הפיליפינים: משרד החוץ מכחיש כי נשקלת העברת השגרירות לי-ם

בהודעת המשרד במנילה נכתב: "לא היו דיונים בין משרדי הממשלה השונים או עם מדינות אחרות לגבי מיקום השגרירות" • ישראל מחתה בפני הודו על תמיכתה בהחלטה נגד ההכרה בי-ם

  • פורסם ב:
  • 28/12/2017 11:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/12/2017 18:02
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו: אפקט טראמפ - "אחרי גואטמלה, היעד הבא - הונדורס"

משרד החוץ של הפיליפינים הכחיש היום (חמישי) כי נשקלת העברה של השגרירות מתל אביב לירושלים.

בהודעה שפרסם דובר משרד החוץ במנילה נכתב כי: "לא היו לאחרונה דיונים בין משרדי הממשלה השונים או עם מדינות אחרות לגבי מיקומה של השגרירות שלנו בישראל. כל החלטה על מיקום השגרירות תתבסס על האינטרס הלאומי שלנו ועל הרצון לקדם את השלום במזרח התיכון".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הסדר טיעון בפרשת התקיפה המינית בשייטת: סעיף האונס יימחק

דיווח: מכולות דלק מסין מגיעות לקוריאה הצפונית למרות הסנקציות

הסופרת רונית מטלון הלכה לעולמה בגיל 58 לאחר מאבק בסרטן

בתוך כך, ישראל מחתה היום בפני הודו על כך שהצביעה בעד החלטת העצרת הכללית של האו"ם שגינתה את הצהרת ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. פקיד ישראלי בכיר ציין כי מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, שביקר השבוע בדלהי כדי להכין את ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במדינה שיתחיל ב-14 בינואר הבהיר לעמיתו ההודי סובראהמניאם ג'איישנקר כי ישראל התאכזבה מאוד מאופן ההצבעה של הודו שלא עולה בקנה אחד עם הכיוון החיובי של היחסים בין המדינות.

הנשיא טראמפ בפגישה עם נשיא הפיליפינים
 

הנשיא טראמפ בפגישה עם נשיא הפיליפינים( רויטרס)

 

הפקיד הבכיר ציין כי חרף המחאה הוחלט לשם את הנושא מאחור כדי שלא יפגע בביקורו של נתניהו בהודו. רותם עודכן במהלך שיחותיו הדלהי כי כמה שבועות אחרי ביקורו של נתניהו בהודו ייצא ראש ממשלת הודו מודי לביקור ברשות הפלסטינית.

נתניהו יגיע להודו ב-14 בינואר וישהה בה כחמישה ימים. מעבר לפגישות המדיניות בדלהי צפוי נתניהו לבקר הן בטאג' מאהאל בעיר אגרה והן בעיר אחמדאבאד ממנה הגיע ראש הממשלה מודי. נתניהו גם יגיע למומבאי ויבקר בבית חב"ד בעיר שהיה אחד היעדים אותם תקפו מחבלים במהלך מתקפת הטרור במומבאי לפני כמה שנים.

ביום שני, פחות משלושה שבועות לאחר נאום טראמפ בו הודיע כי ארצות הברית מכירה בירושלים בירת ישראל – גואטמלה הייתה המדינה השנייה שהכריזה כי תעביר את השגרירות לעיר: נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, פרסם פוסט בפייסבוק בו הודיע כי לאחר שיחה שקיים עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הנחה להעביר את שגרירות המדינה בישראל מתל אביב לירושלים.

 נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בביקורו בישראל
 

נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו, עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בביקורו בישראל( רויטרס)

 

הלילה שרת החוץ של גואטמלה, סנדרה חובל, הבהירה כי ארה"ב לא לחצה על המדינה כדי שתכריז על העברת השגרירות , כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות AFP. "לא קיבלנו שום פנייה מצד ארה"ב בנושא. זו הייתה החלטה של הממשלה, במסגרת מדיניות החוץ של הנשיא, ג'ימי מוראלס".

אתמול הודיע משרד החוץ הסלובקי כי אין לממשלה בברטיסלאבה כל כוונה להעביר את שגרירות סלובקיה לירושלים או להכיר בירושלים בירת ישראל. משרד החוץ הסלובקי פרסם את ההודעה בעקבות דיווחים על כך שיו"ר הפרלמנט הסלובקי אמר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי הוא תומך בהכרה בירושלים בירת ישראל ובהעברת שגרירות סלובקיה לעיר.

"לגבי מעמד ירושלים – עמדתה של סלובקיה היא שהעיר צריכה לשמש כבירת שתי המדינות וכי מעמדה צריך להיקבע רק בשיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים ולא בהחלטות פוליטיות חד-צדדיות", נמסר בהודעה.

גם צ'כיה הודיעה לאחר ההצבעה באו"ם כי תעביר את שגרירותה בישראל לירושלים. כמו כן, הודיעה רומניה כי היא "שוקלת ברצינות" את המעבר.