הריאליטי שהזניק את הביקוש להתגייס לצבא גרמניה

70 שנה לאחר מלחמת העולם השנייה, הבונדסוור נמצא במשבר עקב גילויים של תאי ימין קיצוניים בו. בעקבות כך הצבא מממן תכנית ריאליטי שגורמת לגרמנים להתחבר לחייליה

הטלוויזיה הגרמנית החלה לשדר סדרה מרעישה על הצבא הגרמני, ומעודדת עלייה באחוזי הגיוס אליה.

שנים רבות עברו מאז שהסתיימה מלחמת העולם השנייה, אך דימויו של הצבא הגרמני אינו אהוד במיוחד על אזרחיה של גרמניה. הצבא הגרמני נמצא במשבר מהותי, היחס של הציבור כלפיו הוא של חשדנות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ציידי התמימות: האם נעשה מספיק כדי להגן על ילדינו מפדופילים?

פרסום ראשון: המס החדש שיבטל את הירידה במחירי החשמל

מרכז הליכוד אישר הצעה לספח את יהודה ושומרון

זאת במיוחד עקב גילויים של תאי ימין קיצוניים בתוך הבונדסוור (הצבא הגרמני כיום). יש כיום 300 קצינים גרמנים שמחזיקים בדעות ימין קיצוני, אבל חצי מהמקרים הללו הם כבר מהשנה האחרונה. אורסולה וון דר ליין, שרת ההגנה של גרמניה, אף שאלה כיצד ייתכן כי עיטורי הוורמאכט (צבא גרמניה הנאצית) נמצאו בחדרים של הצבא החדש. "מדובר בחדרים חדשים שנבנו בשנת 2010", טענה השרה.

 תכנית ריאליטי על צבא גרמניה

תכנית ריאליטי על צבא גרמניה( לונדון את קירשנבאום)

 

בעקבות המשבר הזה, החליט לפני לפני שנה הצבא הגרמני לממן תכנית ריאליטי שמטרה – להגדיל את מספר המתגייסים. הם עוקבים אחרי מלש"בים, שני בנים ושתי בנות. הצבא משקיע 9 מיליון יורו בתכניות הגיוס לצבא. השמאל לא תומך בתכנית הזו. גם השמאל המיינסטרים לא מתלהב מזה שיש יח"צנות לצבא גרמניה כי לדבריהם לא עברו מספיק שנים מאז מלחמת העולם השנייה.

ההצלחה של הסדרה היא פנומנלית, מעל 44 מיליון גרמני צופים בה, זה מעלה את אחוז המתגייסים ב-25%. לגרמנים המבוגרים זה לא מדבר אבל לגרמנים הצעירים זה כן. עכשיו גם תכנית בת נוספת שעוסקת בחיילים הגרמנים שמוצבים במדינה האפריקנית "מאלי".

אחת המתגייסות סיפרה בתכנית כי לפני כן עבדה במשרד מכירות והיא החליטה להתגייס כי רצתה שינוי. "הצבא הגרמני הוא מקום עבודה שבו כל יום נראה אחרת, זה קסם לי ואז קיבלתי החלטה ואמרתי – צבא גרמניה אני מגיעה".