נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, Getty Images

דיווח: התובע הכללי קרא לחקור אם אובמה פגע במבצע נגד חיזבאללה

רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי ג'ף סשנס הורה לפתוח בחקירה לבדיקת הטענות שפורסמו השבוע בתחקיר נגד ממשל נשיא ארה"ב, לפיהן סיכל פגיעה במערך הברחת הסמים של ארגון הטרור

  • פורסם ב:
  • 23/12/2017 07:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/12/2017 21:05
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

בווידאו: דיווח - ממשל אובמה סיכל תוכנית למיגור הברחת סמים של חיזבאללה

התובע הכללי של ארה"ב, ג'ף סשנס, הורה לרשויות לפתוח בחקירת הטענות שפורסמו השבוע בתחקיר "פוליטיקו" לפיהן ממשל נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, פגע במכוון בתכנית האמריקנית למיגור הברחות הסמים של חיזבאללה כדי לא למנוע חתימה על הסכם הגרעין עם איראן שתומכת בארגון. כך דווח הלילה (שבת) ברשת "פוקס ניוז".

בתחקיר שפורסם נכתב כי לממשל האמריקני הייתה תכנית בשם "קסנדרה", שנועדה להתמודד עם הברחות הסמים של חיזבאללה בכל רחבי העולם, גם אל תוך ארצות הברית. כאמור, על פי הדיווח, בבית הלבן פגעו בתוכנית הזאת כדי לאפשר את ההסכם עם טהראן על תכניתה הגרעינית.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

התחזית לשבת: מעונן אך מתאים לטיולים; בתחילת השבוע התקררות

זיכרון קצר - עד כמה עקבתם אחרי אירועי השבוע?

סתיו אחרון: חזרה לתאונת הטרקטורון בעמק חפר

 נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה
 

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה( Getty Images)

 

על פי הדיווח ב"פוקס ניוז", משרד המשפטים של ארה"ב אמר בהצהרה כי סשנס הורה על הבדיקה בכדי לבחון את הטענות שחלק מהנושאים לא נחקרו כראוי. "בעוד אני מקווה שהממשל הקודם לא הציב מחסומים שפגעו בעבודת סוכני ה-DEA, זהו נושא שהוא חשוב מאוד לביטחונם של אזרחי אמריקה, כתב סשנס בהצהרה כתובה. "אנו נבחון את הנושאים הללו ונספק תמיכה מלאה לחקירות של ארגונים אלימים העוסקים בסחר בסמים". 

מהתחקיר של "פוליטיקו" עולה כי קמפיין "קסנדרה" הושק ב-2008, לאחר שהרשות האמריקנית ללוחמה בסמים צברה ראיות לכך שחיזבאללה הפך את עצמו מארגון צבאי ופוליטי במזרח תיכון לארגון פשע בינלאומי, שחוקרים אחדים האמינו כי הוא מרוויח מיליארד דולר בשנה מסחר בסמים ובנשק, הלבנת הון ופעילויות פליליות אחרות.

במהלך 8 שנים סוכנים השתמשו באמצעים ופעולות שונות על מנת למפות את פעילות הארגון. הם ביצעו מעקב ממוקד אחר ייבוא החומרים מאמריקה הלטינית למערב אפריקה, אירופה, המזרח התיכון וכן ארה"ב.

 ג'ף סשנס, התובע הכללי של ארצות הברית
 

ג'ף סשנס, התובע הכללי של ארצות הברית רויטרס

 

בעוד הפרויקט הניב הצלחות משמעותיות לאורך השנים, גורמים בממשל אובמה הניחו מחסומים בדרכם של הסוכנים, במטרה לפגוע בעבודתם, כך על פי ראיונות עם מעורבים בפרשה ומסמכים רשמיים. כאשר מנהלים בפרויקט ביקשו אישורים לחקירות, מעצרים וסנקציות כלכליות לאנשים מסוימים, גורמים רשמיים במשרדי המשפטים והאוצר עיכבו או דחו את בקשותיהם.

"זו הייתה מדיניות, החלטה שיטתית", אמר דיוויד אשר, שעבד כאנליסט כלכלי ב"קסנדרה". "הם פירקו את כל המאמץ שהיה ממומן היטב, וזה נעשה מלמעלה למטה", הוסיף.

עוד עולה מהדיווח ב"פוליטיקו" כי חברי הפרויקט סיפרו בין השאר שגורמים בממשל חסמו ופגעו במאמצי המרדף אחר אחד ממבריחי הקוקאין הגדולים בעולם שכונה "רוח הרפאים". בכך, הם אפשרו לו ולמבריחים נוספים להישאר פעילים במשך שנים. כמו כן, "רוח הרפאים" עסק גם בהברחה של נשק כימי וקונבנציונלי לנשיא סוריה, בשאר אסד, שבו השתמש נגד בני עמו.