המחאה באיראן: דיווחים על 3 הרוגים בהפגנות מאש כוחות הביטחון

לאחר ש-50 איש נעצרו בהפגנות המוניות נגד השלטון במדינה, המחאה התפשטה והגיעה לבירה. במקביל התקיימו עצרות לאות תמיכה במשטר. דיווח: השלטונות משבשות את רשת האינטרנט

לאחר ההפגנות אתמול באיראן נגד המשטר, בהן נעצרו 50 בני אדם, המחאה התפשטה והתרחבה היום (שבת) גם לבירה, טהראן. מאות סטודנטים מפגינים באוניברסיטה המקומית ומתעמתים עם המשטרה שהשתמשה באמצעים לפיזור הפגנות. ישנם דיווחים ברשתות החברתיות על 3 הרוגים בהפגנות מאש כוחות הביטחון, אך עם זאת קיימים גם דיווחים סותרים על כך.

שר הפנים האיראני, עבד אלרידא פדאלי, ביקש מהתושבים שלא להשתתף ב"התכנסויות מפרי החוק" כלשונו. על פי דיווח של כלי תקשורת מקומיים, השלטונות באיראן בוחנים אפשרות לנתק את האינטרנט בארצם, ישנם דיווחים על כך שהשלטונות כבר חסמו את אפליקציית ה"טלגרם". תושבים מדווחים על כך שהאינטרנט הואט ויש להם קושי בהעלאת סרטונים לרשתות החברתיות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יעלון: נזהרים מלגעת בנתניהו בפרשת הצוללות מחשש לביטחון ישראל

כפר ירכא: מאות הפגינו במחאה על נסיון חיסול תושבת היישוב

דיווח: אוניות רוסיות סיפקו דלק לקוריאה הצפונית

 ההפגנות באיראן
 

ההפגנות באיראן( רויטרס)

 

בווידאו: מפגינים שורפים את בית המושל בעקבות הרג מפגינים בעיר דורוד 

משמרות המהפכה הושמו בכוננות עליונה מחשש שתהיה הידרדרות והם יצטרכו להתערב. גם האופוזיציה האיראנית קוראת לעזרה מבחוץ וסיוע מהמערב. אך למרות כל התמונות הללו, אין סכנה ממשית לשלטון האייתוללות ולשלטון האסלאמי. כרגע ההפגנה היא חברתית ולא מתרחבת למימדים של המרד שפרץ בשנת 2009.

אמש לאחר ההפגנות, מחלקת המדינה האמריקנית גינתה את המעצרים של המפגינים ודוברת הבית הלבן קראה לממשל האיראני לכבד את זכויות העם. הלילה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע תמיכה במפגינים בחשבון הטוויטר שלו וצייץ כי "ישנם דיווחים רבים על מחאה שקטה של אזרחי איראן שנמאס להם מהמשטר המושחת והזילות שלו בבריאות הלאומית ובמימון של טרור ברחבי העולם. ממשלת איראן צריכה לכבד את הזכויות של אנשיה, כולל הזכות להביע עצמם. העולם צופה", כתב.

בווידאו: כוחות הביטחון מתעמתים עם מפגינים באוניברסיטת טהראן

לאחר הציוץ, ממשלת איראן גינתה את תמיכתו של טראמפ במוחים, ומשרד החוץ האיראני אמר כי "העם האיראני לא נותן שום קרדיט להערות המטעות והאופורטוניסטיות של מר טראמפ".

במקביל, היום התקיימו עצרות בטהראן ובערים איראנית נוספות בגנות ״מלחמת האזרחים שמנסים לעורר במדינה״, כפי שהם מגנים את המחאה, ולאות תמיכה במשטר. מדובר בהפגנות שאורגנו בעיקר על ידי אנשי דת ושמרנים התומכים במשטר האסלאמי. מדובר בעצרות של המשטר המתקיימות מדי שנה לציון יום השנה למהומות 2009 שפרצו במדינה.

 

בווידאו: מפגינים קורעים שלטים עם דמותו של המנהיג העליון, עלי חמינאי. באדיבות רני עמרני, רדיו רן בפרסית

כאמור אמש התקיימו הפגנות במספר מוקדים באיראן נגד המשטר, זאת במחאה על המצב הכלכלי ותמיכת השלטון האיראני בחיזבאללה ונשיא סוריה בשאר אל אסד.אלפי מפגינים מחו ברחבי איראן במחאה על המצב הקיים המדינה. מאה מוחים הגיעו לכרמאנשאה, שבמערב איראן, כאשר מספר מפגינים באיספהאן שרפו שלט עם תמונתו של המנהיג הדתי רוחאללה ח'ומייני. הפגנות נוספות התקיימו בקום ובמוקדים נוספים כאשר בחלק מהמקומות צעקו "מוות לנאמני הרפובליקה האסלאמית".

בשני מוקדים נוספים נרשמו התגודדויות לאחר תפילות יום שישי, אבל הן לא התפתחו להפגנות. כוחות הביטחון האיראניים היו בכוננות גבוהה משעות הבוקר כאשר עד כה השלטונות מפגינים איפוק יחסי ועצרו 50 בני אדם. גורמי ביון במערב מעריכים כי המחאה מתפשטת באיטיות, אבל בשיטתיות. לשיטת הגורמים המדוברים, האנרגיות כעת הן כמו שהיו ב-2009, אז מאות אלפים יצאו לרחובות במטרה להפגין נגד השלטון. המחאה צפויה להמשיך גם בשבוע הבא.

בווידאו: צילום לא מאומת על כך שמפגינים שורפים תחנת משטרה בעיר אראק