סיפורי 2017: הרפובליקנית שהצביעה סנדרס והדמוקרט שחושש מטראמפ

שני יהודים הגרים בארה"ב שוחחו עם חדשות עשר על השנה שעברה מדינתם, החשש מהשפעות הנשיא ("איום על הדמוקרטיה") ומערכת היחסים עם ישראל ("טראמפ טוב למצביעי ליכוד")

  • פורסם ב:
  • 30/12/2017 15:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2017 18:45
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

בווידאו: טראמפ על אסטרטגיית הביטחון לאומי שלו

השנה האחרונה בארצות הברית הייתה סוערת מבחינה פוליטית. החקירה בנוגע למעורבות הרוסית בבחירות צברה תאוצה, הנשיא דונלד טראמפ לא הפסיק לספק אמירות פרובוקטיביות והתחושה שהדיווח על השערורייה הבאה סביב השלטון האמריקני הוא רק עניין של זמן.

כחלק מסיכום השנה החולפת בעולם, רוברט ונציה, יהודי תושב ניו ג'רזי, שמגדיר את עצמו כדמוקרט, וג'נה, יהודיה, תושבת אוהיו שמגדירה את עצמה כרפובליקנית, שוחחו עם חדשות עשר על השנה האחרונה במדינתם, על תחושותיהם לגבי משטרו של טראמפ וגם על הצורה שבה השפיע על מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל.

>> סיפורי 2017 - כתבות נוספות בפרויקט:

"בצוק איתן הרגשתם את הטילים - פה בקוריאה הדרומית לא"

המשבר החמור בוונצואלה: "צריך להפיל את השלטון"

"בשנה האחרונה ראינו כיצד טראמפ משתמש בכוח שלו בשביל להפחיד", מספר רוברט, "הוא מייצג לדעתי איום על הדמוקרטיה. האופן שבו הוא מתבטא דומה למנהיגי עולם שלישי ובמובן הזה הוא דומה מאוד לארדואן. הוא לא רפובליקני נורמלי".

בדומה לונציה, גם ג'נה חוששת מטראמפ. "אני הייתי מצביעה קבועה של המפלגה הרפובליקנית", מספרת ג'נה, "אבל הפעם החלטתי להצביע עבור ברני סנדרס. ברגע שהוא הפסיד בבחירות המקדימות, הרגשתי שאין לי עבור מי להצביע. הרגשתי שקלינטון לא תהיה טובה עבור ישראל, אבל טראמפ אמר הרבה דברים גזעניים ומשפילים, אז גם הוא לא היה בא בחשבון".

 רוברט
 

"טראמפ משתמש בכוח בשביל להפחיד". רוברט ונציה (ללא קרדיט)

 

במהלך השנה האחרונה הודיע בין השאר טראמפ על עזיבת הסכם האקלים, עליו חתמה ארה"ב ב-2015, חתם על רפורמת מס מקיפה, שתפגע בין השאר בתוכנית הבריאות של אובמה, ותוריד את מס החברות. בנוסף, הוא ניסה לצמצם את הגישה של נשים לאמצעי מניעה, שהעלויות שלהן מכוסות חלקים על ידי חברות ביטוח. "הניסיונות של טראמפ לפגוע בתוכנית הבריאות, להגביל את הבחירות של נשים בנוגע לגוף שלהן והפסקת התמיכה בתוכניות שטובות לסביבה, הן דבר נוראי", אומרת ג'נה כאשר נשאלת האם היא מרוצה משלטונו של טראמפ עד כה.

ונציה מוסיף כי טראמפ אף פגע במעמדה הבינלאומי של ארה"ב. "מדובר באדם שלא מגיב בצורה נורמלית כאשר נכתב עליו משהו שלילי. הוא לא יענה בצורה עניינית, אלא פשוט יצרח פייק ניוז. הייתה לי תחושה שאנחנו נראה את ארה"ב מדרדרת תחת השלטון שלו וזה מה שקורה. הכוח הגלובלי של ארה"ב עובר למדינות כמו רוסיה וסין. הוא לא יודע איך להתנהל מול בנות הברית שלנו, כגון בריטניה וגרמניה, ומעליב אותן".

