מאבק בממשלה על חוק המרכולים: "נמאס לנו, נלך לרבנים שיכריעו"

במהלך פורום ראשי הקואליציה ביקשו בליכוד לרכך את החוק, שצפוי להשאיר את השליטה על פתיחת בתי העסק בשבת שבת אצל שר הפנים. בגבעתיים אישרו את פתיחת המרכולים

הקרב על השבת: בממשלה נערכים להצבעה הצפויה מחר (שני) על חוק המרכולים, בקריאה שניה ושלישית. בשל ההתנגדות מחוץ וגם מתוך הממשלה, בעיקר בקרב ישראל ביתנו - בליכוד חוששים שלא יהיה רוב לחוק במתכונתו הנוכחית, שאמור להשאיר בידי שר הפנים את הסמכות לפתיחת בתי עסק בשבת, מה שעלול לגרור למשבר עם הסיעות החרדיות.

במהלך פורום ראשי הקואליציה שהתקיים היום ביקשו ראשי הקואליציה, דוד אמסלם והשר יריב לוין מהחרדים לרכך את החוק ולהחריג חלק מבתי העסק כמו פיצוציות, אולם בש"ס ויהדות התורה הודיעו כי הם מתנגדים לכל שינוי. "נמאס לנו", אמרו שם, נלך לרבנים שיכריעו". בתגובה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה: "חייבים ללמוד לעבוד יחד".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לרצח במרכז: משאית זבל הורידה גופה בחירייה

טראמפ על ההפגנות: העם האיראני ראה איך כספו נגנב ומשמש לטרור

נסיעה מהירה נגד כיוון התנועה: תיעוד הימלטות רוצחי רון קוקיא

מלבד ההתנגדות בישראל ביתנו, ישנם גורמים נוספים בממשלה שמתנגדים לחוק ועלולים להוות מכשול בהעברתו. חברת הכנסת שירן השכל מהליכוד הביעה את התנגדותה, כמו גם חברת הכנסת טלי פלוסקוב מכולנו. נוסף עליהם גם ח"כ דוד אזולאי שלא צפוי להגיע בשל מצבו הבריאותי. 

 דוד אמסלם
 

דוד אמסלם(דוברות הכנסת )

 

מאוחר יותר הודיע שר הפנים, אריה דרעי, כי החוק יעלה מחר למרות הניסיונות לדחות אותו. בחשבון הטוויטר שלו צייץ: "לפני שכל הטרמפיסטים הקבועים מתחילים עם ההסתה, הנה העובדות: לפני קום המדינה, נחקק בפקודת העיריות כי שר פנים צריך לאשר חוקי עזר. השנה פסק בג״ץ שסמכות שר הפנים היא טכנית בלבד ואינה מהותית. בעקבות בג"ץ, נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים".

במקביל באופוזיציה מנסים לנצל את החולשה ולהשיג רוב למתנגדי החוק, גם בקרב הקואליציה. יו"ר סיעת "המחנה הציוני" יואל חסון אמר היום כי שם מתכוננים לפעול בדומה לאופן שבו פעלו כנגד חוק ההמלצות, בשבוע שעבר. "אנו מתכוונים לפעול גם הפעם ביד קשה, נעכב ונכשיל את החוק המיותר ע״י תיאום מוחלט עם כל סיעות האופוזיציה לגביי סדרי הדיון וההסתייגויות שיוגשו", אמר היום. 

עוד הוסיף: "לשמחתנו, יש ח״כים נוספים מהקואליציה, מעבר לח״כים של ישראל ביתנו, שאנו במגעים איתם. חברי כנסת שלא מעוניינים להצביע בעד חוק המרכולים ואף מעוניינים להצביע נגדו.ח״כים אלו, מתכננים לתמוך בחלק מההסתגויות שהוגשו ע״י האופוזיציה ובכך יסייעו לנו במאבק לשנות את פניי החוק המוצע ואף להסירו כלל".

כך או כך, ייתכן שההצבעה על החוק לא תתקיים בכל מקרה מחר, משיקולי לוח זמנים. סדר היום של הכנסת עמוס בשל הצעות חוק שנדחו בגלל הפיליבסטר בשבוע שעבר, והוא כולל שורת חוקים. על פי ההערכה ההצבעה, אם תתקיים, תהיה רק בשעות הקטנות של הלילה, גם ללא פיליבסטר מכוון מצד האופוזיציה. 

ובתוך כך הערב אישרו בעיריית גבעתיים את פתיחת המרכולים בשבת על פי חוק העזר העירוני, זאת לפני העברת חוק המרכולים. עשרה חברי מועצה תמכו, שלושה התנגדו ואחד נמנע. עם זאת נראה שההחלטה שהתקבלה לא תהיה בעלת משמעות כשלעצמה לאור היותה טעונת אישור שר הפנים, אלא צפויה לסלול את הדרך לפניה לפג"ץ בהמשך בנושא.