אפריקה ישראל, חדשות עשר

איך הגיעו 100 מיליון ש"ח מ"אפריקה ישראל" לזוגתו של בכיר?

״אנליסט״: הסכום הועבר משותפה של ״אפריקה״ לחשבון הבנק של קרינה יגורובה, אז בת זוגו של בכיר בקבוצה, והיא העבירה מתוכו מיליוני דולרים לראש מנהל התכנון במוסקבה

ב-2007, קצת לפני התספורות שימחקו מיליארד שקלים מהחוסכים לפנסיה, רושם לב בייב הצלחה אדירה. "אפי פיתוח", שמרכזת את הפעילות הנדל"נית שלו ברוסיה, מונפקת בבורסה של לונדון. הציבור הופך שותף בנכסים של החברה, והעיתונים מכתירים את הטייקון לאיש העשיר ביותר במשק. 

בערך באותו מועד, "אפי פיתוח", שרשומה בכלל בקפריסין, חותמת על הסכם עם חברה בשם "רמיס" לרכישת רוב פעילותה והנכסים שלה במוסקבה. שיתוף הפעולה אמור להגיע לשיאו בבניית מתחם ענק, שלבסוף כלל לא הוקם בשל מה שהוגדר "שיקולים עסקיים". אבל, ב"אפריקה ישראל" כבר דיווחו שהפרישו עבורו 30 מיליון דולר.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

למה משרד האוצר מעכב את מימוש התוכנית לפיתוח הצפון?

תיק ביטן: התקדמות במגעים לחתימת הסכם עד מדינה עם משה יוסף

25 שנה לאחר שהוקפא העובר: תינוקת נולדה לאם בת 25

בסמוך לעסקה ההיא, "רמיס", השותפה של "אפי פיתוח", העבירה ב-5 פעימות סכום של 24 מיליון דולר לחשבון הבנק של קרינה יגורובה, בת זוגו של אלי רגימוב, סגן יושב-ראש "אפי פיתוח" ויד ימינו של לבייב. בהמשך, מופיעות בפירוט החשבון של יגורובה כמה הוצאות משונות. למשל, תשלומים לסרגיי טקצ'נקו, אז מנהל רשות התכנון הציבורית של מוסקבה, בסכום שמצטבר לארבעה מיליון ו-400 אלף דולר. 

 קרינה יגורובה חשפה העברת כספים מאפריקה ישראל לבכיר בממשל הרוסי
 

קרינה יגורובה חשפה העברת כספים מאפריקה ישראל לבכיר בממשל הרוסי. חדשות עשר

 

"בן זוגי ביקש ממני לעזור לו, ידעתי שהוא עובד בחברה גדולה", סיפרה יגורובה. "בוקר אחד קמתי וגיליתי בחשבוני 24 מיליון דולר, זה קורה רק באגדות. הוא ביקש ממני להעביר כסף למתכנן הראשי של מוסקבה, סרגיי טקצ'נקו".

קל כמובן לחשוד בעיתוי שבו יגורובה שוברת שתיקה - בינה לבין בן זוגה לשעבר, הישראלי אלי רגימוב, מתנהל עכשיו מאבק משפטי על נכסיהם באירופה. אך קרינה מספרת שדווקא לא שמרה את המידע כקלף מיקוח – אלא הזהירה בזמן אמת את בעל השליטה לבייב, ממה שנראה בעיניה כשיטה בלתי חוקית להברחת כספים. "לבייב הופתע מאוד ושאל אם יש לי הוכחות לכך, ואני אמרתי שיש. שאלתי את לבייב שוב, כעבור שנתיים כשנפגשנו: 'לב, מה עשית עם זה?'. הוא ענה לי שעדיין לא טיפל בבעיה הזו, אבל 'בקרוב מאוד אטפל בה'. זה היה ב-2013".

מ"אפריקה ישראל" נמסר בתגובה: "החברה אינה מכירה את פרטי הטענות של הגברת יגורובה ואינה מכירה את העסקאות שנעשו בין חברת "רמיס" לבין הגברת ובן זוגה. למיטב ידיעתה של החברה, הגברת יגורובה נמצאת בסכסוך כספי עם בן זוגה לשעבר, הנמשך שנים. מהפרסום עולה כי מדובר בטענות לגבי אירועים שהתרחשו ברוסיה לפני למעלה מעשור על ידי בני הזוג וגורמים אחרים, שלא בהסכמת החברה ולכאורה תוך פגיעה בה". 

עוד הוסיפו בחברה כי "ככול שיש בידי הגברת יגורובה מסמכים ונתונים שיש בהם כדי להצביע על כך שנעשו פעולות לא חוקיות כלפי החברה, אנו מצפים לקבל את המידע על מנת לאפשר לחברה לבחון את החומר ולפעול כמקובל".