ג'נה טוענת כי "הדבר החיובי היחידי שיצא משלטון טראמפ הוא שאנשים נהיו יותר מעורבים פוליטית ומתעניינים במה שקורה. גם אני הבנתי שהקול שלי כן חשוב, ומשפיע. במחשבה לאחור, הייתי צריכה להצביע עבור קלינטון, למרות כל ההסתייגויות שלי ממנה".

נשיא ארה"ב טראמפ
 

טראמפ בישיבת הקבינט, מתייחס להצהרת היילי(רויטרס)

 

"אם אתה תומך ליכוד והבית היהודי, אז טראמפ טוב עבורך"

אחת הסוגיות עליהן דנו לא מעט במהלך השנה האחרונה היא סוגיית ההתערבות הרוסית בבחירות האמריקניות. "אני חושב שרוסיה אכן התערבה בבחירות שלנו, אבל לא כפי שנטען בתקשורת", אומר ונציה, "לרוסיה לא היה אכפת מי יבחר. היא רצתה ליצור סיטואציה שבה האמריקנים ישנאו אחד את השני. העובדה שטראמפ נבחר היא רק בונוס עבורה". ג'נה מוסיפה: "אני בטוחה שטראמפ יודע יותר ממה שהוא מספר ומודאגת מכך שהדמוקרטיה האמריקנית נהרסת והמערכת השלטונית פה מתקרבת להיות כמו זו שברוסיה".

אחד האירועים שהשפיעו רבות על המצב בישראל במהלך השנה האחרונה הוא הכרת טראמפ בירושלים בירת ישראל. למרות הביקורת שיש לג'נה על הנשיא הנוכחי, היא חושבת שהוא טוב עבור ישראל. "מערכת היחסים בין שתי המדינות תהיה טובה יותר תחת שלטונו של טראמפ", היא אומרת, "לטראמפ יש הערכה כלפי ישראל והוא יוצא נגד טרוריסטים. אני חושבת שהוא יבין את הצד הישראלי בצורה טובה יותר מברק אובמה".

ונציה אומר שהדבר תלוי בתפיסת העולם שלך. "אם אתה תומך ליכוד או הבית היהודי, אז אין ספק שטראמפ הוא הנשיא הטוב ביותר עבורך. הגישה שלו כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני טובה יותר עבורך. שר התחבורה שלכם אמר שהוא יקרא לתחנת רכבת על שמו אחרי שהוא הכיר בירושלים בירת ישראל. זה מה שטראמפ רוצה. הוא עושה דברים בלי להבין את ההשלכות שלהם וייתן לנתניהו כל מה שהוא רוצה אם יבנו פסל שלו. הוא אומר שיש לו תוכנית שלום, אבל אם שואלים אותו מהי הוא לא עונה. אם אתה חושב שהעולם הולך ימינה, אז טראמפ טוב, אבל אם אתה ליברלי יותר, אז אתה בבעיה".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

בהמשך דבריו, ונציה מביע ביקורת כלפי התקשורת האמריקנית, זאת בכל הקשור לסיקור של טראמפ. "התקשורת שלנו נוראית. כאשר טראמפ עלה בסקרים השתמשו בו בשביל רייטניג ועכשיו המצב התהפך. כל מה שהוא עושה זה נורא. הבעיה העיקרית היא ערוצי הטלוויזיה. הם מתקשים לזהות סיפורים. טראמפ חכם במובן שהוא אומר משהו ואז כאשר משתמשים בזה הוא טוען שמוציאים דברים מהקשרם. ככה הוא מקבל סיקור. הוא יודע איך להתנהל מול התקשורת ויודע שהיא לא יכולה להגיד לו לא".

הבעיה לטענתה של ג'נה, היא שהדעות של אנשים לא מבוססות יותר על עובדות. "המטרה של טראמפ היא שהציבור יחשוב שהחדשות שאנחנו רואים הן מזויפות. הוא מדבר בכוונה במשפטים קצרים וזה עוזר לו לקבל תשומת לב. אני מודאגת שהמידע והסיפורים שאנחנו נחשפים אליהם הם חד צדדיים ואנחנו לא מקבלים את הפרספקטיבה הרחבה של האירועים שמתרחשים".