מניף הגיליוטינה: "לא קורא לאלימות"; ריבלין: "הסתה ברורה"

עמית ברין, שעורר סערה לאחר שהניף דגם של גיליוטינה בהפגנה בתל אביב, אמר כי הוא "פציפיסט ומתנגד לכל סוג של אלימות". הנשיא גינה: "חוטא לזכות הדמוקרטית למחות"

  • פורסם ב:
  • 24/12/2017 08:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/12/2017 20:34
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

עמית ברין, שעורר סערה לאחר שהניף דגם של גיליוטינה בהפגנה בתל אביב, התייחס היום (ראשון) לנושא בחשבון הפייסבוק שלו.

"אני פציפיסט ומתנגד לכל סוג של אלימות", כתב, "במשך כל חיי מעולם לא השתמשתי באלימות ואין לי כל כוונה לעשות זאת בעתיד. כך אני מחנך גם את ילדי ומבקש ממי שפירש דברים שאמרתי או עשיתי כקריאה לאלימות לעצור ולא לעשות זאת. מי שהבין מדברי או ממעשי שאני קורא לו/לה לנהוג באלימות - הוטעה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח: השר קרא לקח מקורביו לאתיופיה וסייע להם בהשקעה במדינה

אחרי שבועיים יבשים: הגשם חוזר; בחרמון צפוי לרדת שלג

צעירה כבת 25 נפצעה קשה בפיצוץ מכונית בכפר ירכא

בהמשך כתב כי אין לו קשר לאף מפלגה. "אני לא חבר באף ארגון או תנועה. לא מממן ולא רשום באף מפלגה, ולא לוקח חלק בשום פעילות פוליטית מאורגנת מלבד הגעה עצמאית להפגנות רחוב לצורך מימוש זכות המחאה. אין לי קשר למנהיגי המחאה, ליוזמיה, למפעילים או למממנים שלה. מעולם לא נפגשתי עם אף אחד מהם ואין בינינו קשר גם היום". 

 דגם גיליוטינה בהפגנה ברוטשילד
 

דגם גיליוטינה בהפגנה ברוטשילד( ישי פרידמן)

 

עוד הוסיף כי "לא פעלתי בשום מסגרת או בשליחותו של איש מלבד יוזמתי שלי , אזרח שהרגיש שהוא רותח מהסיאוב ומהשחיתות חסרי הגבולות אשר שפוגעים בכל אזרחי כל המדינה - בכם - האנשים שלא מפסיקים לשאת שפופים בנטל, לזעוק על הגזל, הניתוק וההתעלמות מהזעקה עצמה במשך כל כך הרבה זמן".

לסיום הבהיר את כוונתו במייצג המדובר. "קוטם סיגרים הוא דימוי לנהנתנות חסרת פרופורציות בימינו, לסיאוב ולניתוק; גיליוטינה היא דימוי המשמש תזכורת היסטורית לניצחון אזרחי על שלטון מושחת שהפר את אמונו", כתב, "חוזר ומבהיר שאין לי, או לאף אדם שאני מכיר, שום כוונה להשתמש באף אחד מהשניים האלה, אבל מי שמצביע עליהם כדי לשלח אתכם כלפי - מסיט אתכם ממטרות המחאה ומשתמש בכם כדי לשסות אותנו אחד בשני ולהתחמק מאחריותו הציבורית".

בתוך כך, בודקים במשטרה אם מדובר בהסתה, והעבירו את החומרים לפרקליטות על מנת שתעדכן כיצד יש לנהוג בנושא. לפני כשבוע כתב ברין בעמוד הפייסבוק שלו: "אז ראש הממשלה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון אמר הערב 'אז מה אם יהיו המלצות להעמיד אותי לדין על שוחד ושחיתות - הן יושלכו לפח'. בפרפראזה על מושחתת אחרת כדוגמתו רק אומר: אם אין המלצות שיאכל גיליוטינות".

נשיא המדינה ראובן ריבלין גינה את המעשה. "לפני מספר שנים דיברו על דמוקרטיה של 'פייסבוק'. אמרו שאנשים לא מוכנים ללכת להפגנות שהם רק יושבים ומצקצקים בבית. היום אנחנו רואים מימין ומשמאל אנשים שיוצאים לרחובות ומוכנים להביע את עמדותיהם. מיצג כמו זה שחזינו בו אמש של גיליוטינה בהפגנה בתל אביב, חוטא לכל מפגיניה ולזכות הדמוקרטית למחות. זוהי הסתה ברורה, החוצה את גבולות חופש הביטוי והמחאה ואני מגנה ומוקיע את האמירות הברורות המשתמעות מהנפת מיצג שכזה".

ראובן ריבלין
 

ראובן ריבלין( אבי קנר)

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס גם הוא לנושא ואמר כי "גם השבוע עשרות אלפי ישראלים טובים יצאו להפגין נגד התרבות השלטונית המושחתת. סהרורי ה-BDS לא מייצגים אפילו את עצמם. גיליוטינה היא הסתה שאסור שתהיה וגורמת לכך שלא דנים בנושא המרכזי, השחיתות".

שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "הזכות להפגין היא לא הזכות להסית. מיצג הגליוטינה שהוצג אמש ברוטשילד הוא חציית קו אדום. צריך לתת לרשויות החוק לעבוד בשקט, בלי לחצים פוליטיים, בלי דה לגיטימציה לשומרי הסף ובלי הסתה ברחובות".

חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר כי "אין מקום לתמונה של גיליוטינה במסגרת ההפגנות ההחשובות כנגד השחיתות. כמי שנכוו ברותחין כשנרצח ראש ממשלה בישראל, עלינו להיות זהירים ביותר בכל הקשור לשימוש אפילו בסמלים של אלימות".

בווידאו: דבריו של אלדד יניב ב"אורלי וגיא"

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) הוסיפה כי "ככל שנתניהו יתקוף את גורמי אכיפת החוק והמשפט, כך צריכים לצאת לרחוב עוד אנשים טובים על מנת להגן על ישראל מפני ראש מממשלה שהורס אותה מבפנים. בלי גיליוטינות, בלי הסתה ובלי אלימות. הסיפור האמיתי גדול מהמתנות שנתניהו קיבל, אלא המתנה הגדולה שקיבלנו ורבים שילמו בדם כדי להגן עליה - מדינת ישראל".

בתוך כך, התייחס לנושא אחד ממארגני ההפגנה, אלדד יניב. "מדובר בשלט אחד מתוך אלפים שלא מייצג אותנו", אמר יניב לתוכנית הבוקר של "אורלי וגיא".

משתתף בהפגנה נגד השחיתות  עורר סערה כשהגיע עם דגם של גיליוטינה המורכב מקרטון. במפלגת הליכוד טענו כי מדובר בהסתה לרצח נגד ראש הממשלה. "הגיליוטינה ברוטשילד היא הסתה לרצח ראש הממשלה נתניהו", מסרו מהמפלגה, "בצד קריאות גנאי נגד הציונות, הפגנת השמאל ברוטשילד חצתה את כל הקווים האדומים".