נתניהו על הצבעת האו"ם: "מודה למדינות שהצביעו יחד עם האמת"

בישראל ובמערכת הבינ"ל הגיבו לאימוץ ההחלטה באו"ם נגד הכרזת ירושלים. דוברו של אבו מאזן: "מדובר בניצחון לפלסטין". גבאי: "ירושלים היא בירתנו לפני ההחלטה ואחריה"

תגובות רבות הגיעו מישראל וממדינות המערכת הבינ"ל , בעקבות קיום העצרת הכללית של האו"ם, שאימצה הערב (חמישי) את ההצעה שתבטל את הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על ירושלים בירת ישראל. 128 מדינות הצביעו בעד ההצעה, 9 הצביעו נגד, 35 נמנעו, בעוד ש-21 נציגים של המדינות יצאו מהאולם ולא הצביעו.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "בישראל דוחים את החלטת האו"ם ובמקביל מביעים שביעות רצון מהמספר הגבוה של המדינות שלא הצביעו בעד ההחלטה, מדינות שראש הממשלה נתניהו ביקר בהן – באירופה, אפריקה ואמריקה הלטינית. ישראל מודה לנשיא טראמפ על עמדתו החד-משמעית בעד ירושלים ומודה למדינות שהצביעו יחד עם ישראל, ביחד עם האמת".

לחילופין, מדוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נמסר: "הצבעת העצרת הכללית של האו"ם היא ניצחון לפלסטין". הארגונים חמאס ופתח הגיבו בסיפוק לאישור ההצעה. "החלטת האו"ם לדחות את החלטתו של טראמפ היא ניצחון לירושלים ותבוסה לעוינותו של טראמפ", נמסר מחמאס. מפתח נמסר כי "הצבעת האו"ם היא סטירת לחי לטראמפ ונתניהו לצדק הבינלאומי ולירושלים".

כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

הבחירות בקטלוניה: מירוץ צמוד בין תומכי ומתנגדי עצמאות החבל

3 חודשים לאחר התקיפה באיכילוב: נעצר בן זוגה של אליה קדוש

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי הוא מצפה כעת שממשל טראמפ יבטל את "ההחלטה המצערת" בעניין ירושלים. כמו כן, הוא בירך על "התמיכה הרבה" שלה זכתה ההחלטה באו"ם. שר החוץ האיראני ג'ואד טריף הגיב גם הוא לתוצאות ההצבעה באו"ם : "אמירת 'לא' עולמית וחזקה נגד המנגנון של טראמפ ונגד יהירותו". שר החוץ הטורקי, נבלוט קבוסוגלו, הוסיף כי "ההצבעה הייתה מכובדת, וכי ריבונות ירושלים אינה למכירה".

מנגד, השר לנושאים אסטרטגיים ולביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב להחלטת העצרת בכללית של האו"ם שלא להכיר בהצהרה של טראמפ: "הקשר ההיסטורי של עם ישראל לירושלים חזק יותר מכל החלטה של האומות המפוחדות שלא מוכנות להודות באמת - ירושלים היא בירת מדינת ישראל והעם היהודי. בזמן שארה"ב מכירה באמת הפשוטה הזאת, האו"ם בוחר שוב לתמוך בשקר ולהתעלם ממציאות שקיימת כבר 70 שנים. תשובתנו לקמפיין של אבו מאזן ותומכיו באו"ם כנגד ישראל וארה"ב תהיה חיזוק הריבונות והביטחון בכל חלקי ירושלים ובנייה בהם. הפלסטינים מאיימים, האומות מצביעות, ואנחנו נבנה ונחזק.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב להצבעה: "האו"ם איבד היום סופית את כבודו. ירושלים היא בירתה של ישראל, תמיד הייתה ותמיד תהיה. אף הצבעה צבועה לא תשנה את זה. ההחלטה שהתקבלה היום תמחק מדפי ההסטוריה. צר לי כי ידידותינו באירופה נכנעו ללחצים והתייצבו הערב לצד תומכי טרור ורצח עם במקום לעמוד לצד הדמוקרטיה היחידה במזה"ת".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב לאישור ההצעה. "ירושלים היא בירתנו לפני ההחלטה ולאחריה. ממליץ לאו"ם לעסוק בנושאים שיש בכוחו לשנות לטובה", טען גבאי.