ההצבעה באו"ם: משאל בינלאומי על מדיניות טראמפ ונתניהו

בישראל יודעים שההצבעה על הכרזת י-ם צפויה להיגמר בתבוסה. הפלסטינים מבינים שישלמו מחיר על המהלך שקידמו נגד ארה"ב, אך בחרו בכל זאת לשבור את הכלים • פרשנות

סערת ירושלים: ההצבעה מחר (חמישי) בעצרת הכללית של האו"ם על הצעת ההחלטה למנוע כל שינוי במעמדה של ירושלים, היא למעשה משאל בינלאומי על מדיניות הנשיא האמריקני דונלד טראמפ – שחולל את המשבר עם הכרזתו על העיר בירת ישראל, ועל מדיניות ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בשטחים.

המשאל הבינלאומי הזה, מבינים בישראל, צפוי להסתיים בתבוסה כואבת – הגדולה ביותר מאז נובמבר 2012, אז בה הפלסטינים התקבלו כחברה משקיפה באו"ם. בהצבעה ההיא, התוצאה הייתה 138:9. המספרים מחר צפויים להיות דומים.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

למה משרד האוצר מעכב את מימוש התוכנית לפיתוח הצפון?

תיק ביטן: התקדמות במגעים לחתימת הסכם עד מדינה עם משה יוסף

25 שנה לאחר שהוקפא העובר: תינוקת נולדה לאם בת 25

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו( רויטרס)

 

את איומי טראמפ על הפסקת המימון למדינות שיתנגדו יש לקחת בערבון מוגבל. לא סביר שהנשיא יפסיק את הסיוע הכלכלי למצרים ולירדן, למשל, מדינות שצפיות להצביע בעד ההחלטה ונגד ארה"ב מחר.

אצל הפלסטינים, המהלך מחר באו"ם הוא חלק ממדיניות של "כניסה בכל הכוח" בזירה הדיפלומטית. הפלסטינים מודעים שההצבעה באו"ם היא קריאת תיגר על ארה"ב, ושהם ישלמו על כך מחיר. הכרזת טראמפ הייתה עבורם שבירת כלים ופגעה בציפור נפשם.

לפי מקורות פלסטיניים, אבו מאזן אמר לשליחים שנשלחו אליו, שאם טראמפ יזמין אותו כדי לנחם אותו בבית הלבן – הוא יסרב להגיע.  בלשכתו מכנים את המאבק הדיפלומטי "אינתיפאדה בינלאומית", שהמהלך באו"ם מהווה רק את שריקת הפתיחה שלה, ויכלול בהמשך חידוש בגל התביעות נגד קצינים ישראלים בחו"ל.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן(רויטרס)

 

ישראל וארה"ב ממשיכות בהפעלת לחץ על מדינות שונות להימנע או להתנגד להחלטה שתובא מחר להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם נגד הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי המאמץ העיקרי של ישראל הוא לסכל תמיכת כל 28 מדינות האיחוד האירופי כגוש אחד בעד ההחלטה. במטרה לנסות ולשבור את הקונצנזוס האירופי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, התקשר אתמול לראש ממשלה צ'כיה וביקש ממנו להתנגד או לפחות להימנע בהצבעה. כזכור, צ'כיה היא המדינה האירופית היחידה שהביעה תמיכה בהכרזת טראמפ על ירושלים והודיעה כי היא מכירה במערב ירושלים בירת ישראל.

 

במסגרת המאמצים, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, איים היום כי מדינתו תפסיק את הסיוע הכלכלי למדינות שיצביעו על ביטול הכרתו בירושלים. "מדינות לוקחות מאיתנו מאות מיליוני ואפילו מיליארדי דולרים – ומצביעות נגדנו", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן."שיצביעו נגדנו, נחסוך הרבה כסף, לא אכפת לנו", הוסיף טראמפ.

"אנחנו עוקבים אחר הצבעותיהם", ציין טראמפ, ובכך חזר על איומה של שגרירת ארה"ב ניקי היילי מהלילה על המדינות שיתנגדו להכרת ארה"ב בירושלים בהצבעה. היילי כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "ארה"ב תרשום את שמות המדינות שיצביעו נגדה".