מרפאה לילדים סורים בגבול עם ישראל, חדשות עשר

מחלקת הלב: מרפאת הילדים שפועלת בארץ המלחמה בסוריה

כרבע מיליון אזרחים במצוקה קשה נמצאים בגזרה הצמודה לגבול הצפוני. מצוקת פליטים ותושבי כפרים מוכי רעב ועוני הולידה שיתוף פעולה נדיר בין אמריקנים, סורים וישראלים

  • פורסם ב:
  • 29/12/2017 20:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/12/2017 23:13
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

בתוך המובלעת בגבול ישראל-סוריה הוקמה מרפאת שדה מיוחדת: הרופאים אמריקנים, המאבטחים ישראלים, והחולים הם ילדים סורים: פעוטות, ילדים ובני נוער חולים, שאין מי שיטפל בהם, בגלל מלחמת הדמים הנמשכת בסוריה. את הדרך למרפאת השדה מלווים חיילי צה"ל. "אנחנו משחקים במגרש שיש לנו אויב מוגדר - מדינת אויב, סוריה", אומר סגן אלוף א', מפקד מנהלת "שכנות טובה". סגן אלוף א' מסביר שהגבול הבין-לאומי נמצא במרחק מאה מטרים ושהמשטר הסורי מודע למה שמתרחש במרפאה וכלל לא בטוח שהוא תומך בפעילות זו.

המנהלה הוקמה מתוך הבנה שבצד השני, לאור שש שנות מלחמת האזרחים, יש אזרחים שסובלים. המרפאה מספקת שירותי רפואת יום, כמו רופא אף אוזן גרון ומשפחה. "הבנו שאספקה או הרחבה של סיוע אזרחי, תיצור אצל האזרחים בצד השני אקלים אחר". לדברי סגן אלוף א', האזרחים הסורים גדלו באקלים שמעודד שנאה וסיוע להם יאפשר מניעת התבססות גורמי טרור.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בעת אירוע לזכר אורון שאול - מטח רקטות מעזה; רקטה נפלה בקיבוץ

מחאה ברחבי איראן נגד השלטון, 50 עצורים

מהומות בשטחים: הפלסטינים - 44 פצועים מאש חיה ברצועה

 מרפאה לילדים סורים בגבול עם ישראל
 

מרפאה לילדים סורים בגבול עם ישראל(חדשות עשר )

 

"מחנה ישי" הוא מתחם שמופעל על ידי ארגון הומניטרי אמריקני בשם "חברויות", שמסייע לאוכלוסייה אזרחית ברחבי העולם ולאחרונה הקים את המחנה הזה בין ישראל לסוריה. המתנדבים האמריקנים שחיים במתחם מקבלים את האימהות והילדים מהכפרים הסוריים הסמוכים למחנה וממיינים אותם לקראת בדיקת הרופא. חסן בן ה-11 למשל, ממתין לבדיקת רופא. הוא הגיע למתחם לבד בהשגחת קרובת משפחה. אמו נשארה עם אחיו הקטנים בכפר, והוא סובל מכאב גרון ואוזניים. מאות ילדים כמוהו עברו במקום מאז שהמתחם הוקם בחודש מאי.

הילדים שמגיעים למתחם חולים במחלות ילדים, וסביר להניח שלא היו מקבלים טיפול בכפרים שלהם, שם שירותי רפואה כמעט לא קיימים. ברוב הבתים אין מים זורמים, גם לא חשמל. "אצלנו יש בכל יום הפגזות. כשבית נהרס, אנחנו עוברים לבית אחר", מספר אחד הילדים החולים על המציאות שבה הם חיים. ילד אחר מספר על ארגון דאע"ש שהחל לחטוף אנשים. "הם מגיעים אלינו ואנחנו לא יכולים לצאת החוצה ולשחק".

 ילד סורי שנפגע מפגז
 

ילד סורי שנפגע מפגז חדשות עשר

 

אחד הרופאים ביקש מצוות חדשות עשר לשמור על זהותו בסוד. הוא חושש מאד לחייו אך בכל זאת מגיע למרפאה ומטפל בילדים שזקוקים לעזרתו. לאחר שהילדים מסיימים לקבל את הטיפול הרפואי, הם עולים על המיניבוס שלוקח אותם בחזרה לסוריה. רק הזמן יאמר האם יזכרו את המרפאה שמעבר לגבול והאם זיכרון זה ישנה את מהלך חייהם.