פרסום ראשון - ראש השב"כ: "מתנגד להטלת עונש מוות על מחבלים"

במהלך דיון מסווג בוועדת החוץ והביטחון הביע נדב ארגמן התנגדות ליוזמת החוק של שר הביטחון. במקביל הזהיר: "השקט מתעתע, סיכלנו השנה 400 פיגועים משמעותיים"

ראש השב"כ נדב ארגמן התייחס היום (ראשון) בדיון מסווג של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ליוזמת החוק של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפיה יוטל עונש מוות על מחבלים, והביע את התנגדותו – כך נודע לחדשות עשר.

ארגמן התריע בפתח הדיון מחוסר יציבות מסוכן בעקבות ההסתה היוצאת מהרשות הפלסטינית לאחר הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל. "הזירה הפלסטינית מאוד לא יציבה והשקט שאנו חווים הוא שקט מתעתע", אמר ארגמן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח: השר קרא לקח מקורביו לאתיופיה וסייע להם בהשקעה במדינה

צעירה כבת 25 נפצעה קשה בפיצוץ מכונית בכפר ירכא

אסון בפיליפינים: 37 בני אדם נהרגו בשריפה בקניון

בהמשך דבריו, התייחס ארגמן למצב הביטחוני באזור. "המערכת האזורית מתארגנת מחדש במבנה דו גושי - גוש מתון פרו מערבי, בדומיננטיות סעודית, אל מול גוש אסלאמי-אידיאולוגי, בהובלה איראנית". עוד הוסיף ארגמן כי "מתחת לפני השטח העסק רוחש מאוד. חמאס מנסה להוציא פיגועים בכל הכוח ולפגוע ביציבות של הרשות הפלסטינית. הוא לא מעוניין במערכה צבאית מול ישראל בעת הזו, אבל הוא נערך לתרחיש כזה".

ארגמן התייחס גם למנהיג חמאס יחיא סינוואר ואמר כי הוא ״אינטיליגנטי ופרגמטי״, שמבין שעל ארגונו לקבל תמיכה ממצרים ולא רק מאיראן. לדבריו, סינוואר מוכן לוותר על הניהול האזרחי של הרצועה במסגרת הסכם הפיוס, אך לא יסכים להתפרקות חמאס מנשקו ומהמנהרות. ארגמן הדגיש כי המנהיג לא מעוניין כעת בהסלמה מול ישראל אך ציין כי הארגון מנסה לבנות תשתיות בלבנון שיופעלו נגד ישראל בעת מערכה.

ארגמן התייחס בהמשך להיקף הפיגועים במהלך 2017. "לצד רף איומים גבוה, הודות לסיכול והרתעה ישראלית, נרשמה ב-2017 ירידה בהיקף הפיגועים", אמר, "במהלך השנה נרשמו עליות נקודתיות ברף הפיגועים, סביב אירועים משבריים דוגמת מחאת האסירים, המגנומטרים בהר הבית והכרזת הנשיא טראמפ בנושא ירושלים".

עוד הוסיף כי "שב"כ סיכל כ-400 פיגועים משמעותיים, מתוכם 228 פיגועי ירי, 50 פיגועי מטען, שמונה פיגועי חטיפה, 13 פיגועי התאבדות ו-94 פיגועי הקרבה, כולל פיגועי דריסה ודקירה. השנה אף סוכלו 148 חוליות חמאס מקומיות באזור יהודה ושומרון וניכר כי חמאס מזהה בזירה זו זירה מרכזית לקידום טרור".

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

המצב מתוח. עימותים בעזה. ללא קרדיט

 

לגבי פיגועים בודדים טען כי הוא נמצא במגמת ירידה כאשר "במהלך 2017 בוצעו 54 פיגועים אל מול 108 בשנת 2016, ו-163 ב-2015. בנוסף, הצליח שב"כ לאתר השנה למעלה מ- 1,100 מפגעים בודדים פוטנציאלים. נתון זה מצטרף לעוד כ- 2,200 מפגעים שאותרו ב-2016. עוד אמר כי "ב-2017 נרשמו 8 פיגועים במעורבות ערבים-ישראלים, בשלושה מהם היו נפגעים בנפש". בד בבד, ניכרת ירידה באטרקטיביות ביציאה לחו"ל לצורך לחימה לצד טרור אסלאמי, בין היתר כתוצאה של הרתעה, פעילות סיכולית ואובדן השטחים של דאע"ש". במקביל ציין כי התיאום הביטחוני מול הרשות הפלסטינית שב באופן מלא.

ראש השב"כ טען כי "היקף הסיכולים מרשים, אבל זו רק דוגמה להיקף הטרור שמבעבע מתחת לפני השטח. התקופה של חצי השנה הקרובה צפויה להיות מאתגרת מאוד, לאור ההסתה של הרשות הפלסטינית והוצאת הציבור לרחובות, ביחד עם תהליכי הפיוס ברצועת עזה - ואני מקווה שנצלח את התקופה הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למתיחות סביב הצהרת טראמפ בפתח ישיבת הממשלה. "אבו מאזן הכריז שהוא פורש מהתהליך ולא מעניין אותו בכלל איזה הצעה ארה"ב תביא", אמר נתניהו, "אני חושב שפעם נוספת מתגלה דבר פשוט ובהיר: מי שאינו רוצה בפתרון הסכסוך זה הפלסטינים. נאמר על ידי ארה"ב גם דבר נוסף שהוא חשוב מאוד – שורש הסכסוך במזרח התיכון לא טמון בישראל, אלא באיראן ובאסלאם הקיצוני והטרור שהוא מפיח. כל אלה הם דברים אמיתיים שנחשפים לעיני כל. מי שעיניו בראשו ויושר בליבו לא יכול להתכחש אליהם".

הפרות סדר נרשמו ביום שישי ברחבי יהודה ושומרון ורצועת עזה, לאחר קריאת מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, יחיא סינוואר, לצאת ליום זעם. על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, שני מפגינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-687 נוספים נפצעו. 

בין השאר התפתחו עימותים אלימים בגוש עציון באזור כביש המנהרות, בבקעת הירדן, בבנימין ובהר חברון. גם לכל אורך הרצועה החלו צעדות במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים. המפגינים יידו אבנים והשליכו צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות.