אבו מאזן: "לא נסכים לשום תכנית שלום שתוצג על ידי ארה"ב"

במהלך פגישה עם הנשיא מקרון, שב יושב ראש הרשות לתקוף את ההכרזה בנושא ירושלים – והודיע כי ארצות הברית לא תתקבל כמתווכת. מקורבי אבו מאזן: "היא מוטה לצד ישראל"

הכרזת ירושלים: על רקע הניצחון אמש (שישי) בהצבעה באו"ם, תקף יושב ראש הרשות הפלסטינית פעם נוספת את ארצות הברית, במהלך פגישתו עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בארמון האליזה בפריז. "לא נסכים לשום תכנית שלום שתוצג על ידי ארצות הברית", אמר. גם מקורביו של אבו מאזן תקפו את האמריקנים. "ארצות הברית אינה מתווך הוגן", אמרו, "היא מוטה לכיוון ישראל".

שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת ציפי לבני, תקפה את ההתבטאויות של יו"ר הרשות. ״טעות קשה של אבו-מאזן שתשרת רק את הקיצונים", אמרה, "ישראל צריכה לקדם היפרדות מהפלשתינים, איתם או בלעדיהם, במקום להישאר מחוברים איתם לנצח. זה האינטרס הישראלי.״

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

במקום 350 שקלים: תייר חויב במסעדה בסכום של 36 אלף שקלים

רוכב אופנוע בן 25 נהרג בתאונה בהרי ירושלים

רק 3% מדרום הארץ: הנתונים על בוגרי קורס הטיס

בתוך כך התפתחו עימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים, במספר מוקדים בגדה, בהם גוש עציון, בקעת הירדן, בנימין והר חברון, במסגרת "יום הזעם" עליו הכריז חמאס. בין השאר מיידים המפגינים אבנים וצמיגים בוערים לעבר הכוחות. ברצועת עזה דווח על הרוג בעימותים ברצועה. 

אמש אימצה העצרת הכללית של האו"ם את ההצעה המשותפת לטורקיה ותימן שתבטל את ההכרה של ארה"ב בירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, 21 יצאו מהאולם ולא הצביעו.  מטעמו של אבו מאזן נמסר אתמול לאחר ההצבעה: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה: "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ"

מקרון ואבו מאזן בצרפת2
 

"לא מקבלים את ארה"ב כמתווכת". אבו מאזן ומקרון (רויטרס)

 

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר לאחר ההצבעה  כי הוא "מצפה כעת שממשל טראמפ יבטל את ההחלטה המצערת" בעניין ירושלים". כמו כן, הוא בירך על התמיכה הרבה שלה זכתה ההחלטה באו"ם, כהגדרתו. שר החוץ האיראני ג'ואד טריף הגיב גם הוא לתוצאות ההצבעה באו"ם : "אמירת 'לא' עולמית וחזקה נגד המנגנון של טראמפ ונגד יהירותו". שר החוץ הטורקי, נבלוט קבוסוגלו, הוסיף כי "ההצבעה הייתה מכובדת, וכי ריבונות ירושלים אינה למכירה".

לעומתם ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "בישראל דוחים את החלטת האו"ם ובמקביל מביעים שביעות רצון מהמספר הגבוה של המדינות שלא הצביעו בעד ההחלטה, מדינות שראש הממשלה נתניהו ביקר בהן – באירופה, אפריקה ואמריקה הלטינית. ישראל מודה לנשיא טראמפ על עמדתו החד-משמעית בעד ירושלים ומודה למדינות שהצביעו יחד עם ישראל, ביחד עם האמת".

בכנס של מפלגת העבודה התייחס הבוקר גם יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי לתוצאות ההצבעה אתמול. "על חשיבות הביטחון ועל ירושלים מאוחדת ובריבונותינו יש הסכמה נרחבת בציבור הישראלי", אמר, "שום הצהרה ושום החלטת או"ם לא תשנה את העובדה שירושלים היא בירתנו ותישאר כזו לעד. לצד זאת, אתמול, העולם העביר לנו מסר ואמר, אל תישענו על תמיכת מדינה אחת, גדולה ככל שתהיה ואל תבלבלו בין ביקורים מדיניים מחויכים לבין מחלוקות אמיתיות שנותרות גם לאחר שהמטוס המריא והשטיח האדום מגולגל בחזרה". 

מייק פנס
 

מייק פנס( רויטרס)

 

גם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, שביקר הלילה במפתיע באפגניסטן, התייחס לתוצאות ההצבעה. "אני לא יכול לומר שאני מופתע מהתגובות השליליות", אמר סגן הנשיא לאור התוצאה העגומה מבחינת ארה"ב וישראל, "לא רק באזור אלא בכל העולם. אבל בשנת 1948 ארה"ב הייתה הראשונה בעולם להכיר במדינת ישראל, וב-2017 היינו הראשונים להכיר בירושלים בירת ישראל".

ובתוך כך קרא ארגון חמאס היום לצאת ל"יום זעם" בעקבות ההכרזה האמריקנית על ירושלים בירת ישראל. מנהיג התנועה בעזה, יחיא סינוואר, קרא לתושבי הגדה לצאת ולפגע בהתנחלויות ביהודה ושומרון. "אני קורא להפוך את היום ליום מכריע במאבק של עמנו להפלת החלטת טראמפ", הכריז. ביום רביעי אמר סינוואר בכינוס של ארגון ההגנה האזרחית ברצועת עזה כי "יש לזרז את הפיוס בין פתח לחמאס בגלל הצהרת טראמפ".