כדורים, תרופות, טבליות, getty

ברקוד: תחקיר כדורי ההרזיה נמשך

לפני שבועיים שודר התחקיר על כדורי הדיאטה, אך השבוע נשים שנטלו "פרינסס פלוס" ו"גולד סלים" מצאו עצמן בטיפול רפואי: "החומר כבר גרם למוות"

השבוע אושפזו שתי נשים לאחר שנטלו כדורי הרזיה. לבית חולים בירושלים הגיעה אישה שנטלה "גולד סלים", וצעירה בת 19 נטלה "פרינסס פלוס" והגיעה למצב של פסיכוזה חריפה.

"שני הכדורים מכילים חומר שנאסר לשיווק על ידי משרד הבריאות", מסביר ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות. "החומר הזה כבר גרם למוות בעשרות מקרים", הוסיף, "מוצאים אותו בהרבה זיופים, רק השמות משתנים".

לפני כחודשיים שודר תחקיר "ברקוד" על כדורי הרזיה. בין השאר הופיעו בתחקיר מוצרי חברת "נטור דיאט", שמשתמשת במפורסמים על מנת לקדם את מוצריה. לאחר שידור התחקיר באתר החברה הוסיפו הבהרה כי למוצרים אין סגולות רפואיות, אך למרות זאת, בשיחה עם נציגת מכירות של החברה היא טענה כי המוצרים אושרו ע"י משרד הבריאות. תעשיית האשליות וההטעיה אולי אינה מסוכנת פיזית, אך היא נצלנית וגם פלילית".

 כדורי הרזיה של חברת "נטור דיאט"
 

כדורי הרזיה של חברת "נטור דיאט" (חדשות עשר)

 

תגובת עוה"ד אריאל דובינסקי בשם "נטור דיאט": "כתובת החברה היא אליהו שמיר 25 משמר השבעה, אין למרשתי מושג מדוע התווספה העיר תל אביב לכתובת. בפייסבוק רשום אליהו שמיר 25 משמר השבעה תל אביב ישראל על אף שבמפה מובן כי מדובר במשמר השבעה. לאחר דרישת משרד הבריאות בוצע שינוי מהותי במלל שמוצג על ידי נציגות המכירה, אין שום יחוס סגולות מרפא, וכמו כן מצויין על ידי הנציגות שעל מנת להפחית במשקל יש להצמד לתפריט שנבנה באופן מיוחד לכל אחת ואחת על ידי נטואורופטית מוסמכת של החברה".

"שיטת השיווק הישנה הופסקה לחלוטין, מעבר לאמור מרשתי הטמיעה מערכת הקלטת שיחות אשר במסגרתה, מרשתי בודקת מדי יום את שיחות הנציגות המכירה על מנת לוודא עמידה בהנחיות. בשום אופן לא נזכר או נאמר שלמוצר יש אישור משרד הבריאות, נאמר בלבד כי המוצר מיוצר על ידי מפעל שעובד תחת רשיון משרד הבריאות, ועל הערכות מופיע תו תקן GMP כלומר תנאי יצור נאותים, לא יחסו לרכיבים או למוצר שום אישור של משרד הבריאות".

"ככל שיש בידיכם מידע הסותר את האמור, נבקש לעיין בו לפני השידור על מנת שנוכל לערוך את התיקונים. באופן כללי נציין כי בשבועות האחרונים מרשתי ערכה שינויים משמעותיים בכלל הפרסומים, העבירה הדרכות לצוותי החברה וערכה תסריטי שיחה מדוקדקים על מנת להעניק שירות מעולה, אמין ומקצועי ללקוחותיה".