נתוני הביטוח הלאומי: 1 מתוך 3 תלונות נגדו – מוצדקות

לאחר שדוח המבקר מצא שהמוסד מוביל בכמות התלונות מבין כל רשויות הממשלה, נתונים פנימיים שלו חושפים ש-36% מהן מתגלות כמוצדקות • תחקיר "אנליסט"

מבקר המדינה מדווח שבכל שנה הביטוח הלאומי מוביל בגדול במצעד התלונות – עם 1,100 פניות למשרדו רק ב-2016, כמעט עשירית מסך כל הקבילות שמוגשות כאן נגד רשויות הממשלה. אלא שכעת זה לא יוסף שפירא, אלא המוסד עצמו, שמנתח את היקף הליקויים הפנימיים בו: מסמכים שהועברו ל"אנליסט" חושפים שבתוך הביטוח הלאומי מתבררות מידי שנה כ-3,500 תלונות מצד לקוחות זועמים - אחת משלוש פניות - כמוצדקות.

סעיפי התלונות הכי נפוצים הם ליקויים בפעילות המשרד עם יותר מ-1,200 נפגעים; עיכוב ממושך בטיפול בתביעות ועיכוב בזימונים לוועדות רפואיות עלו בבריאות יחד לעוד 1,000 איש. אחר כך מגיעות דרישות מיותרות, מה שנקרא טרטורי בירוקרטיה, ליקויים בפעילות הוועדות עצמן וכן – גם המתנה בלתי נסבלת בסניפים ובמוקד הטלפוני.

 המוסד לביטוח לאומי
 

המוסד לביטוח לאומי( חדשות עשר)

 

במידה ולקוחות יערערו על החלטת המוסד לביטוח הלאומי, יש להם סיכוי לא קטן, של כמעט 20 אחוז, להפוך אותה על פיה. נתון זה רק עלה בשנים האחרונות: ערעורים של גמלאים על קצבאות זקנה מתקבלים ב-27 אחוזים, השגות על חישוב הסכומים מצליחות ב-37 אחוזים ובקביעת סוג הביטוח הערעורים מתקבלים ביותר מ-60 אחוזים. נתונים אלה חושפים, כי קיימת תקווה ללקוח לא מרוצה שיצטייד בעורך דין יקר, אבל גם רשלנות של הפקידים שקיבלו את ההחלטה הראשונית - שאחר כך התהפכה.

"יש אזרחים שמראש מוותרים על הזכויות שלהם כי הם לא רוצים את כל הבירוקרטיה הזאת", אומר חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני). "הביטוח הלאומי משמש הזרוע הארוכה של משרד האוצר וכל התכלית שלו זה לשמור כמה שיותר כסף בקופה", הוא מוסיף. 

תגובת הביטוח הלאומי

הביטוח הלאומי מקיים כ-15 מיליון אינטראקציות עם ציבור המבוטחים בשנה, ולמרות נפח הפעילות העצום - מספר הפניות שטופלו עמד בשנה שעברה על 8,832 בלבד, מתוכן 3,444 תלונות, ומהן רק 1,230 תלונות נמצאו מוצדקות - אחוז אפסי ביחד לכמות הכוללת. בנושא הוועדות הרפואיות אנו נמצאים בתהליכי שיפור מתמידים ומגבשים רפורמה בהובלת השר חיים כץ. לגבי המקרים הפרטיים, פ' תקבל תשלום בימים הקרובים עבור דרגת נכות של 19% ומר פחימה יקבל החל מחודש פברואר קצבת נכות.