לאחר ההצבעה באו"ם: חמאס קורא ליום זעם בגדה

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, ביקש מתושבי הגדה להגיע ליישובים ישראלים סמוכים לקו התפר ולהפגין. גורמים פלסטינים: "הקריאות הפכו לבדיחה בשטחים"

האו"ם הצביע, חמאס זועם: מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, נישא על המומנטום מהצבעת האו"ם נגד הכרזת טראמפ, קרא לתושבי הגדה להפגין היום (שישי) בהמוניהם. זהו סוף השבוע השלישי ברציפות שבו מוכרז יום זעם מאז שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז על ירושלים בירת ישראל.

סינוואר ביקש מתושבי הגדה המפגינים להגיע לאורנית, לעלי זהב, לאלמוג, לארגמן, לאריאל, לעמנואל, לאלון מורה, לעתניאל ולסוסיא. "אני קורא להפוך את היום ליום מכריע במאבק של עמנו להפלת החלטת טראמפ", הכריז. ביום רביעי אמר סינוואר בכינוס של ארגון ההגנה האזרחית ברצועת עזה כי "יש לזרז את הפיוס בין פתח לחמאס בגלל הצהרת טראמפ". עוד הוסיף כי "חמאס לא ישוב לשלוט על רצועת עזה בשום צורה. אנחנו מעוניינים בפיוס מוחלט".

 יחיא סינוואר
 

יחיא סינוואר( סוכנות סאפא)

 

מנגד, גורמי ביטחון פלסטינים מסרו בתגובה לדברי סינוואר: "הקריאות של חמאס לימי זעם כביכול הפכו לבדיחה בשטחים הפלסטינים. בכל שישי מספר המפגינים שהם מוציאים לגבול בעזה רק יורד ואת משגרי הרקטות הם עוצרים. הדו-פרצופיות של חמאס מעוררת סלידה. כל עניינם הוא שהגדה תבער כדי לפוצץ הפיוס".

בסוף השבוע שעבר נהרגו 3 פלסטינים בעימותים עם כוחות צה"ל ומאות נוספים נפצעו. ביום רביעי נרשמו הפרות סדר ברחבי יהודה ושומרון. הסהר האדום מסר כי 81 פלסטינים נפצעו. המוקד העיקרי של הפרות הסדר היה במחנה הפליטים קלנדיה, שם נאספו כמה עשרות פלסטינים שיידו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו באמצעים לפיזור הפגנות. על פי דיווחים פלסטיניים, כמה מפגינים נפצעו עד כה משאיפת גז מדמיע. בנוסף שרפו המפגינים דגלי ארצות הברית. גם בבית לחם נרשמו הפרות סדר בין כוחות הביטחון לפלסטינים, וגם באזורים נוספים ביהודה ושומרון, כמו חברון וטול כרם.

 הפגנות פלסטינים בגדה
 

הפגנות פלסטינים בגדה( חדשות עשר)

 

העצרת הכללית של האו"ם, אימצה אמש, כאמור, את ההצעה שתבטל את הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד ההצעה, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, בעוד ש-21 נציגים של המדינות יצאו מהאולם ולא הצביעו. מדוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נמסר: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". הארגונים חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה. "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ", נמסר מחמאס. מפתח נמסר כי "הצבעת האו"ם היא סטירת לחי לטראמפ ונתניהו לצדק הבינלאומי ולירושלים".