שר הפנים אריה דרעי, חדשות עשר

דרעי: למה שבגבעתיים לא יסעו בצד שמאל או יתחילו למכור גראס?

כשברקע המאבק על "חוק המרכולים", אמר שר הפנים בריאיון לגל"צ: "אני לא מוכן שיום השבת יהפוך ליום חול". ליברמן: "הפעילות במרחב הציבורי בשבת היא עניין לשלטון המקומי"

הקרב על השבת: שר הפנים אריה דרעי התייחס הבוקר (שלישי) ל"כיפופי הידיים" בינו לבין הרשויות שמתכוונות לחוקק חוקי עזר שיאפשרו לעקוף את חוק המרכולים. "למה שבגבעתיים לא יסעו בצד שמאל, או יתחילו למכור גראס?", שאל דרעי בציניות בריאיון לגלי צה"ל.

עוד הוסיף שר הפנים כי "הוא לא מוכן שיום השבת יהפוך ליום חול". כזכור לפחות שש רשויות מקומיות, שהראשונה שבהם גבעתיים, הודיעו כי יעגנו בחוקי העזר העירוניים שלהם את הסמכות לאשר את פתיחת המרכולים בשבת – בדומה לתל אביב.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תקיפת המאבטחים באיכילוב: בן זוגה של אליה קדוש הואשם בחבלה

דיווח: ספרי תורה הושחתו בבית כנסת באיראן

תיעוד: צעירה חשופת חזה מנסה לחטוף את בובת ישו מרחבת הוותיקן

לעומת דרעי, שר הביטחון ליברמן הודיע כי הוא ומפלגתו מגבים את החלטת הרשויות. "צודקות גבעתיים, ראשל"צ, הרצליה, חולון, רמת גן וערים נוספות. הפעילות במרחב הציבורי בשבת היא עניין לשלטון המקומי בלבד", כתב בחשבון הפייסבוק שלו, "ישראל ביתנו עומדת לצידו של יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס. כן למסורת, כן לערכים יהודיים. לא לכפייה דתית."

 ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק
 

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק( ללא קרדיט)

 

אתמול הורה בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב לדחות את הדיון שאמור היה להתקיים במועצת העיר גבעתיים על קידום חוק העזר העירוני. מאוחר יתר הודיעה עיריית ראשון לציון כי אישרה את תיקון החוק בתחומיה המוניציפליים.

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, אמר אמש לחדשות עשר כי "יש פה מרוץ נגד הזמן. מוטב שהחוק הזה לא היה נולד בכלל, היה צריך להשאיר את המצב כמות שהוא". ראש העיר רמת גן, ישראל זינגר, התייחס אף הוא לחקיקה הצפויה בכנסת. "הפעם טיפס השלטון המרכזי על עץ מדי גבוה", אמר. 

במקביל אושר במליאת הכנסת הלילה בקריאה שניה ושלישית את "חוק היתרי עבודה בשבת בהתחשבון במסורת ישראל", שמאפשר לשר העבודה והרווחה, חיים כץ, להכניס את סוגיית המסורת לעבודות כשיקול במתן היתר להעסקת עובדים בשבת. 

ההצעה, שעברה ברוב של 50 מול 36, הוגשה על ידי ח"כ משה גפני (יהדות התורה).  "רבים שמסורת ישראל חשובה להם נאלצים להיפרד מבני משפחותיהם וללכת לעבוד ביום המנוחה ולחלל את השבת", נכתב בנימוק לחוק, "כאשר חלק מהעובדים משתייכים לשכבות החלשות בחברה ונאלצים לעבוד בשבת, מתוך חשש שאם יסרבו לעבוד בשבת, יאבדו את מקום עבודתם גם בשאר ימי השבוע."