נשיקה אסקימואית: הישראלים שמנסים להביא מדליה בהחלקה על הקרח

חלום של איש עסקים אחד הפך לפרויקט מחמם לב שמרכז בניו ג'רזי כמה מחליקים צעירים ישראלים שעמלים מסביב לשעון במטרה אחת: להביא את הזהב הקר מכולם

איש העסקים בוריס חייט עלה ממולדובה לפני יותר מארבעים שנה. מאז שהגיע ארצה בשנות השבעים, הוא חלם רק על דבר אחד - להביא מדליה אולימפית ראשונה לארץ המדברית שלנו בתחום ההחלקה על הקרח. אף אחד לא הצליח להניא אותו מלהגשים את החלום ובשבוע שעבר זכה בפרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות והספורט.

חייט הוא האיש שמחזיק בשתי ידיו את ענף ההחלקה האמנותית על הקרח. ביחד עם אשתו הוא אחראי על פרויקט מיוחד בניו ג'רזי - בית שבו מתגוררים מחליקים ישראלים, הרחק מההורים שנותרו בארץ הצבר. לדעת חייט, עד שמדינת ישראל לא תפנה מימון הולם לתחום ההחלקה, ניו ג'רזי היא הסביבה האידאלית לאימונים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"משבר טבע": מי המנהלים שהובילו לקריסת חברת התרופות?

עורך דינו של ח"כ ביטן: הוא סירב להפניה לאשפוז בגלל החקירה

אחיו של אמיר פרישר גוטמן תקף את גמזו: "אתה מתעלל במשפחה"

 שירה איכילוב ובן זוגה על הקרח
 

שירה איכילוב ובן זוגה על הקרח( חדשות עשר)

 

יבגני קרסנופולסקי, אחד המחליקים, מספר על החיים מעבר לים: "אנחנו כל היום על הקרח. באים בערב הביתה ואוכלים ארוחת ערב ביחד". הלו"ז של הספורטאים הצעירים מורכב מאימונים על המשטח האולימפי הסמוך כשהשמש עוד לא זורחת, אימונים בחדרי הכושר הצמודים, בין לבין שיעורים ומבחנים על מחשב כי המטרה היא להוציא אלופים אולימפיים עם בגרות ועם תואר ראשון. גם הלו"ז של חייט דומה. "יום ממוצע מתחיל בסביבות השעה חמש בבוקר. לאחר מכן, בשעה שבע אני מגיע לזירה לראות את האימונים ולפתור או להתייחס לבעיות. לאחר מכן אני מגיע למשרד ובכך מסתיים החלק הראשון של היום", הוא מספר.

הפרויקט המיוחד בניו ג'רזי נולד לפני כמה עשורים. בתם של בוריס ואשתו רצתה להחליק ליד הבית בישראל אבל לא היה לה היכן. פגישה עם יוסי גולדברג, ראש מועצת מטולה שהקים את "מרכז קנדה", הפכה את חוג אחה"צ של גלית למפעל החיים של משפחת חייט. היום גלית היא המאמנת הראשית של הצעירים הישראלים בארה"ב ודוחפת אותם להגיע להישגים הטובים ביותר בזמן שהיא ואמה מתפקדות על תקן בנות משפחה חדשות לצעירים שרחוקים ממשפחותיהם.

שירה איכילוב בת ה-15, אחת התקוות הישראליות הגדולות, מספרת בחיוך בין תחרות לתחרות: "אני כל כך שמחה שאני עושה את זה".