בנק -ציון קינן שרי אריסון אפרת פלד ויאיר סרוסי צילום אלי דסה, רונית מטיאס ב samsung 4 note

בנק ישראל: טיפול "הפועלים" בפרשת ההטרדה המינית לא היה שקוף

לפי הדוח, שבחן את בדיקת הבנק לגבי הטענה שמנכ"ל המוסד הטריד מינית, "התהליך היה ללא בקרה ופיקוח מספקים". יו"ר ועדת הביקורת תודח מתפקידה, אך תמשיך לכהן כדירקטורית

בדוח שפרסם היום (שלישי) בנק ישראל, על בחינת הבדיקה של בנק "הפועלים" בבירור טענות להטרדה מינית נגד המנכ"ל לשעבר ציון קינן, נקבע כי "התהליך שביצע הבנק היה לא שקוף". כזכור הדוח ועיקרי ההמלצות פורסמו לראשונה בחדשות עשר. 

לפי הדוח התהליך היה "ללא אתגור, בקרה ופיקוח מספקים; ובוצע באופן שאינו הולם את הוראות הפיקוח על הבנקים וכללי ממשל תאגידי תקין". יחד עם זאת נכתב בדוח כי "התרשמנו שבמישור התרשמנו מניעת הטרדה מינית הבנק פעל כשורה". 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

דיווח במצרים: 15 פעילי טרור שביצעו פיגועים בסיני הוצאו להורג

דוח המועצה לשלום הילד: כל ילד שלישי בישראל - מתחת לקו העוני

ביה״ח סורוקה: נקבע מותה של בת ה-15 שאושפזה בשל סיבוך של שפעת

לפי הדוח יו"ר הדירקטוריון לשעבר יאיר סרוסי טעה קשות בשיקול הדעת, כשלא עדכן את חברי הדירקטוריון של הבנק על הטענות להטרדה מינית נגד המנכ"ל. הטענות להיעדר דיון "מתוך כבוד לפרטיותה של המתלוננת" אינן מתקבלות. סרוסי שגה גם כשנמנע מלדווח לבנק ישראל על האירוע, למרות שהמפקחת על הבנקים הדגישה בעבר בפגישה אישית עמו את החשיבות בדיווח על הטרדות מיניות. בכך פעל סרוסי בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי של הבנק. לא יינקטו נגדו צעדים מכיוון שכבר פרש מרצון.

עוד לפי הדוח יו"ר ועדת הביקורת שגתה כשנמנע מלכנס את הוועדה בראשותה או לבקש ישיבת דירקטוריון, יש להדיחה מהתפקיד אך לאפשר לה להמשיך כדירקטורית בבנק.

במסגרת הפרשה תיארה מנהלת לשעבר בבנק אירוע של פגיעה מינית לכאורה. הבנק החליט אז כי אין מחובתו לדווח על האירוע למשטרה ומינה את נשיא בין הדין הארצי לעבודה לשעבר, סטיב אדלר, לבודק. אדלר מצא בסיכום הבדיקה כי "מכלול חומר הראיות שהונח לפניו אינו מצביע על עבירה של הטרדה מינית או התנכלות במשמעות החוק למניעת הטרדה מינית", כך ציין הדוח.

מהבנק נמסר בתגובה: "בנק הפועלים מתכוון ללמוד את הדו״ח לעומק ולפעול על פי ההמלצות שבו".

מיאיר סרוסי נמסר בתגובה: "נושא הטענה על ההטרדה טופל בקפדנות וברגישות תוך שנעזרתי ביועצים משפטיים ונועצתי עם יושבת ראש ועדת הביקורת. מתוך חשש ממשי להדלפת פרטי הבדיקה, פעלתי על בסיס ייעוץ משפטי על פיו אין לדווח על הנושא לדירקטוריון כל עוד לא התבררו העובדות וזאת בכדי למנוע פגיעה בצנעת הפרט של המתלוננת ושל המנכ"ל".

 יאיר סרוסי, מנכ"ל בנק הפועלים

יאיר סרוסי, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים בעת המקרה (חדשות עשר)

 

"אבקש להדגיש כי הצטרפתי לבנק הפועלים שלוש שנים לאחר המקרה המדובר בקזחסטן וכי לא היה לי כל עניין אישי הנוגע למנכ"ל שכבר הודיע קודם לכן על סיום תפקידו", הוסיף סרוסי", פעלתי בעניין בתום לב ומתוך ראיית טובת הבנק לנגד עיניי".

"במסגרת תהליך הבדיקה, מונה שופט בכיר שהומלץ על ידי היועצים המשפטיים ונחשב למוביל בתחום יחסי עבודה. בנוסף, על ההסכם עם העובדת חתום היועץ המשפטי של הבנק שאף נתן חוות דעת על פיה ההסכם נעשה בסמכות ועל פי דין. בחוות דעת שהוגשה לבנק ישראל על-ידי פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, מהמומחים המובילים בישראל לדיני החברות, נקבע כי פעלתי כראוי כאשר העדפתי את שמירת הדיסקרטיות המתחייבת לאור החוק למניעת הטרדה מינית על פני דיון בפורום תאגידי רחב, וזאת משום שמדובר בחוק ספציפי לנושא ההטרדות הגובר על הכלליות בחוק החברות. עוד ציין פרופ' פרוקצ'יה כי פעלתי נכון בעת מינוי בודק חיצוני וקבלת המלצותיו וכך גם בשלב בדיקת העובדות ולאחר שזה האחרון פסק כי לא התקיימה הטרדה. ביחס לאי דיווח לבנק ישראל, הרי שהבעתי התנצלות מידית באופן פומבי עם פרסום הנושא לאור מערכת היחסים הטובה שנבנתה במשך השנים עם בנק ישראל, וזאת למרות שלא היה מדובר בנושא שהיה יכול להשפיע באופן מהותי על יציבות הבנק. כזכור, שימשתי גם במשך ארבע שנים כנשיא איגוד הבנקים".

"אציין כי יזמתי פעמיים בשנים האחרונות ריענון נהלים בנושא הטרדות מיניות בבנק ופעלתי למצוא דרכים שיקלו על מתלוננות. במידה והייתי נשאר בתפקידי הייתי מוציא את הטיפול בתלונות על הטרדה מינית כנגד מנהלים בכירים לגורם חיצוני שיקבע בתהליך ידוע מראש. פרשתי מיד לאחר שהבנתי שהנושא הפך לכלי ניגוח שהוצא מהקשרו, נופח ונוצל לפגוע בי, דבר שעלול היה להביא לפגיעה נוספת בבנק. במהלך שבע וחצי שנות כהונתי כיו"ר הבנק, הבאתי לתוצאות שיא תוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים בבנק. ערכתי שיפורים רבים בממשל התאגידי בבנק וקיבלתי מאות החלטות שרובן היו מוצלחות והביאו לפריחה של הבנק. תמיד פעלתי בשיתוף הדירקטוריון, ההנהלה והעובדים תוך שהייתי קשוב ונגיש לכל עובד ועובדת".