סיפורי 2017: המשבר החמור בוונצואלה - "צריך להפיל את השלטון"

מצב כלכלי גרוע, מחסור באוכל ובחשמל וממשל שלא זוכה לתמיכה. כל אלה גורמים לאזרחים לעזוב את המדינה. עיתונאית ונצואליאנית לחדשות עשר: "לאנשים לא נותרה שום תקווה"

  • פורסם ב:
  • 31/12/2017 02:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2017 22:45
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

השנה האחרונה לא הייתה פשוטה עבור תושבי ונצואלה. המצב הכלכלי החמיר כאשר האינפלציה לא הפסיקה לעלות והגיעה במהלך דצמבר ל-4,000%. בנוסף, נוצר מחסור בחשמל ובאוכל כאשר הממשלה נאלצה להיעזר בין השאר ברוסיה, שסיפקה עבורה חיטה, ובקולומביה, שרק שלשום שלחה 50 טון של בשר חזיר.

  

"המצב החמיר מאוד וכרגע מצפים להיפר-אינפלציה", מספרת העיתונאית הוונצוליאנית נלה דה לוקה, בשיחה עם חדשות עשר. "אף אחד לא יכול להרשות לעצמו לקנות שום דבר והנגישות למזון, תרופות ודלק נמצאת במצב קריטי".

>> סיפורי 2017 - כתבות נוספות בפרויקט:

הימין הקיצוני הרים את ראשו בגרמניה: "מצב ביזארי"

הרפובליקנית שהצביעה סנדרס והדמוקרט שחושש מטראמפ

"בצוק איתן הרגשתם את הטילים - פה בקוריאה הדרומית לא"

בשלושה בדצמבר הודיעה ונצואלה על השקת המטבע הווירטואלי "פטרו" בניסיון להקל על המצב הכלכלי. הנשיא ניקולס מדורו טען כי המטבע יעזור לצמיחה במדינה, אבל באופוזיציה דחו את טענתו על הסף. "מדורו מתנהג כמו ליצן", אמר לרויטרס חבר האופוזיציה, הכלכלן אנחל אלברדו, "אין שום ודאות לגבי היתכנות המטבע הזה".

דה לוקה מסכימה עם טענת האופוזיציה. "המטבע הווירטואלי הוא עוד המצאה מטורפת של דיקטטור מטורף שלא תשפר את המצב הכלכלי", היא אומרת.

 "אנחנו צריכים עזרה הומניטרית"

המצב הנוכחי הוביל לכך שהאמונה של העם במשטר נמצאת בשפל. ביולי האחרון, יותר משבעה מיליון בני אדם השתתפו במשאל עם שאורגן על ידי האופוזיציה במחאה על התוכנית החוקתית של הנשיא מדורו, תוכנית שנועדה לספק לו יותר כוח. במהלך משאל העם, מצביעה נורתה למוות ושלושה בני אדם נפצעו. לטענת האופוזיציה, היורים היו תומכים של מדורו. בנוסף, עיתונאי הוכה על ידי תומכי ממשל ונשדד. למזלו, הוא הצליח לברוח.

 נלה דה לוקה
 

"השליט הוא דיקטטור מטורף". נלה דה לוקה (ללא קרדיט)

בתוך כך, אחוזי ההצבעה בבחירות המקומיות, שנערכו בדצמבר, היו נמוכים במיוחד. לוקה מסבירה כי "יש מפלגות אופוזיציה שמשתפות פעולה עם המשטר באופן שיטתי, אז העם החליט לא לקחת חלק בבחירות ו-70% ממנו לא טרח להצביע".

לטענת דה לוקה, מרבית העם אינו מאמין שהמצב ישתנה בקרוב. "הרבה אנשים נותרו ללא תקווה וממהרים לעזוב את ונצואלה. הם פשוט משאירים את הכל מאוחר ועוברים לגור עם קרובי משפחה או חברים בחו"ל עד שהם מוצאים עבודה ומקום לגור בו".

מפגין בוונצואלה נעצר על ידי כוחות הביטחון
 

המונים יצאו לרחובות המדינה. מפגין שנעצר על ידי כוחות הביטחון (צילום: רויטרס)

 

דה לוקה טוענת כי ונצואלה צריכה עזרה בינלאומית על מנת להיחלץ מהמשבר. "יש צורך בהתערבות הומניטרית", היא אומרת, "מדינות שונות צריכות לשתף פעולה ביחד על מנת להפיל את השלטון המושחת של ונצואלה. לצערי, ארה"ב לא תעזור כרגע כי יש לה בעיות משל עצמה והיא לא רוצה להיות מואשמת בהתערבות במשטר שהוא לכאורה דמוקרטי. אני מעודדת מהעובדה שלאחרונה התחילו להבין ברחבי העולם את הטרגדיה שבה ונצואלה נמצאת, אז אולי העזרה תגיע מגופים כמו האו"ם והאיחוד האירופי".

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו
 

"הוא מתנהג כמו ליצן". הנשיא מדורו (צילום: רויטרס)