סניף AM-PM, דוד פרץ, יח"צ

מכשול במרוץ להתחמקות מחוק המרכולים: צו מניעה לעיריית גבעתיים

ראש העיר גבעתיים יזם דיון בנושא חוק עזר עירוני שנועד לעקוף את החוק שיגביל פתיחת עסקים בשבת. המתנגדים הוציאו צו מניעה מבית המשפט. רשויות נוספות פועלות בנושא

בווידאו: חוק המרכולים עבר בקריאה ראשונה

המאבק על חוק המרכולים: חמש רשויות גדולות באזור המרכז - חולון, גבעתיים, ראשל"צ, רמת השרון ומודיעין - פועלות כדי לתקן את חוקי העזר העירוניים בימים הקרובים כדי להקדים את חוק המרכולים ולהתיר פתיחת חנויות אלו בשבתות. הרשויות צפויות לקיים בימים הקרובים ישיבות מועצה שבהן יקודמו חוקי העזר בנושא.

בית המשפט לעניינים מנהליים הוציא היום (שני) צו מניעה לדיון שהיה אמור להתקיים בגבעתיים בעניין חוק העזר העירוני שייאפשר פתיחת עסקים בשבת, בעקבות עתירה של קואליציית שוויון שבת, המתנגדת לחוק. ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, הוא שיזם את חקיקת חוק העזר, במטרה להתחמק מחוק המרכולים . יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הודיע כי הוא תומך במעשה של קוניק. בתגובה, יו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, תקף את גבאי ואמר כי הוא "עוין לקדשי ישראל". 

גבאי אמר היום בישיבת סיעת המחנה הציוני: "תראו מה קורה כאן - אחת אחרי השנייה קמות קהילות מקומיות ואומרות לממשלה – תנו לנו לנהל את חיינו כפי שאנחנו רוצים. אל תכפו עלינו חיים שלא מתאימים לנו. בגבעתיים יש עשרים מרכולים שפתוחים מזה שנים.  מישהו באמת חושב שיסגרו אותם? שהציבור יקבל את זה?". עוד אמר גבאי: "אני מזהיר את הקואליציה – המציאות תתפוצץ לחוק המרכולים בפנים. זו תקנה שהציבור לא יכול לעמוד בה. החוק ישיג תגובה הפוכה ממה שאתם מצפים לה".

חוק המרכולים קובע כי חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בשבת לא ייכנסו לתוקף ללא הסכמתו של שר הפנים. לפי החוק שאושר, שר הפנים יוכל לאשר חוקי עזר כאלה רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק "צרכים חיוניים", לפי שיקול דעתו של השר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פיצוץ החנות ביפו: שני החשודים בהצתה ישוחררו למעצר בית

חשד: פגע מינית בבנותיו וחברותיהן והדיחן לשימוש בסמים

המשטרה בודקת: האם ביטן ניסה לקדם חוק בתמורה לשוחד?

ראש עיריית גבעתיים כתב בפייסבוק כי מהסיבה הזאת החליט להעביר את התיקון לחוק העזר, המקודם גם בחולון ובערים נוספות, שיאפשר לו להשאיר את העסקים בעיר פתוחים בשבת. קוניק הסביר כי דרעי בקידום חוק המרכולים לא הותיר לו ברירה. "אילמלא השר היה מקדם חוק זה, חוק שיכפה עלינו סגירה זו, שזו למעשה הפרה של הסטטוס קוו הקיים בערים רבות שנים, לא היינו נדרשים בכלל לסוגיה, ודאי לא לתיקון חוק העזר העירוני, שזה כאמור התנאי להשארת המצב כמות שהוא", אמר.

ויוי וולפסון, סגנית ראש העיר גבעתיים מטעם סיעת מרצ, מסרה: "צו המניעה הזה הוא חצוף וחותר תחת הרצון המובהק של תושבי העיר. הבית היהודי והליכוד עשו מעשה חמור וביקשתי אישית מראש העיר להלחם בכל הכלים על מנת לא לתת לכפייה הדתית לנצח. גבעתיים עיר חופשית ותשאר כזאת. אני קוראת לראש העיר לפטר את חברי הקואליציה שהגישו את צו המניעה״.

 ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק
 

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק( ללא קרדיט)

 


 

אבי גבאי הודיע כבר אתמול בטוויטר כי הוא תומך במעשהו של קוניק: "אני תומך בהחלטתו להעביר תיקון לחוק עזר עירוני שיאפשר להותיר את העסקים בעיר פתוחים בשבת. חלק מהחזון למדינה הטובה בעולם הוא לאפשר לכל רשות מקומית לקבוע את אורח חייה בהתאם לאופיה. כך ראוי בחברה מודרנית וגם הפעם - מכבדים את הדת, אבל לא כפייה דתית".

חבר הכנסת יעקב ליצמן, בראיון מוקדם יותר היום לעיתון "המודיע", תקף בחריפות את החלטת גבאי לתמוך בחוק העזר העירוני. "גבאי נוהג בדרך נלוזה. בגישה העוינת שלו לקדשי ישראל, הוא מנטרל מראש כל סיכוי שהמפלגות החרדיות יישבו עמו בעתיד", אמר, והוסיף כי בדרך של פגיעה בשבת גבאי לא מאחד את העם, אלא להפך.

 אבי גבאי
 

אבי גבאי, יו"ר המחנ"צ, תומך בחוק העזר העירוני לפתיחת עסקים בשבת

 

חבר הכנסת עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד: "אני משבח את ראשי הערים, שהחליטו להקדים תרופה למכה שמנחיתה הממשלה על הציבור, וקידמו חוק עזר עירוני שיאפשר את המשך פתיחת עסקים בשבת. זו התוצאה הראשונה של חוק המרכולים המגונה: הציבור ונציגיו מתקוממים נגד הכפייה והפגיעה בסטטוס קוו. החוקים שהממשלה הזו מעבירה, לצרכים פוליטיים בלבד, לא יחזיקו מעמד ורק יגרמו נזק".

כאמור, חוק המרכולים עבר לפני כשבועיים בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ברוב של 59 תומכים ו-54 מתנגדים, ולאחר דיונים ארוכים שהגיעו עד לפנות בוקר. זאת לאחר ששר הפנים, אריה דרעי, הודיע כי יתפטר אם לא יעבור החוק.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שסיעתו התנגדה לחוק, אמר אז: "לא נשמח אם יהיו בחירות מוקדמות. אני חושב שמדינת ישראל ממש לא זקוקה לבחירות מוקדמות באווירה הציבורית וגם בעיקר נוכח האתגרים הביטחוניים. לכן מי שמביא חוק כזה להצבעה הוא גם יישא באחריות. אני חוזר ואומר, את החוק הזה מעלים בניגוד להסכם הקואליציוני עם 'ישראל ביתנו'. הצעתי לחבריי בסיעות החרדיות להוריד את הנושא מסדר היום, זה הדבר ההגיוני".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס מוקדם יותר לחוק ההמלצות בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא. ריבלין אמר כי הדיון בחוק "חשוב, ואינו פוגע בדמוקרטיה - אלא מחזק אותה. חובה לנהל אותו תוך שמירה על עקרונות של שלטון החוק והשוויון בפני החוק".

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה אף היא בטקס לחוק ההמלצות: "הביקורת - נחוצה; ההשתלחות - מגונה. אל לנו לחשוש מביקורת או ממגוון דעות, המעשירות ומפרות את השיח ומועילות לבירור ולחקר האמת".

יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, האשים את ח"כ אילן גילאון בהפסד לאופוזיציה. "ח"כ גילאון שהתקזז עם הקואליציה, עשה זאת על דעת עצמו ובניגוד להחלטת האופוזיציה ליצור חזית משותפת נגד חוק המרכולים שמשנה את הסטטוס קוו", אמר, "בהחלטתו סייע גילאון לקואליציה להעביר את החוק שכל כולו נועד להישרדותה הפוליטית, ולמעשה הציל לנתניהו את הקואליציה".