תחקיר: כך נראים הליכי המיון הלא חוקיים בבתי הספר היוקרתיים

מוסדות לימוד שצמחו מכסף ציבורי בגלל ערכים ציוניים, מעניקים בהליכי הקבלה אליהם יתרון לילדים שהגיעו ממשפחות עשירות. משרד החינוך אמנם אוסר זאת, אך לא משקיע באכיפה

  • פורסם ב:
  • 27/12/2017 21:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/12/2017 01:46
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

"הכפר הירוק" הוא בית ספר ציבורי עם מעבדות חדשניות, מגמות ייחודיות ושטחים נרחבים, שממומן מכספי המיסים של כולנו. אולם, בית הספר מסנן תלמידים בהליכי מיון קפדניים במיוחד – כאלה שמוגדרים ע"י משרד החינוך לא חוקיים, וכאלה שמספקים לילד שבא ממשפחה עשירה חינוך טוב בהרבה מילד שמגיע ממשפחה חלשה כלכלית.

בכל שנה ניגשים למיונים למוסד אלפי תלמידים, שנדרשים להגיע עם תעודה מצוינת מבחינת הישגים והתנהגות מבית הספר היסודי בו למדו. המיונים כוללים ראיונות אישיים ומבדקים פסיכולוגיים. שיאו של הליך המיון הוא המבחנים הפסיכוטכניים, הכולל בחינות במתמטיקה, אנגלית, מדעים, עברית ולוגיקה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בניגוד לדיווחים: סלובקיה לא תעביר שגרירותה לירושלים

הממשלה: 40 מיליון שקלים יועברו להתנחלויות

חמאס: אבו מאזן אחראי למצב הטרגי ברצועת עזה

"המיונים מייצרים יתרון לילדים ממשפחות עם כסף", אומר עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה. "משרד החינוך יודע, מאפשר ולא מפקח", מוסיף.

רייכמן פנה למשרד החינוך בדרישה לבטל את המיונים. המשרד הקים ועדה וב-2016 נכתבה הוראה מפורשת, להפסקה מיידית של כל הליך ממיין ב"כפר הירוק". עם זאת, המיונים לשנת הלימודים הקרובה נמשכו כסדרם. "משרד החינוך לא משתמש בסמכויות שלו ונותן לדבר הזה להימשך", אומר רייכמן.

הכפר הירוק
 

הכפר הירוק (חדשות עשר)

 

הליכי הסינון מביאים גם להגמוניות יחסית מבחינת המוצא העדתי של התלמידים, שרובם אשכנזים. בנוסף לכך, שכר הלימוד הוא מעל ל-12 אלף ש"ח בשנה. רבים מהילדים מקדישים חודשים ארוכים ואלפי שקלים להכנות למיונים, ויש מכונים שמוציאים קורסי הכנה למבחן. "היום אין מבחן בלי מכון שמכין למבחן", אומר רייכמן.

לא רק ב"כפר הירוק" ממיינים תלמידים בהליכים שנויים במחלוקת. גם במדרשה לחינוך התיישבותי בשדה בוקר ובבית הספר הריאלי בחיפה עורכים מיונים כאלה. רוב בתי הספר האלה צמחו מכסף ציבורי שמוזרם אליהם מדי שנה, וקיבלו גם שטחים ותקציבים נוספים כדי שיוכלו לממש חזון ציוני וחלוצי. אך נדמה שהחזון החברתי נשכח, וכספי המיסים שלנו מאפשרים חינוך מצוין בעיקר לאלה שלהוריהם יש הרבה כסף בבנק.

תחקיר: דוד ראדה וענבר אחינועם פולק.

 הכפר הירוק
 

הכפר הירוק(חדשות עשר )

 

תגובת משרד החינוך

משרד החינוך אוסר על קיום מבחני מיון לבתי ספר. בתי הספר הציבוריים בישראל פתוחים לפני התלמידים כולם ללא כל אבחנה בין תלמיד לתלמיד ומשרד החינוך רואה בכך ערך עליון. בתי הספר שצוינו בפנייה לא קיבלו היתר לקיים הליך מיונים מכל סוג ואנו בודקים ומטפלים בעניינם.

תגובת הכפר הירוק

"הכפר הירוק אינו מקיים מבחני 'השלמת משפטים' ובכלל זה כל מבחן בעל אופי פסיכולוגי כזה או אחר. כל מה שנעשה במהלך תהליך הרישום נעשה מתוך רצון ובחירה. בשל הביקוש העצום לכפר הירוק מתקיימת הגרלה בין כלל התלמידים וניתנת הזדמנות שווה לכולם ולראיה, ההטרוגניות של התלמידים. הן 'הריאיון האישי' המהווה בסך הכול מפגש עם יועץ מקצועי והן 'מבחן קרני' שאינם בגדר חובה, מטרתם לסייע לילד ולהוריו בבחירת המסלול המתאים. בית הספר פועל על פי הנחיות משרד החינוך וכמקובל בכל הרשויות המקומיות הסובבות את הכפר הירוק".

תגובת המדרשה לחינוך התיישבותי בשדה בוקר

"המדרשה פועלת ותמשיך לפעול על פי הנהלים של משרד החינוך. כמו כן, התלמידים המדוברים בכתבה לומדים במדרשה מיומה הראשון של שנת הלימודים בלי שעברו מבדקים".

תגובת בית הספר הריאלי

"בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה אנו בוחנים את יכולתם של התלמידים ובעיקר את רצונם להשתלב במסגרת החינוכית והלימודית של בית הספר".