ארדואן לטראמפ לקראת העצרת באו"ם: "לא תקנה אותנו בדולרים שלך"

הנשיא הטורקי תקף את מקבילו האמריקני - שאיים כי יעצור כספי סיוע למדינות שיתמכו ביוזמה נגד ההכרה בי-ם הערב. "מקווה שהעולם ילמד את טראמפ שיעור", אמר

  • פורסם ב:
  • 21/12/2017 14:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/12/2017 17:21
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן פנה היום (חמישי) לנשיא האמריקני דונלד טראמפ ואמר כי "הוא לא יוכל לקנות אותנו בדולרים". ארדואן אמר את הדברים לקראת הצבעה הערב בעצרת הכללית של האו"ם שתצהיר על ביטול הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל.

אמש איים הנשיא האמריקני, כי יפסיק את הסיוע הכלכלי שהיקפו מיליארדי דולרים, למדינות שיתמכו בהחלטה שאותה העלו טורקיה ותימן. שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, הוסיפה כי "ייזכרו את מי שיצביע בעד ההחלטה".

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

הדריסה באוסטרליה: הנהג ממוצא אפגני; נעצר אדם אחר שנשא סכינים

ניו זילנד: 8 שנות מאסר לשלושה ישראלים שהבריחו אקסטזי למדינה

אחרי למעלה ממאה שנה: צוללת אוסטרלית נמצאה במעמקי הים

ארדואן הוסיף כי הוא מקווה ומצפה שהעולם "ילמד את ארה"ב" שיעור: "אי אפשר לקנות את הדמוקרטיה הטורקית בדולרים. זוהי הברכה שלנו. אני קורא לכל העולם - אל תמכרו את רצונכם למישהו. אני מקווה שארה"ב לא תשיג שום דבר מההצבעה היום".

 רג'פ טאיפ ארדואן

רג'פ טאיפ ארדואן( רויטרס)

מקווה ומצפה שהעולם "ילמד את ארה"ב" שיעור. ארדואן

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להצבעה המתוכננת: "ירושלים בירת ישראל בין אם האו"ם מכיר בכך או לא", אמר במהלך ביקורו בבית החולים "אסותא" באשדוד.

"לקח שבעים שנה עד שארה"ב הכירה בכך, ויקח עוד שנים עד שהאום יכיר בכך", המשיך נתניהו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות בעולם מכל היבשות משתנה מחוץ לכתלי האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך הבית ההוא - בית השקרים".

"מדינת ישראל דוחה את ההצבעה הזאת על הסף עוד לפני שהתקבלה", הוסיף ראש הממשלה, "ירושלים היא בירתנו. נמשיך לבנות בה ושגרירויות של מדינות ובראשן ארה"ב יעברו לעיר".

גורמים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר, כי המאמץ העיקרי של ישראל הוא לסכל תמיכה כגוש אחד של כל מדינות האיחוד האירופי, ולכן הגיעה פנייה לממשלת צ'כיה שתתנגד או לכל הפחות תמנע בהצבעה.

במקביל נמשכים גם המאמצים מהצד הפלסטיני לגייס תמיכה נרחבת כמה שיותר. מקור דיפלומטי פלסטיני אמר אמש לעיתון אל חיאת, הרואה אור בלונדון, כי משרד החוץ של הרשות הנחה את השגרירויות והנציגויות הפלסטיניות ברחבי העולם להגביר את המגעים והמאמצים מול מקבלי ההחלטות בנושא.

 

משרד החוץ הרוסי מסר כי "ארה"ב שוב בחרה בגישה המערערת את המסגרת המשפטית הבינלאומית של תהליך השלום במזרח התיכון. חידוש השיחות הישירות בין הצדדים כדי להשיג יישוב יציב ומוחלט המבוסס על החלטות ידועות של הקהילה הבינלאומית יהיה הדרך הטובה ביותר לצאת מהמצב המאתגר הזה".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

"שגרירויות של מדינות ובראשן ארה"ב יעברו לירושלים" נתניהו וטראמפ. (רויטרס)

בתוך כך הצביעה אמש מפלגת השלטון בדרום אפריקה, ה-ANC על שינמוך מעמדה של השגרירות בתל אביב ל"משרד אינטרסים", הדרג הדיפלומטי הנמוך ביותר. "המטרה – הענקת תמיכתנו בעם הפלסטיני המדוכא", אמרו שם.

נשיא צרפת עמנואל מקרון שנפגש עם מלך ירדן עבדאללה בתחילת השבוע התייחס לסוגיה: "ירדן היא האחראית על המקומות הקדושים בירושלים ולכן בעינינו שותפה שאין לוותר עליה. אני מאמין שמפגש זה איפשר לנו להיווכח בשני דברים: הראשון הוא שאנחנו שותפים לדבקות בשמירה על הסטטוס קוו הנוגע למקומות הקדושים בירושלים. השני, שאנחנו משוכנעים שהסטטוס קוו בירושלים חייב להיכלל בפתרון גלובלי לקונפליקט הישראלי-פלסטיני. פתרון זה חייב לאפשר השכנת שלום צודק ובר-קיימא אשר הכרחי ליציבות. שלום זה לא יוכל להתקיים אלא לאחר שיחות בין שני הצדדים".