השביתה בוטלה: הלימודים בבתי הספר ובגנים יתקיימו היום כרגיל

נשיאת בית הדין לעבודה קבעה כי נציגי משרד החינוך והסתדרות המורים ינהלו מו"מ בנוגע לתנאי ההעסקה, והוציאה צו מניעה לשביתה שתוכננה בחטיבות, בבתיה"ס היסודיים ובגנים

  • פורסם ב:
  • 26/12/2017 18:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/12/2017 06:57
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

אתמול (שלישי) נערך דיון בבית הדין האזורי בתל אביב בין נציגי משרד החינוך להסתדרות המורים. נשיאת בית הדין לעבודה, השופטת אפרת לקסנר, הוציאה צו מניעה וקבעה כי משרד החינוך והסתדרות המורים ינהלו משא ומתן בנוגע לתנאי ההעסקה ועל כן השביתה שתוכננה במחאה על ניכוי 1.4 ימי מחלה עבור יום מחלה אחד, לא תצא לפועל. במהלך הדיון אמרה השופטת לקסנר כי אינה מבינה את הצורך בשביתה.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה לחדשות עשר: "אני רוצה לברך את נשיאת בית הדין ששמעה את הזעקה של ציבור עובדי ההוראה. היא הבינה את המצוקות וכי ישנה בעיה, ולמרות שהמדינה רצתה שתהיה הידברות, השופטת החליטה שיהיה מו"מ ולא הידברות. היה צריך לאיים בשביתה. נשיאת בדית הדין החליטה שהדיונים יהיו במעקב בית הדין והיא חייבה שהדרג הבכיר של משרד החינוך יהיה שותף לדיונים הללו ובזה השגנו את מטרתנו".

בפורום ועדי ההורים היישוביים בירכו על ההחלטה. פז כהן, יו"ר הפורום, מסר בתגובה: "הפורום ימשיך לתמוך בקידום מעמד המורים ובזכויות המורה. השותפות בין ההורים המורים והתלמידים הכרחית ובתוך כך הפורום ימשיך לשמור על האינטרס של ילדי והורי ישראל. אנחנו גאים בצוות המשפטי ובהנהלת הפורום על הגיבוי והצגה ברורה של עמדת ההורים והפגיעה הבלתי מידתית".

מטעם ארגון יציגים (עמותה לארגון עובדים) נמסר: "לצערנו, גם הערב המציאות מוכיחה כי הסתדרות המורים לבדה אינה מצליחה להגן על האינטרסים של עובדי ההוראה. ארגון המורים ממשיך להפקיר את עובדי ההוראה בעל יסודי ומשרד החינוך בראשות נפתלי בנט נלחם בעובדי ההוראה במקום לעמוד לצידם. קיבלנו הערב תזכורת נוספת, כי מעמד עובדי ההוראה בישראל מעולם לא היה נמוך כל-כך. משרד החינוך חכם על חלשים. במקום להשקיע את הזמן של היועצים המשפטיים בתביעה לבית הדין כדי להוציא לנו צווי מניעה, היה נכון למצוא את הפתרון כיצד משנים את הספרות 1.4 ל-1. פיצול עובדי ההוראה ב-2 אגודות עותומניות פוגע ומחליש אותנו. מחדל ימי המחלה אינו המחדל היחיד במערכת ההסכמים הקיבוצים של עובדי ההוראה. הגיע העת להתאחד לבית אחד לכל עובדי ההוראה של ישראל ולצאת למאבק על עתיד מערכת החינוך של ישראל".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בהלת חיסונים בצפון: עלייה של 400 אחוז באבחון מקרי כלבת

היוזמה היפנית: הצעה לערוך פסגה עם נתניהו ואבו מאזן בטוקיו

הכו את החייל ושברו אפו: שני חיילים הואשמו בתקיפה בבסיס בצפון

כיתה ריקה
 

תלמידים מבית ספר יוקרתי טוענים כי המורה למוסיקה הטריד אותם מינית(חדשות עשר)

 

בפתח הדיון, עו"ד אורנה לין, שמייצגת את הסתדרות המורים, אמרה: "ניתנה הודעה על סכסוך עבודה ונקבע תאריך לשביתה, ולמרות שהצדדים ישבו ביניהם כמה פעמים על עניין ימי המחלה, זה לא סייע בידי המדינה לזרז את הטיפול בנושא". עו"ד לין ציינה כי מדובר בנושא משמעותי וכי לא נותרה בידם ברירה מלבד שביתה. "אם המדינה מיישמת חישוב שגוי ופוגעני בימי מחלה - זה לט פגיעה בשוליים, אלא פגיעה בזכויות של המורים. המדינה מכירה את הטענות שלנו שהפגיעה היא מהותית, חצי שנה אנחנו מנסים לפתור את הנושא וכל זה לא עזר".

עו"ד דניאל פסי, שמייצג את משרד החינוך מטעם פרקליטות המדינה, הדגיש כי אכן הנוסחה הוצגה על ידי הסתדרות המורים רק לפני ארבעה ימים ועל כן לא היה די זמן לדון בסוגיה. עוד הוא ציין כי התקיימו בימים האחרונים פגישות בין הצדדים, וכי הם לא התרשמו שבכוונת הסתדרות המורים ליישם את השביתה.

הסתדרות המורים הודיעה שלשום כי היום תתקיים שביתה בגנים, בתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים במחאה על ניכוי 1.4 ימי מחלה עבור יום מחלה אחד. מוסדות החינוך המיוחד יפעלו כרגיל וכן תפעל כסדרה מערכת החינוך בעוטף עזה. הבוקר הגיש משרד החינוך בקשה להוצאת צו מניעה נגד כוונת הסתדרות המורים להשבית מחר את בתי הספר לא חוקית. לפי המשרד השביתה המתוכננת אינה חוקית.