ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, רויטרס

ישראל תודיע על עזיבת אונסק"ו אחרי חג המולד

רה"מ הנחה את שגריר ישראל לארגון להגיש הודעה על עזיבתו. העזיבה צפויה להיכנס לתוקף ב-31 בדצמבר 2018. פקיד: "אם יהיה שינוי ביחס לישראל, נשקול לבטל את ההחלטה"

  • פורסם ב:
  • 22/12/2017 19:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/12/2017 20:40
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה היום (שישי) את שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, להגיש למנכ"לית הארגון הודעה רשמית ובכתב על עזיבת הארגון. 

מכתב העזיבה יוגש על ידי השגריר מייד לאחר חג המולד. לפי כללי הארגון, עזיבה נכנסת לתוקף ב-31 בדצמבר, בשנה שלאחר שנת הגשת המכתב. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

פצוע קשה בפיצוץ של בלון גז בירושלים

מולכו הקדים את הפרישה - ראש המל״ל ישמש גם שליחו של נתניהו

למכירה: המרצדס של היטלר ששימשה אותו בשיירות המפורסמות

ארה"ב הגישה את הודעתה הרשמית בנוגע לעזיבת הארגון כבר באוקטובר, אך ככל שהודעת ישראל תמסר עוד בשנת 2017, העזיבה בפועל תתבצע באותו המועד, ה-31 בדצמבר 2018.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הפרישה הישראלית מאונסק"ו תהיה "על תנאי". כלומר, אם יחול שינוי ביחס לישראל בארגון עד סוף 2018, תשקול ישראל לחזור בה מההחלטה ולהישאר. במכתב שיועבר למנכ"לית הארגון אודרי אזולאי בשבוע הבא, יודגש כי ישראל קוראת לבצע רפורמות בארגון שיביאו להפסקת הפוליטיזציה והאפליה נגד ישראל.

בתוך כך, יבהיר שאמה הכהן למנכ"לית הארגון במהלך פגישתם בשבוע הבא כי ישראל תבחן האם מתבצעות רפורמות בארגון ואם אכן יהיה שינוי עד סוף 2018 היא תשקול לחזור בה ולהישאר באונסק"ו.

אונסקו
 

אונסקו( רויטרס)

 

בחודש האחרון התקיימו דיונים במשרד החוץ לגבי דרכי פעולה שונות מול אונסק"ו. במסגרת זו אף שוגר שליח מיוחד לשיחות עם מנכ"לית אונסק"ו ועם בכירים במשרד החוץ האמריקאי. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי בסיום ההתייעצויות גובש מסמך המלצות שהועבר לראש הממשלה נתניהו ובו ארבע דרכי פעולה אפשריות:

1. היענות לבקשת מנכ"לית אונסק"ו, מתן הזדמנות נוספת לארגון ודחיית החלטה בנושא פרישה למועד מאוחר יותר. 
2. השעיית כל הפעילות באונסק"ו והמגעים עם אנשיו ללא פרישה רשמית. 
3. הודעה על פרישה מאונסק"ו.
4. הודעה על פרישה "על תנאי" מאונסק"ו תוך הדגשה כי אם ב-2018 יחול שינוי לטובה ביחס לישראל היא תישאר בארגון.

הפקיד הבכיר ציין כי שאמה הכהן ומטה משרד החוץ המליצו לנתניהו על האופציה הרביעית שלמעשה נצמדת לנוסח הודעת הפרישה האמריקאית. "מחד אנחנו מביעים מחאה על התנהלות הארגון נגד ישראל ומאידך גיסא משאירים פתח לחזור בנו בשנה הקרובה אם המנכ"לית החדשה תבצע רפורמות להפסקת האפליה נגד ישראל ותפסיק את הפוליטיזציה בנושא הישראלי-פלסטיני", אמר הפקיד הבכיר.

כרמל שאמה הכהן אמר כי "אונסק"ו, בהובלת מדינות ערב ושאר מדוכאי, מתוסכלי וחשוכי העולם, שבר שיאים של צביעות, הסתה ושקרים נגד ישראל והעם היהודי תוך שהוא מזהם את ערכי היסוד הנאצלים שלו בפוליטיזציה ובטרור מדיני שגבל לעיתים באנטישמיות. מדינת ישראל והעם היהודי, כמי שמסמלים מאז ומתמיד את החדשנות וההובלה בנושאי הליבה של אונסק"ו : מדע, חינוך ותרבות, אמורים להיות הראשונים לתרום לארגון ופעילותו והאחרונים לעזוב, אך אונסק"ו הפך לפושט רגל מקצועית, תקציבית ותדמיתית, כך שלמדינות מתוקנות ושפויות אין מה למצוא בו".

 שאמה הכהן ומזכ"לית אונסק"ו
 

ימסור מכתב עזיבה. שאמה הכהן ומזכ"לית אונסק"ו. רויטרס

 

עוד הוסיף השגריר הישראלי בארגון כי "בדיוק כמו שלכל החלטות הארגון לא היתה שום השפעה שלילית על ריבונותנו בירושלים בירתנו ולא על הקשר ההיסטורי של העם היהודי לעיר בכלל ולחלק העתיק שבה בפרט, ואפילו להיפך, ההתקפות השפלות והמלחמה שישראל החזירה, העירו וגייסו את יהודי כל העולם ובראשם יהדות ארה"ב עד להכרזה ההיסטורית של הנשיא טראמפ".

שאמה כהן ציין כי "ממשלת ישראל לא טורקת את הדלת, אלא מזמינה את הנהגת הארגון החדשה, יחד עם המדינות השפויות, להפסיק לפחד מאותה כנופייה שהשתלטה על הארגון ולקדם רפורמה יסודית שלא תאפשר שימוש ציני בארגון לפוליטיזציה שלילית כנגד מדינה כזו או אחרת. הצגתי כבר למנכ"לית כמה רעיונות כיצד לנקות את הארגון כך שישראל תהיה המדינה האחרונה שעוזבת ואף אולי תחזור. אנחנו מחוייבים לסייע ולתמוך בכל תהליך שיקדם זאת.

העזיבה היא גם הכרת הטוב מצידנו כלפי בת בריתנו הטובה והגדולה ביותר, ארה"ב ובאופן מיוחד לעומד בראשה ולשגרירתה המצויינת באו"ם, ניקי היילי. הרבה שנים ופעמים דאגה ארה"ב שישראל לא תצעד לבד תוך שהיא מתייצבת מול רוב מוחץ ומשלמת מחיר. ארה"ב עוזבת את אונסק"ו בשורה התחתונה בגלל מדינת ישראל וחובתנו המוסרית היא שהיא לא תעשה זאת לבד".

כזכור, הצהיר נתניהו בחודש אוקוטובר במהלך נאומו בכנסת כי על ישראל לפרוש מאונסק"ו, אולם משרד החוץ הסתייג בתחילה ממהלך זה.