נשיא טורקיה בנאום בעצרת הכללית של האו"ם, רויטרס

ישראל שברה את הקונצנזוס האירופי: הונגריה וצ'כיה יימנעו באו"ם

פרסום ראשון: לקראת ההצבעה הצפויה, לחצים מצד גורמים מדיניים בישראל הביאו לכך ש-28 המדינות החברות בארגון לא יצביעו כגוש בעד הצעת ההחלטה שתקרא לביטול הכרזת טראמפ

  • פורסם ב:
  • 21/12/2017 15:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/12/2017 17:46
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו: לקראת ההצבעה - מאמץ ישראל לסכל הצבעה אחידה באו"ם

פרסום ראשון: ישראל הצליחה היום (חמישי) לשבור את הקונצנזוס באיחוד האירופי, ולמנוע מ-28 המדינות החברות בארגון להצביע כגוש אחד בעצרת הכללית של האו"ם בעד הצעת ההחלטה שתקרא לביטול הכרזת ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, כך לפי 4 דיפלומטים מערביים וישראלים בכירים.

הדיפלומטים ציינו כי בעקבות לחצים של ישראל וארה"ב החליטו צ'כיה והונגריה להימנע בהצבעה וזאת בניגוד לשאר מדינות האיחוד האירופי שיצביעו בעד. עוד לדבריהם, מדינות נוספות שצפויות להימנע הן קנדה, אוסטרליה וגיאורגיה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הדריסה באוסטרליה: הנהג ממוצא אפגני; נעצר אדם אחר שנשא סכינים

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

בית שמש: נחשפו שרידי מנזר וכנסיה עתיקים בני 1,500 שנה

 העצרת הכללית של האומות המאוחדות
 

העצרת הכללית של האומות המאוחדות(רויטרס )

 

הדיון בעצרת הכללית של האו"ם יתחיל בשעה 17:00 (שעון ישראל) וההצבעה צפויה להתקיים בסביבות השעה 18:00. הדיפלומטים הוסיפו כי חרף הלחץ הרב שהפעילו ישראל וארה"ב, החליטה בריטניה להצביע בעד ההחלטה ובכך להצטרף לצרפת, איטליה וספרד שיצביעו בעד גם כן.

 


במשרד החוץ מקווים כי לפחות 50 מדינות לא יצביעו בעד ההחלטה. ההערכה בירושלים היא כי כ-10 מדינות יצביעו נגד ההחלטה ועוד 40 מדינות יימנעו או ייעדרו מהאולם בזמן ההצבעה.

"אלו המפעילים אלימות וטרור שואבים בטחון מהאמירות ודפוסי ההצבעה של מדינות העולם," אמר היום השר נפתלי בנט בתדריך ל כ-30 שגרירים ודיפלומטים זרים. לקראת ההצבעה הצפויה באו"ם כנגד הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל הדגיש השר בנט: "העובדה שמדינות מצביעות נגד ההכרה בירושלים מצטיירת בידי מחבלים כסימן לכך שהמאבק האלים שלהם נגד ישראל מצליח. הקריאות של ארצותיכם כנגד ההכרזה מעודדות את ארגוני הטרור. כל הכרזה כנגד ירושלים כבירת ישראל מעודדת את החמאס וארגוני הטרור ונותנת להם את ההרגשה כי פעולותיהם מוצדקות".

כאשר נשאל על המשמעויות של ההצבעה הצפויה, הדגיש השר כי ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי, ואף החלטה לא תשנה את המציאות הפשוטה הזו. ״מה יקרה אם האו״ם יצביע נגד ירושלים כבירת ישראל? כלום, כרגיל. עוד הצבעה ריקה של האו״ם," אמר השר. "ההצהרה של הנשיא טראמפ לא יצרה מציאות חדשה, היא לא שינתה את השטח. הנשיא אמר את האמת לצד הפלשתיני. לעולם לא יכול היה להיווצר שלום המבוסס על חלוקת ירושלים. זה לא יקרה. ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה ועכשיו האמת נאמרת בקול ברור".

 שר החינוך נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט(ערוץ הכנסת )

 

מוקדם יותר פנה נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לנשיא האמריקני דונלד טראמפ ואמר כי "הוא לא יוכל לקנות אותנו בדולרים". ארדואן אמר את הדברים לאחר שאמש  איים הנשיא האמריקני כי יפסיק את הסיוע הכלכלי שהיקפו מיליארדי דולרים, למדינות שיתמכו בהחלטה שאותה העלו טורקיה ותימן. שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, הוסיפה כי "נזכור את מי שיצביע בעד ההחלטה".

ארדואן הוסיף כי הוא מקווה ומצפה שהעולם "ילמד את ארה"ב" שיעור: "אי אפשר לקנות את הדמוקרטיה הטורקית בדולרים. זוהי הברכה שלנו. אני קורא לכל העולם - אל תמכרו את רצונכם למישהו. אני מקווה שארה"ב לא תשיג שום דבר מההצבעה היום".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להצבעה המתוכננת ואמר כי "ירושלים בירת ישראל בין אם האו"ם מכיר בכך או לא", אמר במהלך ביקורו בבית החולים "אסותא" באשדוד. "לקח שבעים שנה עד שארה"ב הכירה בכך, ויקח עוד שנים עד שהאום יכיר בכך", המשיך נתניהו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות בעולם מכל היבשות משתנה מחוץ לכתלי האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך הבית ההוא - בית השקרים".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

"מדינת ישראל דוחה את ההצבעה הזאת על הסף עוד לפני שהתקבלה", הוסיף ראש הממשלה, "ירושלים היא בירתנו. נמשיך לבנות בה ושגרירויות של מדינות ובראשן ארה"ב יעברו לעיר".

במקביל נמשכים גם המאמצים מהצד הפלסטיני לגייס תמיכה נרחבת כמה שיותר. מקור דיפלומטי פלסטיני אמר אמש לעיתון אל חיאת, הרואה אור בלונדון, כי משרד החוץ של הרשות הנחה את השגרירויות והנציגויות הפלסטיניות ברחבי העולם להגביר את המגעים והמאמצים מול מקבלי ההחלטות בנושא.

משרד החוץ הרוסי מסר כי "ארה"ב שוב בחרה בגישה המערערת את המסגרת המשפטית הבינלאומית של תהליך השלום במזרח התיכון. חידוש השיחות הישירות בין הצדדים כדי להשיג יישוב יציב ומוחלט המבוסס על החלטות ידועות של הקהילה הבינלאומית יהיה הדרך הטובה ביותר לצאת מהמצב המאתגר הזה".