ריבלין שיבח ההפגנות; נתניהו: "מאמץ להפיל הממשלה דרך מחאות"

בעוד רה"מ קרא לרבני הציונות הדתית להתייצב לצדו בזמן ש"הפגנות ודברים אחרים מנסים להפיל את הממשלה הלאומית", הנשיא אמר כי "אין תחליף לכיכרות העיר"

בווידאו: מפגין ברוטשילד נשא דגם גיליוטינה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס היום (שלישי) בכנס לאוטמן לחינוך להפגנות נגד השחיתות השלטונית ואמר כי בזמן שהרשתות החברתיות מעצבות את המציאות שבה הישראלים חיים, יש מקום למפגן אזרחות פיזי.

"הרשתות החברתיות זה באמת אחלה, דבר נפלא, הן מעלות מודעות ומספרות מה קורה סביבנו, יש לנו כמה הוכחות נפלאות להשפעת הרשתות החברתיות על המציאות: מחאת קיץ 2011, הפגנות נגד ובעד, הפגנות נגד ובעד של החודשים האחרונים שעברו מהכיכר מפ"ת לת"א ומשם לכיכרות נוספות, קמפיין מי טו", אמר הנשיא ריבלין.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

היוזמה היפנית: הצעה לערוך פסגה עם נתניהו ואבו מאזן בטוקיו

הכו את החייל ושברו אפו: שני חיילים הואשמו בתקיפה בבסיס בצפון

דיווח: ספרי תורה הושחתו בבית כנסת באיראן

 הפגנה בשדרות רוטשילד במחאה על השחיתות
 

הפגנה בשדרות רוטשילד במחאה על השחיתות( ללא קרדיט)

 

"שימו לב שכל הדוגמאות עברו ממילים למעשים, יצאו מהמסך לאחיזה של ממש בחיים המציאותיים. אין תחליף לכיכרות העיר האמיתיות-הפיזיות, עלינו לגדל דור שיזכור שדמוקרטיה אמיתית אולי יכולה להתחיל ברשת אבל לעולם לא תחליף את הצורך וההכרח לקחת חלק ממשי בהכרעות, בוויכוחים ובעשייה החברתית". לאחר נאומו בכנס, כתב הנשיא ריבלין בטוויטר: "ישראל תחגוג השנה 70. אם אנחנו רוצים להבטיח את 70 השנים הבאות, כך אמרתי היום בכנס לאוטמן לחינוך, אנחנו חייבים להתעקש להגן על המוסדות הדמוקרטיים, ולדרוש ממשרתי הציבור, נבחרינו, לגבות את המילים והסרטונים שלהם ברשתות החברתיות במעשים שמבהירים מה הקווים האדומים שדמוקרטיה לא תסבול".

בתוך כך, מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם נציגי רבני הציונות הדתית וטען כי ההפגנות שנערכות מדי שבוע הן "מאמץ להפיל את הממשלה". "ישנו מאמץ פוליטי באמצעות הפגנות ודברים אחרים להפיל את הממשלה הלאומית בראשות הליכוד", אמר ראש הממשלה, "זו ממשלה שדואגת ושומרת על ארץ ישראל, לכן ההתייצבות שלכם כאן מאוד חשובה. ב-1992 צלחו הניסיונות הללו הפעם נדאג שזה לא יחזור על עצמו. אני חושב שכולנו למודי ניסיון ואף אחד מאיתנו לא מולך שולל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה( רויטרס)

 

הרב אלי סדן השיב לדברי ראש הממשלה: "אני זועם מאוד על הרדיפה שיש היום, מהרבה סיבות. זה כשאנשים מרשים לעצמם ככה לדבר על ראש הממשלה, לא מדבר עכשיו על החוצפה של כל המערכת הפוליטית והתקשורתית בלי שום שמירת הלשון, זאת תעודת עניות למדינה שלנו. אני חושב שזה משפיל את כל החיים. יהודי כמוך, ש-20 שנה נמצא בממשלה, היה יכול להרוויח באזרחות פי 10, פי 100. להגיד שיש בעיה שקיבלת סיגריה, לולא זה היה מצחיק זה פשוט סקנדל שאין כדוגמתו. זאת הפקרות, חוסר רצינות, זה שחיתות. רוצים להחליף שלטון בצורה כזו ולא בקלפי. 

"מקום שאין שם אמת - זה סכנה נוראה. יכול להיות שיש אנשים שיש להם ביקורת עליך - זה לגיטימי. אבל מי שהפך את מדינת ישראל למעצמה כלכלית בסוף זה אתה כרה״מ. בטח היו שותפים לזה אנשים טובים, אבל אני זוכר כשעלית לשלטון, הצבת את הכלכלה בראש המשימות שלך ואני זוכר את מדינת ישראל בהרבה תקופות של אינפלציה, מיתון ותלות בכסף האמריקני. בסוף כולם מדברים על זה שמדינת ישראל היא מדינת סטרטאפ והצלחה כלכלית, רגע - מישהו עשה את זה. זה שאתה מנהל את המדינה 20 שנה ומציב את הכלכלה בראש דאגותיה, מישהו אמר תודה?".

הרב חיים דרוקמן התייחס למפגינים ואמר: "הם משתמשים בערכים ומדברים גבוהה גבוהה, כשהמניעים הם מניעים אחרים לחלוטין".