נלחמים על כל קול: מאבק לקראת ההצבעה על ירושלים באו"ם

כשברקע האיום האמריקני להפסיק סיוע למדינות שיתמכו ביוזמה הטורקית שתעלה בעצרת הכללית הערב, בישראל נמשכים המאמצים למזער נזקים. גם הפלסטינים מנסים להרחיב את התמיכה

סערת ירושלים: הערב (חמישי) באזור השעה 17:00 (שעון ישראל) תתכנס העצרת הכללית של האו"ם, ותצביע על ההחלטה שתקרא לביטול ההכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל. את ההצעה הגישו בשם הפלסטינים טורקיה ותימן, והיא צפויה לעבור ברוב גדול.

בינתיים ישראל וארצות הברית מנסה למזער נזקים, זאת אחרי האיום המפורש מצד שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, כי "ייזכרו את מי שיצביע בעד ההחלטה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר אתמול לראש ממשלת צ'כיה וביקש ממנו להתנגד או לפחות להימנע בהצבעה הערב.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אחרי למעלה ממאה שנה: צוללת אוסטרלית נמצאה במעמקי הים

חשד לטרור באוסטרליה: 19 בני אדם נפצעו בדריסה מכוונת במלבורן

חשד לרצח וניסיון התאבדות בפ״ת: דקר את אשתו למוות ופגע בעצמו

גורמים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר, כי המאמץ העיקרי של ישראל הוא לסכל תמיכה כגוש אחד של כל מדינות האיחוד האירופי, ולכן הגיעה הפנייה לממשלת צ'כיה. אמש אף איים הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, כי יפסיק את הסיוע הכלכלי שהיקפו מיליארדי דולרים, למדינות שיתמכו בהחלטה.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים(רויטרס)

 

הבוקר קיבלה ארצות הברית חיזוק מפתיע מצד בחריין, אחת היריבות הקשות של איראן. שר החוץ הבחרייני כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "זה לא עוזר להילחם בארצות הברית, כאשר אנחנו צריכים בעת הזאת להילחם בסכנה האמיתית - הרפובליקה האסלאמיסטית באיראן". 

במקביל נמשכים גם המאמצים מהצד הפלסטיני לגייס תמיכה נרחבת כמה שיותר. מקור דיפלומטי פלסטיני אמר אמש לעיתון אל חיאת, הרואה אור בלונדון, כי משרד החוץ של הרשות הנחה את השגרירויות והנציגויות הפלסטיניות ברחבי העולם להגביר את המגעים והמאמצים מול מקבלי ההחלטות בנושא.

המסר אותו נושאים הפלסטינים הוא כי "תמיכה רחבה בהחלטה הטורקית תשאיר את התקווה להשיג שלום". מקורות דיפלומטיים בקהיר אף סיפרו לעיתון כי אתמול בשעות הערב "גברו המגעים בעניין בתוך הגושים הערבי והמוסלמי, וכן בקבוצות המדינות הבלתי מזוהות".

בתוך כך הצביעה אמש מפלגת השלטון בדרום אפריקה, ה-ANC על שינמוך מעמדה של השגרירות בתל אביב ל"משרד אינטרסים", הדרג הדיפלומטי הנמוך ביותר. "המטרה – הענקת תמיכתנו בעם הפלסטיני המדוכא", אמרו שם.