורות הן לא רק כלפי הממשל ואינן סביב סוגיות כלכליות בלבד, אלא גם סביב חוסר שקיפות ושחיתות. חשוב להבהיר שאנחנו נפעל בסופו של דבר רק בהתאם לאינטרס הלאומי שלנו".

בתוך כך, שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, מסר כי הוא מעודד את המפגינים האיראניים במחאתם נגד השלטון, אך טען כי ירושלים אינה מתערבת בענייניה של טהראן.