חוק המרכולים: עיריית גבעתיים אישרה פתיחת עסקים בשבת

ברוב של עשרה חברי מועצת העיר מול שלושה, אישרה העירייה את ההחלטה, במטרה להקדים את העברת החוק, שצפוי לעלות מחר בכנסת. "נלחם על מנת לשמור על גבעתיים חופשית"

הקרב על השבת: כשברקע הקשיים בגיבוש רוב להצעת חוק המרכולים של שר הפנים אריה דרעי, הערב (ראשון) אישרה עיריית גבעתיים הצעת החלטה לפתיחת בתי עסק בשבת. ההצעה עברה ברוב עשרה מול שלושה חברי מועצה.

ההחלטה עברה הערב במטרה להקדים את העברת חוק המרכולים, שצפוי לעלות בכנסת בקריאה שנייה ושלישית מחר. זמן קצר לפני שעברה ההחלטה, הפגינו תושבים דתיים כנגדה, ומולם מחו תושבים שהוגיעו על תמיכה בה. כך או כך, להחלטה אין משמעות אמיתית בשטח, והמטרה המרכזית, כך על פי הערכה, לסלול את הדרך להגשת בג"ץ בנושא, אחרי שההחלטה תתקבל. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

פרשת הצוללות: מדוע בכירי הבנק השוויצרי נמנעו מלהגיע לישראל?

מרכז הליכוד אישר הצעה לספח את יהודה ושומרון

תיעוד מיוחד: מנהרת הטרור של חמאס שנחשפה בשטח ישראל

"אני שמחה שהצלחנו לעשות את זה סוף סוף וצר לי מאד שהדיון הזה נגרר כל כך הרבה זמן", אמרה סגנית מועצת העיר, ויוי וולפסון, "נלחם בכל הכוח ובכל האמצעים על מנת לשמור על גבעתיים חופשית וכמוה על שאר ערי ישראל". 

כך או כך, ייתכן שההצבעה על החוק לא תתקיים בכל מקרה מחר, משיקולי לוח זמנים. סדר היום של הכנסת עמוס בשל הצעות חוק שנדחו בגלל הפיליבסטר בשבוע שעבר, והוא כולל שורת חוקים. על פי ההערכה ההצבעה, אם תתקיים, תהיה רק בשעות הקטנות של הלילה, גם ללא פיליבסטר מכוון מצד האופוזיציה. 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר, ארכיון
 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר ( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום נרשמה מתיחות קשה בתוך הקואליציה, שמתקשה כאמור לגבש רוב. במהלך פורום ראשי הקואליציה שהתקיים היום ביקשו ראשי הקואליציה, דוד אמסלם והשר יריב לוין מהחרדים לרכך את החוק ולהחריג חלק מבתי העסק כמו פיצוציות, אולם בש"ס ויהדות התורה הודיעו כי הם מתנגדים לכל שינוי. "נמאס לנו", אמרו שם, נלך לרבנים שיכריעו". בתגובה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה: "חייבים ללמוד לעבוד יחד".

מלבד ההתנגדות בישראל ביתנו, ישנם גורמים נוספים בממשלה שמתנגדים לחוק ועלולים להוות מכשול בהעברתו. חברת הכנסת שירן השכל מהליכוד הביעה את התנגדותה, כמו גם חברת הכנסת טלי פלוסקוב מכולנו. נוסף עליהם גם ח"כ דוד אזולאי שלא צפוי להגיע בשל מצבו הבריאותי. 

מאוחר יותר הודיע שר הפנים, אריה דרעי, כי החוק יעלה מחר למרות הניסיונות לדחות אותו. בחשבון הטוויטר שלו צייץ: "לפני שכל הטרמפיסטים הקבועים מתחילים עם ההסתה, הנה העובדות: לפני קום המדינה, נחקק בפקודת העיריות כי שר פנים צריך לאשר חוקי עזר. השנה פסק בג״ץ שסמכות שר הפנים היא טכנית בלבד ואינה מהותית. בעקבות בג"ץ, נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים".