הפיגוע בערד: תכננו לחטוף חייל - ולבסוף רצחו את לוחם הנח"ל

שלושה שבועות לאחר רצח רון קוקיא, הותרו לפרסום פרטי החקירה. בין השאר עלה כי שני המפגעים, ישראלים תושבי הנגב, עשו זאת "על מנת לנקום את פעילות צה"ל בשטחים"

הותרו לפרסום פרטי הפיגוע בערד: שירות הביטחון הכללי פרסם הבוקר (שישי) את תוצאות חקירת אירוע הטרור בו נרצח לוחם הנח"ל, סמל רון קוקיא, ב-30 לנובמבר. כתב אישום יוגש ביום ראשון נגד שני החשודים ברצח, חאלד וזאהי אבו ג'ודה, אזרחים ישראלים תושבי הפזורה הבדואית בנגב.  

מחקירת האירוע עלה כי את ההחלטה לרצוח חייל צה"ל ולחטוף את נשקו קיבל חאלד בשל רצונו "לנקום את פעילות צה"ל באיו"ש וברצועת עזה", ובשל רצונו "לעשות מעשה למען הפלסטינים". עוד עלה בחקירה, כי חאלד מזדהה עם ארגוני טרור, ומחזיק בדעות קיצוניות.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ביקורו הסודי של סגן הנשיא האמריקני באפגניסטן

רוכב אופנוע בן 25 נהרג בתאונה בהרי ירושלים

התחזית: סוף שבוע מעונן וחם, הגשם יחזור בראשון

 זירת הפיגוע בערד
 

זירת הפיגוע בערד. (ירון רבינוביץ - עורך עיתון הצבי בערד)

 

בתחילה תכנן חאלד לחטוף חייל, זאת כדי לקדם שחרור אסירים פלסטינים. לצורך  החטיפה תכנן  להשתמש בחומרי הרדמה, אליהם היה נגיש מתוקף עבודתו בבית החולים סורוקה שבבאר שבע. בהמשך תכנן חאלד לרצוח חייל וכן לחטוף את נשקו, כדי שישמש בעתיד לפיגועים נוספים. חאלד רכש רכב לצורכי, וכן הסתיר מבעוד מועד כספים שנועדו למחייתו במקום מסתור.

לאחר מכן במהלך חודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר, יצא חאלד יחד עם זאהי, לסיורים רכובים באזור ערד. השניים היו חמושים בסכין, ובצעו תצפיות במטרה לאתר חייל, לחטוף את נשקו ולדקור אותו למוות. בערב האירוע, במהלך נסיעה ברחבי העיר הבחין חאלד בסמל רון קוקיא, דקר אותו למוות וחטף את נשקו. 

מיד לאחר הרצח פגש חאלד בזאהי, והשניים הסתירו את נשקו של החייל. פחות מיממה לאחר מכן, ב-1 בדצמבר 2017, בפעילות משותפת של שב"כ ומשטרת ישראל, נעצרו השניים ונחקרו. במהלך החקירה הודה חאלד כי תכנן לרצוח חייל וכי זאהי שימש כ"איש סודו" ואף סייע לו בביצוע הפיגוע. השניים אף הסגירו בחקירה את נשקו של קוקיא. 

בתגובה לפרסום העובדה כי המחבל עבד בבית החולים סורוקה נמסר מטעם ביה"ח: "מדובר בתלמיד מכללה באשקלון שאינו עובד בית החולים. הגיע להתנסות בתחום לימודיו ושהה בביה״ח כשבועיים".