"שורש הבעיה הוא השלטון": ריאיון מיוחד עם מפגין מאיראן

מוחסן (שם בדוי) הסביר מדוע יצאו רבים לרחובות, במחאה על יוקר המחיה שנובע לדעתו משחיתות: "העם דורש את זכויותיו, רק כשהשלטון יפול העם יקבל את מה שמגיע לו"

בריאיון מיוחד לחדשות עשר, מוחסן (שם בדוי) סיפר הערב (ראשון) על גל ההפגנות ששוטף את המדינה. הוא טען כי האיראנים מבינים שהשלטון אחראי לעוני במדינה, ההתנהלות שלו וגם השחיתות שבו.

"העם הגיע למסקנה שצריך לרדת לשורש הבעיה, והשורש של הבעיה זה השלטון והמנהיגות באיראן", אמר מוחסן, "אנחנו יודעים שיש סיבה ליוקר המחיה – אנחנו מדינה עשירה מאוד, ואם טוענים שהסנקציות פוגעות בכלכלה מדובר בשקר מוחלט, הכל נובע מגניבות הכסף, זאת הסיבה האמיתית לעוני".

"עכשיו העם יצא לרחובות ודורש את מה שמגיע לו", הוסיף, "לפי ניסיון מ-2009, רק כשהשלטון יפול העם יקבל את מה שמגיע להם". הוא טען שראש הממשלה האיראני הוא בובה של המנהיג העליון עלי חמינאי ושל יועציו, שמונה רק כדי ליצור מצג שווא של דמוקרטיה.

 מוחסן (שם בדוי) מפגין איראני בריאיון לחדשות עשר
 

מוחסן (שם בדוי) מפגין איראני בריאיון לחדשות עשר

 

מוקדם יותר התייחס למחאות נשיא איראן, חסן רוחאני. "יש לעם זכות להביע מחאה במסגרת חופש ביטוי, אבל אסור שהמחאה תוביל לאלימות וחשוב שהביקורת תוביל לשיפור באיכות החיים", אמר. בהמשך הוסיף רוחאני כי "העם האיראני מבין את המצב הרגיש שבו המדינה נמצאת, כמו גם האזור שבו אנו חיים. בניגוד למה שדווח, הביקורות הן לא רק כלפי הממשל ואינן סביב סוגיות כלכליות בלבד, אלא גם סביב חוסר שקיפות ושחיתות. חשוב להבהיר שאנחנו נפעל בסופו של דבר רק בהתאם לאינטרס הלאומי שלנו". 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס מוקדם יותר בחשבון הטוויטר שלו למחאות באיראן נגד השלטון והביע תמיכה בעם האיראני. "אנשים מתחילים להבין שהכסף והרווחה שלהם נגנבים ומעוברים לטרור", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. עוד הוסיף טראמפ כי "נראה שהעם האיראני לא מוכנים לסבול יותר את המצב במדינתם. אנחנו עוקבים אחרי מה שמתרחש במטרה לשים לב להפרות של זכויות אזרח".

 

בתוך כך, דווח בטלוויזיה האיראנית כי השלטון הגביל את הגישה לרשתות חברתיות ואפליקציות המשמשות לשליחת הודעות. "השלטון החליט להגביל בין השאר את הגישה לטלגרם ואינסטגרם", אמר מקור המעורה בפרטים.

אתמול התפשטה המחאה לטהראן. מאות סטודנטים הפגינו באוניברסיטה המקומית והתעמתו עם כוחות הביטחון שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. בכלי התקשורת במדינה דווח על שני הרוגים בעיר דורוד, וגורם רשמי הכחיש כי המשטר אחראי למותם, וטען כי "סוכנים זרים" ירו בהם. לפי הגורם, כוחות המשטרה האיראניים לא ירו ובשטח נמצאו עדויות שקושרות ארגונים שמקורבים למדינה האסלאמית.


 

הפגנת מחאה באיראן
 

הפגנת מחאה באיראן( צילום מסך)