לקראת ההצבעה באו"ם: ישראל פועלת למנוע תמיכת כל מדינות האיחוד

רה"מ פנה למקבילו הצ'כי כדי לשבור את הקונצנזוס האירופי נגד ההכרה האמריקנית בירושלים בירת ישראל. במקביל, טראמפ איים שיימנע סיוע כלכלי ממדינות שיתנגדו להכרזת י-ם

  • פורסם ב:
  • 20/12/2017 19:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/12/2017 11:12
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ישראל וארה"ב ממשיכות בהפעלת לחץ על מדינות שונות להימנע או להתנגד להחלטה שתובא מחר להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם נגד הכרתו של טראמפ בירושלים בירת ישראל.

פקידים ישראלים בכירים ציינו כי המאמץ העיקרי של ישראל הוא לסכל תמיכת כל 28 מדינות האיחוד האירופי כגוש אחד בעד ההחלטה. במטרה לנסות ולשבור את הקונצנזוס האירופי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, התקשר אתמול לראש ממשלה צ'כיה וביקש ממנו להתנגד או לפחות להימנע בהצבעה. כזכור, צ'כיה היא המדינה האירופית היחידה שהביעה תמיכה בהכרזת טראמפ על ירושלים והודיעה כי היא מכירה במערב ירושלים בירת ישראל.

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו( רויטרס)

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

25 שנה לאחר שהוקפא העובר: תינוקת נולדה לאם בת 25

תיעוד: רגע פיצוץ המטען בכניסה לבית איש העסקים מאיר שמיר

טרגדיה בשיבא: יולדת ועובר מתו מזיהום חריף

במסגרת המאמצים, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, איים היום כי מדינתו תפסיק את הסיוע הכלכלי למדינות שיצביעו על ביטול הכרתו בירושלים. "מדינות לוקחות מאיתנו מאות מיליוני ואפילו מיליארדי דולרים – ומצביעות נגדנו", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן."שיצביעו נגדנו, נחסוך הרבה כסף, לא אכפת לנו", הוסיף טראמפ.

"אנחנו עוקבים אחר הצבעותיהם", ציין טראמפ, ובכך חזר על איומה של שגרירת ארה"ב ניקי היילי מהלילה על המדינות שיתנגדו להכרת ארה"ב בירושלים בהצבעה. היילי כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "ארה"ב תרשום את שמות המדינות שיצביעו נגדה".

טראמפ בישיבת הקבינט, מתייחס להצהרת היילי
 

טראמפ בישיבת הקבינט, מתייחס להצהרת היילי (חדשות עשר)

 

מכתב האיומים של ניקי היילי שנשלח לשגרירי המדינות השונות באו"ם גרם למעשה נזק למאמץ של ישראל וארצות הברית שכן הוא הכעיס מדינות רבות. שגריר באו"ם של מדינה אירופית גדולה אמר לחדשות עשר: "מכתב האהבה שקיבלנו מהיילי רק עזר לנו להתאחד נגד טראמפ ולשכנע מדינות אחרות להצביע בעד ההחלטה".

בשני, התקיימה הצבעה בנושא במועצת הביטחון של האו"ם, במהלכה 14 מדינות החברות הצביעו בעד הקריאה כי כל החלטה בנוגע לסטטוס של ירושלים אינה קבילה, ועליה ארה"ב הטילה וטו. היילי אמרה בתגובה להצבעה: "מה שחווינו היום במועצת הביטחון של האו"ם זה עלבון. לא נשכח זאת. זאת עוד דוגמה לכך שהאו"ם עושה יותר נזק מתועלת בהקשר לסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני", כתבה בחשבון הטוויטר.

 

193 החברות באו"ם יקיימו מחר הצבעה מיוחדת בעצרת הכללית של האו"ם, על הצעת החלטה נגד הכרת ארה"ב בירושלים בירת ישראל, לבקשת מדינות ערביות ומוסלמיות. ארצות הברית לא תוכל להטיל וטו על ההחלטה בהצבעה מחר, אך משמעותה היא הצהרתית בלבד.

לקראת ההצבעה מחר, ישראל החלה להעביר מסרים למדינות העולם שלפיהם מדינות שיצביעו בעד ההחלטה עלולות לשאת באחריות להתלקחות אלימה בגדה המערבית וברצועת עזה, כך לפי גורמים בכירים במשרד החוץ.