מגביל ירי בדרום, מעודד פיגועים בגדה: המדיניות הכפולה של חמאס

ארגון הטרור פועל בכיוונים הפוכים, כשהוא שולח חוליות לפיגועי חטיפה ביו"ש ובמקביל ישנן שמועות על עינויים של סלפים • דיווח: ארה"ב מתכננת להחליף את אבו מאזן

פרשנות: חמאס מנהל מדיניות הפוכה בעזה ובגדה

לאחר שאיבד בתקופה האחרונה שתי מנהרות וארבעה מחבלים, ולמרות הלחץ מהעולם השיעי לפעול נגד הצהרת טראמפ, חמאס יוצא מגדרו כדי למנוע ירי על ישראל. על פי דיווחים הוא אפילו מענה פעילים סלפים לצורך כך. למעשה עברו 40 שבועות ללא ירי של כדור אחד אפילו מצד הארגון לעבר ישראל.

מהצד השני הוא שולח חוליות לביצוע פיגועי חטיפה בגדה, שיכולים בקלות להוביל למלחמה. העובדה הזו גם ידועה לחמאס, מה שמוסיף מסתוריות למדיניות הנוכחית של חמאס. "השנה סוכלו 148 חוליות חמאס מקומיות באזור יהודה ושומרון וניכר כי חמאס מזהה בזירה זו זירה מרכזית לקידום טרור", אמר הבוקר ראש השב"כ, נדב ארגמן, בדיון של וועדת החוץ והביטחון בכנסת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מאחורי הקלעים של הלחצים לבניית רכבת תחתית לכותל

פרסום ראשון: פריסת המכשול נגד המנהרות תושלם בעוד 4 חודשים

המשטרה בודקת: האם ביטן ניסה לקדם חוק בתמורה לשוחד?

ארגמן גם התייחס בדיון מסווג בוועדה ליוזמת החוק של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהציע להטיל עונש מוות על מחבלים. ראש השב"כ הביע את התנגדותו להצעה, על כך פורסם לראשונה בחדשות עשר.  אלא שעמדתו של ארגמן אינה חדשה, למעשה זוהי העמדה המסורתית של שב"כ. מעבר לכך, בגל הטרור האחרון רוב המחבלים שהוציאו לפועל פיגועים קיוו למות, או לפחות השלימו עם תוצאה כזו. כך שלא ברור כיצד עונש מוות למחבלים ירתיע צעירים פלסטינים שמחליטים לצאת לפיגוע ולהיהרג.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 

דיווח: האמריקנים מתכננים להחליף את אבו מאזן

יומיים לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר שלא יקבל את האמריקנים כמתווכים במשא ומתן בעקבות הצהרת טראמפ, אתר חדשות ערבי מפרסם מפי גורמים פלסטיניים כי ארה"ב מחפשת לו מחליף. על פי הדיווח בעיתון המפרצי אלחליג' אונליין, היוצא לאור בבריטניה, ארצות הברית מחפשת מחליף שיקבל את היוזמה האמריקנית - סעודית להסכם בין ישראל והפלסטינים.

 

לפי הדיווח, גורמים אמריקניים סבורים שאבו מאזן הוא הבעיה בקבלת היוזמה. השמות שהועלו להחלפתו, שמטלטלים את הרשות הפלסטינית, הם אויבו של אבו מאזן, מוחמד דחלאן, וסאלם פאיד. האחרון מחזיק באזרחות אמריקנית, בעל אוריינטציה כלכלית, לא נתפס כמי שמעניק חשיבות גדולה לשטח הפלסטיני ומדגיש דווקא את הפיתוח הכלכלי. כך שפיאד מסתדר עם התפיסה האמריקנית.

לפי הגורמים בדיווח, מציאת מחליף לאבו מאזן נמצאת בראש סדר העדיפויות של טראמפ, לפני שיתחיל כל תהליך מדיני. המקורות מסרו גם כי דיונים בנושא נערכים בשבועיים האחרונים במספר מדינות ערביות, בהשתתפות אישים פלסטינים, ערבים ואמריקנים. המקורות אמרו כי טראמפ מגדיר את יו"ר הרש"פ "המכשול הגדול" בפני עסקת המאה שלו, שזוכה בתמיכה גדולה במצרים, סעודיה וירדן.

פורטל החדשות "מידל איסט איי" הבריטי דיווח מפי מקורות פלסטיניים כי בפגישה שנערכה ביום שלישי האחרון בריאד, בין יו"ר הרש"פ ליורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ניסה האחרון לשכנע בעדינות את אבו מאזן להסכים לתכנית השלום האמריקנית למרות החלטתו של טראמפ בנושא ירושלים. לפי המקורות, הסביר בן סלמאן לאבו מאזן כי ארה"ב היא הכוח המדיני היחיד שיש לו השפעה אמיתית על ישראל ולכן נכון לנהל את התהליך דרכה.