יהודי איראן מזועזעים מהשחתת בית הכנסת: "ספרי תורה היו באסלה"

חבר בקהילה היהודית בעיר שיראז סיפר לחדשות עשר כי חילול בית הכנסת תועד והסרטון הועבר למשטרה. "המתפרעים קרעו סידור וחומשי תורה וזרקו אותם לשירותים"

בקהילה היהודית בעיר שיראז שבדרום מערב איראן המומים בעקבות פשע השנאה שבוצע שלשלום (ראשון) בלילה בבית כנסת בעיר, שנפרץ והושחת על ידי אלמונים. "שני ספרי תורה הושחתו", מספר יהודי תושב שיראז לכתב חדשות עשר. "הפורעים לא הסתפקו בהשחתת הספרים - הם גם זרקו אותם לאסלת השירותים", הוסיף. 

"שני עיתונאים ושלושה חברי ארגון "יהודי שיראז" היו באזור בזמן האירוע ותיעדו את המתרחש", ציין חבר הקהילה היהודית. "הפורעים קרעו סידור וחומשי תורה, פוצצו מנורות ושברו זכוכיות של חלונות".

 בית הכנסת בשיראז שבאיראן שהושחת על ידי אלמונים
 

בית הכנסת בשיראז שבאיראן שהושחת על ידי אלמונים( חדשות עשר)

 

משטרת שיראז פתחה בחקירה עם הגעת הדיווחים עליה. כמו כן, הועברו למשטרה תיעודי המקרה. עד כה לא ברור מי עומד מאחורי האירוע הקשה הזה, ובקהילה אומרים כי לא היו לכך סימנים מוקדמים. יש מי שקושר את פשע השנאה להצהרת ירושלים של טראמפ.

אירוע זה נחשב כחריג למדי באיראן, שנודעה ביחס הסובלני שלה כלפי הקהילה היהודית שחיה במדינה מעל 3,000 שנה. כיום חיים באיראן פחות מ-9,000 יהודים, שמתגוררים בעיקר בערים טהראן, אספהאן ושיראז, ומוגנים על ידי חוקת המדינה. שלטונות הרפובליקה האסלאמית טוענים כי אין להם בעיה עם יהודים, אלא רק עם הציונות, ולפרלמנט המדינה אף נבחר חבר יהודי.