בלעדי - נהגו של ביטן: "לא העברתי מעטפות, לא אהיה עד מדינה"

שאול הכנעני, חברו הקרוב של יו"ר הקואליציה לשעבר, טען כי לא העביר כספים וגם לא היה עד לכך. על משה יוסף: "הוא חבר טוב של ביטן, ישבו בחנות מצדה פעם-פעמיים בשבוע"

שאול הכנעני הוא נהגו, יועצו הפרלמנטרי וגם חברו הקרוב מזה שלושה עשורים של חבר הכנסת דוד ביטן. היום (חמישי) הוא התראיין באופן בלעדי לחדשות עשר בנוגע לחקירה נגד יו"ר הקואליציה לשעבר, וגם התייחס לחשדות נגדו.

"בשום פנים ואופן, לא היה ולא נברא, מעולם לא ראיתי העברות כספים", טען כשנשאל על הטענות כי העביר מעטפות, שוחד לכאורה, בין איש העסקים משה יוסף לביטן. השבוע פורסם בחדשות עשר כי הכנעני, שנחקר בחשד שנכח בהעברת הכספים בין יוסף לח"כ ביטן, אמר בחקירתו: "ביטן ביקש ממני מדי פעם להעביר מעטפות ממשה יוסף, חשבתי שמדובר בכספים שצריך לפרוט אותם. לא היה לי מושג על איזה כספים מדובר. אני לא מאמין שביטן לקח שוחד".

 שאול הכנעני, נהגו של דוד ביטן, בריאיון לחדשות עשר
 

שאול הכנעני, נהגו של דוד ביטן, בריאיון לחדשות עשר( חדשות עשר)

 

הוא הוסיף כי הוא מכיר את יוסף כמה שנים, אך ביטן הוא חברו הטוב. "הייתי עד לשיחות חבריות ביניהם", סיפר, היינו יושבים בחנות הרהיטים מצדה פעם-פעמיים בשבוע". הוא התייחס גם לאפשרות שיהפוך לעד מדינה נגד ביטן: "לא הציעו לי את זה בכלל, אין להם סיבה, אין עליי כלום". לעומתו, המשטרה מנהלת מגעים מתקדמים עם משה יוסף על מנת שיהפוך לעד מדינה.

 

הוא התייחס גם לטענות שיוסף מימן את חתונתו של בתה של ביטן, "לא מבין אפילו על מה אתה מדבר", אמר. בפרסום הקודם בחדשות עשר נטען כי אמר בחקירתו כי היה נוכח עם ביטן כשהעביר את כספי החתונה למשה יוסף. "ביטן ביקש ממנו שישלם בעבור האולם ובעבור בעלי המקצוע - לא היה בזה שום דבר חריג", העיד על פי הפרסום. על פי החשד, אירוע החתונה מומן על ידי משה יוסף בסכום של כרבע מיליון שקלים, ככספי שוחד.

"מרשי מעולם לא שימש כבלדר לכספים ולא דבק בו שום רבב", אמרה פרקליטתו של הכנעני, עו"ד סוזי עוז סיני ארניה, "עובדתית, לאחר שנחקר, הוא שוחרר ולא נתון היום לשום תנאים מגבילים, מה שמדבר בעד עצמו".

דוד ביטן
 

דוד ביטן(חדשות עשר)

 

ביטן הודיע השבוע על פרישה מתפקידו כיו"ר הקואליציה על רקע החשדות נגדו בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. "ביקשתי מראש הממשלה לשחרר אותי מתפקידי בשל העובדה שהמצב הקיים מקשה על תפקודי ואינני רוצה לפגוע בעבודתה של הקואליציה", מסר ביטן. ח"כ דוד אמסלם יחליף אותו בתפקידו. עם זאת ביטן הודיע כי אינו מתפטר מתפקידו כחבר כנסת.

גורם המעורה בחקירה אמר בתחילת השבוע לחדשות עשר כי משה יוסף, מי שנחשב ל"מתווך" בפרשה, קיבל הצעה של שלוש שנות מאסר בפועל, קנס כספי של 12 מיליון שקלים וסגירת התיקים למשפחה תמורת הפיכתו לעד מדינה. יוסף שוחרר מהמעצר במסגרת המגעים לעסקה. שווי רכושו שנתפס נאמד ב-40 מיליון שקלים. הגורם הוסיף כי אם יוסף יהיה עד מדינה, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, "יישב בכלא שנים ארוכות ואישי ציבור שהיו מעורבים בעסקאות האפלות צריכים לדאוג אף הם".

 עורכת הדין סוזי עוז סיני ארניה
 

עורכת הדין סוזי עוז סיני ארניה חדשות עשר

 

פרשת השחיתות בראשון לציון, בה מעורב דוד ביטן, נחשפה בתחילת דצמבר. על פי החשד, לאחר שח"כ ביטן נקלע לחובות כבדים, הוא פנה לעזרה לבני משפחת ג'רושי המוגדרים כארגון פשע, ובתמורה ניסה לסייע להם בדרכים שונות.  בין היתר, בקידום האינטרסים שלהם במכרז על מרכז נדל"ן בשם "מתחם האלף" בעיר. גורם אכיפה בכיר אמר לחדשות עשר כי "ההתנהלות במכרז הבנייה היתה כמו ארגון פשע".