נשיא גואטמלה: "נעביר את שגרירות המדינה בישראל לירושלים"

ג'ימי מוראלס כתב בפייסבוק שלאחר שיחה עם נתניהו, הנחה להעביר את השגרירות לעיר. המדינה המרכז אמריקנית היא השנייה שהצהירה על העברת השגרירות לי-ם מאז הכרת ארה"ב בה

  • פורסם ב:
  • 25/12/2017 01:31
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/12/2017 17:04
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

בווידאו: ברוב של 128 מדינות - עצרת האו"ם אישרה את ביטול הכרזת ירושלים

פחות משלושה שבועות לאחר נאום טראמפ בו הודיע כי ארצות הברית מכירה בירושלים בירת ישראל– מדינה נוספת מכריזה שתעביר את השגרירות לעיר: נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, פרסם הלילה (שני) פוסט בפייסבוק בו הודיע כי לאחר שיחה שקיים עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הנחה להעביר את שגרירות המדינה בישראל מתל אביב לירושלים.

"אנשי גואטמלה היקרים, שוחחתי היום עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו", כתב מוראלס. "דיברנו על היחסים המצוינים שיש בין המדינות מאז שגואטמלה תמכה בהקמת מדינת ישראל", הוסיף. "אחד מהנושאים החשובים בשיחה היה חזרתה של השגרירות של גואטמלה לירושלים. אז אני מודיע לכם שהנחיתי את מזכיר השגרירות להתחיל בתיאומים כדי שהדבר יתבצע", סיים נשיא גואטמלה.

ג'ימי מוראלס, נשיא גואטמלה
 

ג'ימי מוראלס, נשיא גואטמלה ( רויטרס)

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, הודה לנשיא גואטמלה בציוץ בטוויטר: "תודה לך ג'ימי מוראלס על הנחיתך להחזיר את שגרירות גואטמלה לירושלים. אנחנו מצפים לעוד מדינות שיצטרפו השנה לבירתנו ירושלים". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בירך גם הוא ואמר: "אני מבקש לברך את ידידי נשיא גואטמלה, ג׳ימי מוראלס, על החלטתו האמיצה להעביר את שגרירות מדינתו לעיר הבירה ירושלים. בהחלטתך, הוכחת שאתה ומדינתך ידידי אמת של ישראל והקשר שקיים ביננו ייתחזק וייתגבר לטובת שני הצדדים".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר: צריך אומץ כדי להיות הראשון שקופץ למים, ולא פחות אומץ כדי ללכת אחריו כשמיידים עליו אבנים. נשיא ארה"ב - אמיץ, נשיא גואטמלה - אמיץ לא פחות". יו"ר הקואליציה דוד אמסלם כתב בעמוד הטוויטר שלו: "ברכות לנשיא מוראלס על ההחלטה להעביר את שגרירות גואטמלה לירושלים. מאמציו המדיניים של ראש הממשלה נושאים פרי. הישג חשוב לישראל".

גואטמלה היא אחת מתשע המדינות היחידות שהצביעו בשבוע שעבר נגד ההצעה הפלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם, לפיה לא ניתן יהיה לשנות את מעמדה של ירושלים. בהצבעה 128 מדינות הצביעו בעד ההצעה, ולמעשה הביעו בכך התנגדות להכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

המדינה המרכז אמריקנית היא השנייה שהודיעה מאז הכרזת טראמפ על מעבר של שגרירותה לירושלים. הראשונה הייתה צ'כיה, שיומיים לאחר ההכרה האמריקנית בעיר בירת ישראל, הודיעה שתעביר את שגרירותה. כמו כן, לפני יומיים, רומניה הודיעה כי היא "שוקלת ברצינות" את המעבר. שתי המדינות האירופאיות, נמנעו בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם, והיו בין 6 המדינות היחידות מהאיחוד שלא תמכו בהצעה הפלסטינית.

בתוך כך, לאחר ששגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי איימה לקצץ בתרומת מדינתה לארגון עת הצביעו מרבית המדינות נגד ההחלטה להכיר בירושלים בירת ישראל, אמרה היום השגרירה כי נערכים דיונים בנודע לקיצוץ של 285 מיליון דולרים. "חוסר היעילות ובזבזו היתר של האו"ם ידוע", אמרה. "הפחתה היסטורית בתקציב הוא צעד בכיוון הנכון".