הנייה: "הממשל האמריקני יכריז בקרוב על ישראל כמדינה יהודית"

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי ביד הארגון מידע לפיו "ייתכן שארה"ב תכריז בין השאר גם על סיפוח גושי התנחלויות לירושלים ועל מחיקת זכות השיבה"

בווידאו: "יום הזעם" - "2 הרוגים מאש צה"ל בעימותים בגבול הרצועה"

יושב הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, אמר היום (שבת) כי ביד הארגון מידע לפיו "ייתכן שהממשל האמריקני יכריז בקרוב על כך שישראל היא מדינה יהודית".

כמו כן, לדברי הנייה, ארה"ב תכריז גם על "סיפוח גושי התנחלויות לירושלים ועל מחיקת זכות השיבה".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תינוק סורי בן יומיים הובהל לניתוח מציל חיים בישראל

דיווח: התובע הכללי קרא לחקור אם אובמה פגע במבצע נגד חיזבאללה

התחזית לשבת: מעונן אך מתאים לטיולים; בתחילת השבוע התקררות

בתוך כך, אתמול נרשמו הפרות סדר ברחבי יהודה ושומרון ורצועת עזה, לאחר קריאת מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, יחיא סינוואר, לצאת ליום זעם, זאת בעקבות הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל. על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, 2 מפגינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-687 נוספים נפצעו. בין הפצועים 3 במצב קשה, 4 נפצעו מאש חיה ו-31 מכדורי גומי.

 יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה( רויטרס)

 

בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף פולי מרדכי, כתב פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בערבית, בו הוא אמר כי לא נמצא כל ביסוס שאברהים אבו תוריא, קטוע הרגליים מעזה, מת מירי חי של כוחות צה״ל. בפוסט הוא קרא לצלב האדום "לשתף בנתונים כדי להגיע לחקר האמת. נשים סוף למסכת השקרים שמסית לאלימות".

"בניגוד לשיח ברשתות החברתיות ובתקשורת הפלסטינית, ולאחר תחקיר יסודי ומעמיק של צה"ל, אני מודיע בצורה ברורה שלא עלה מהתחקיר מידע שמצביע על כך שאברהים אבו תוריא מת מירי חי של כוחות צה"ל. לא נמצא כל ביסוס לדיווחים השקריים על כך שצלף ירה ופגע בו באופן ישיר ומכוון", כתב. "לכן, פניתי לראש הצלב האדום, מר ז'ק דה מיו, וביקשתי ממנו לקבל את כל הנתונים והממצאים הקיימים - ובהם גם דו"ח האמבולנס שפינה את אבו תוריא, דוחות וממצאים של הרופאים בבתי החולים בעזה וכל נתון נוסף שקיים".

עוד אתמול, עימותים אלימים התפתחו בגוש עציון באזור כביש המנהרות, בבקעת הירדן, בבנימין ובהר חברון. גם לכל אורך הרצועה צעדו במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים. המפגינים יידו אבנים והשליכו צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, כמה עשרות אזרחי לבנון ופעילי חיזבאללה יצאו להפגין באזור "הגדר הטובה" שעל גבול לבנון. מאות בני אדם הפגינו בג'דיידה-מכר במחאה על הכרזת טראמפ. כמה חברי כנסת מהרשימה המשותפת השתתפו בהפגנה זו.

מוקדם יותר קרא מנהיג התנועה בעזה, יחיא סינוואר, לתושבי הגדה לצאת ולפגע בהתנחלויות ביהודה ושומרון. "אני קורא להפוך את היום ליום מכריע במאבק של עמנו להפלת החלטת טראמפ", הכריז. ביום רביעי אמר סינוואר בכינוס של ארגון ההגנה האזרחית ברצועת עזה כי "יש לזרז את הפיוס בין פתח לחמאס בגלל הצהרת טראמפ".

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה ללא קרדיט

 

ועל רקע הניצחון שלשום בהצבעה באו"ם, תקף יושב ראש הרשות הפלסטינית פעם נוספת את ארצות הברית, במהלך פגישתו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בארמון האליזה בפריז. "לא נסכים לשום תכנית שלום שתוצג על ידי ארצות הברית", אמר. גם מקורביו של אבו מאזן תקפו את האמריקנים. "ארצות הברית אינה מתווך הוגן", אמרו, "היא מוטה לכיוון ישראל".

שלשום, כאמור, אימצה העצרת הכללית של האו"ם את ההצעה המשותפת לטורקיה ותימן שתבטל את ההכרה של ארה"ב בירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, 21 יצאו מהאולם ולא הצביעו.  מטעמו של אבו מאזן נמסר אתמול לאחר ההצבעה: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה: "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ".