נתניהו: "ירושלים בירת ישראל - אם האו"ם מכיר בכך או לא"

לקראת ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם כינה ראש הממשלה את הארגון "בית השקרים" והוסיף "שגרירויות של מדינות ובראשן ארה"ב יעברו לירושלים"

  • פורסם ב:
  • 21/12/2017 11:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/12/2017 12:20
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (חמישי) להצבעה המתכוננת בעצרת הכללית של האו"ם לגבי הכרה בירושלים בירת ישראל: "ירושלים בירת ישראל בין אם האו"ם מכיר בכך או לא", אמר במהלך ביקורו בבית החולים "אסותא" באשדוד.

"לקח שבעים שנה עד שארה"ב הכירה בכך, ויקח עוד שנים עד שהאום יכיר בכך", המשיך נתניהו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות בעולם מכל היבשות משתנה מחוץ לכתלו האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך הבית ההוא - בית השקרים".

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

אחרי למעלה ממאה שנה: צוללת אוסטרלית נמצאה במעמקי הים

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

תיק ביטן: המשטרה השתלטה על מצלמות האבטחה של משפחת ג'רושי

"מדינת ישראל דוחה את ההצבעה הזאת על הסף עוד לפני שהתקבלה", הוסיף ראש הממשלה, "ירושלים היא בירתנו. נמשיך לבנות בה ושגרירויות של מדינות ובראשן ארה"ב יעברו לעיר".

את ההצבעה בעצרת הכללית הגישו טורקיה ותימן והיא צפויה לעבור ברוב גדול. ישראל וארצות הברית מנסה למזער נזקים, זאת אחרי האיום המפורש מצד שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, כי "ייזכרו את מי שיצביע בעד ההחלטה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר אתמול לראש ממשלת צ'כיה וביקש ממנו להתנגד או לפחות להימנע בהצבעה הערב.

גורמים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר, כי המאמץ העיקרי של ישראל הוא לסכל תמיכה כגוש אחד של כל מדינות האיחוד האירופי, ולכן הגיעה הפנייה לממשלת צ'כיה. אמש אף איים הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, כי יפסיק את הסיוע הכלכלי שהיקפו מיליארדי דולרים, למדינות שיתמכו בהחלטה.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

במקביל נמשכים גם המאמצים מהצד הפלסטיני לגייס תמיכה נרחבת כמה שיותר. מקור דיפלומטי פלסטיני אמר אמש לעיתון אל חיאת, הרואה אור בלונדון, כי משרד החוץ של הרשות הנחה את השגרירויות והנציגויות הפלסטיניות ברחבי העולם להגביר את המגעים והמאמצים מול מקבלי ההחלטות בנושא.

בתוך כך הצביעה אמש מפלגת השלטון בדרום אפריקה, ה-ANC על שינמוך מעמדה של השגרירות בתל אביב ל"משרד אינטרסים", הדרג הדיפלומטי הנמוך ביותר. "המטרה – הענקת תמיכתנו בעם הפלסטיני המדוכא", אמרו שם.

נשיא צרפת עמנואל מקרון שנפגש עם מלך ירדן עבדאללה בתחילת השבוע התייחס לסוגיה: "ירדן היא האחראית על המקומות הקדושים בירושלים ולכן בעינינו שותפה שאין לוותר עליה. אני מאמין שמפגש זה איפשר לנו להיווכח בשני דברים: הראשון הוא שאנחנו שותפים לדבקות בשמירה על הסטטוס קוו הנוגע למקומות הקדושים בירושלים. השני, שאנחנו משוכנעים שהסטטוס קוו בירושלים חייב להיכלל בפתרון גלובלי לקונפליקט הישראלי-פלסטיני. פתרון זה חייב לאפשר השכנת שלום צודק ובר-קיימא אשר הכרחי ליציבות. שלום זה לא יוכל להתקיים אלא לאחר שיחות בין שני הצדדים".