"יום הזעם": "2 הרוגים מאש צה"ל בעימותים בגבול הרצועה"

פחות מיממה לאחר ההצבעה באו"ם, הפרות סדר התפתחו ברחבי השטחים. הפלסטינים מדווחים כי שני מפגינים נהרגו מאש כוחות הביטחון. חברי כנסת מהרשימה המשותפת הפגינו בגליל

מהומות ירושלים: הפרות סדר נרשמו אחר הצהריים (שישי) ברחבי יהודה ושומרון ורצועת עזה, לאחר קריאת מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, יחיא סינוואר, לצאת ליום זעם. על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, 2 מפגינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה ו-687 נוספים נפצעו. בין הפצועים 3 במצב קשה, 4 נפצעו מאש חיה ו-31 מכדורי גומי.

בין השאר התפתחו עימותים אלימים בגוש עציון באזור כביש המנהרות, בבקעת הירדן, בבנימין ובהר חברון. גם לכל אורך הרצועה החלו צעדות במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים. המפגינים מיידים אבנים ומשליכים צמיגים בוערים לעבר כוחות הביטחון, שמשיבים באמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, כמה עשרות אזרחי לבנון ופעילי חיזבאללה יצאו להפגין באזור "הגדר הטובה" שעל גבול לבנון. מאות בני אדם הפגינו בג'דיידה-מכר במחאה על הכרזת טראמפ. בהפגנה הזו נטלו חלק כמה חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

מולכו הקדים את הפרישה - ראש המל״ל ישמש גם שליחו של נתניהו
למכירה: המרצדס של היטלר ששימשה אותו בשיירות המפורסמות

במקום 350 שקלים: תייר חויב במסעדה בסכום של 36 אלף שקלים

 הפגנה בג'דיידה-מכר
 

הפגנה בג'דיידה-מכר ללא קרדיט

 

אתמול קרא ארגון חמאס לצאת היום ל"יום זעם" בעקבות ההכרזה האמריקנית על ירושלים בירת ישראל. מנהיג התנועה בעזה, יחיא סינוואר, קרא לתושבי הגדה לצאת ולפגע בהתנחלויות ביהודה ושומרון. "אני קורא להפוך את היום ליום מכריע במאבק של עמנו להפלת החלטת טראמפ", הכריז. ביום רביעי אמר סינוואר בכינוס של ארגון ההגנה האזרחית ברצועת עזה כי "יש לזרז את הפיוס בין פתח לחמאס בגלל הצהרת טראמפ".

 הפרות סדר ועימותים עם כוחות הביטחון בעזה
 

הפרות הסדר ברצועה, היום 

 

ועל רקע הניצחון אמש בהצבעה באו"ם, תקף יושב ראש הרשות הפלסטינית פעם נוספת את ארצות הברית, במהלך פגישתו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בארמון האליזה בפריז. "לא נסכים לשום תכנית שלום שתוצג על ידי ארצות הברית", אמר. גם מקורביו של אבו מאזן תקפו את האמריקנים. "ארצות הברית אינה מתווך הוגן", אמרו, "היא מוטה לכיוון ישראל".

שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת ציפי לבני, תקפה את ההתבטאויות של יו"ר הרשות. ״טעות קשה של אבו-מאזן שתשרת רק את הקיצונים", אמרה, "ישראל צריכה לקדם היפרדות מהפלשתינים, איתם או בלעדיהם, במקום להישאר מחוברים איתם לנצח. זה האינטרס הישראלי.״

אמש אימצה העצרת הכללית של האו"ם את ההצעה המשותפת לטורקיה ותימן שתבטל את ההכרה של ארה"ב בירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, 21 יצאו מהאולם ולא הצביעו.  מטעמו של אבו מאזן נמסר אתמול לאחר ההצבעה: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה: "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ". 

בכנס של מפלגת העבודה התייחס הבוקר גם יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי לתוצאות ההצבעה אתמול. "על חשיבות הביטחון ועל ירושלים מאוחדת ובריבונותינו יש הסכמה נרחבת בציבור הישראלי", אמר, "שום הצהרה ושום החלטת או"ם לא תשנה את העובדה שירושלים היא בירתנו ותישאר כזו לעד. לצד זאת, אתמול, העולם העביר לנו מסר ואמר, אל תישענו על תמיכת מדינה אחת, גדולה ככל שתהיה ואל תבלבלו בין ביקורים מדיניים מחויכים לבין מחלוקות אמיתיות שנותרות גם לאחר שהמטוס המריא והשטיח האדום מגולגל בחזרה".