נתניהו בטקס המשואות בשנת 1998, חדשות עשר

"המלצות - לפח"; "המלצה נגד ריבלין" - אמת ושקר בנאום נתניהו

בנאומו בכפר המכביה זרק ראש הממשלה נתונים שונים, חלקם נכונים, ואחרים פחות. האם אכן רוב ההמלצות מושלכות לפח? הפרקליטות המליצה על אישום נגד ריבלין?

"נאום ההמלצות" של ראש הממשלה – והנתונים האמיתיים שמאחוריו: אמש (שלישי) בנאום תקיף בכפר המכביה, תקף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את השמאל, התקשורת והמשטרה, על רקע חקירותיו ו"חוק ההמלצות". נתניהו שילב לא מעט נתונים בהקשר הזה בנאומו, שחלקם לא ממש נכונים, כך מסתבר.

"מה יהיה עם ההמלצות", אמר נתניהו, "אני הולך לעשות לכם ספוילר. בעוד שבועות בודדים ישבו באולפני הטלוויזיה כתבים ופרשנים חמורי סבר, שיפתחו את המהדורות עם כתבות מפוצצות: 'המלצות חמורות, מהחמורות שידעה המדינה'".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: קוריאה הצפונית מנסה להעביר אנתרקס על גבי טילים

בת דודתה של הנערה שתועדה מכה חיילים בנבי סלאח נעצרה הלילה

לקראת עונת השפעת: הרפואה משתכללת - אבל כך גם החיידקים

לאחר מכן הוסיף נתניהו וטען כי "רובן של ההמלצות נגמרות בלא כלום", והוסיף: "למעלה מ-60 אחוזים מהמלצות המשטרה מושלכות לפח". האמנם? התשובה היא כן, ולא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה( רויטרס)

 

הנתונים מבוססים על מה שמסר פרקליט המדינה, שי ניצן, במהלך דיונים בכנסת הנוכחית, בנוגע ל"חוק ההמלצות". אם נתעלם מהמתמטיקה המסובכת שמאחורי החישוב של ניצן, 70% מההמלצות לא מתקבלות, אז למה נתניהו הסתפק רק ב-60%?

אז הנה התשובה: רוב ההמלצות של המשטרה נגד אישי ציבור דווקא כן הסתיימו בכתב אישום, לא תמיד בהרשעה. ובכלל, 60% אכן "מושלכות לפח?" או שמא נבדקות בקפידה על ידי מערכת החוק ואז מתקבלות ההחלטות?

 

והנה נתון נוסף. במהלך הנאום סיפר נתניהו על המלצות המשטרה נגד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בחקירותיו בעבר. "המשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום", אמר, "בסוף, אחרי שנים, היועץ המשפטי לממשלה זרק את המלצת המשטרה לפח. וסגר את התיק. מי זוכר בכלל את ההמלצות הללו נגדו?".

אלא שהחקירה של ריבלין נפתחה ב-2001. ב-2002 הייתה המלצת משטרה, והתיק נסגר רק ב-2004. המלצת המשטרה הייתה – לסגור את התיק נגד הנשיא, אז יושב ראש הכנסת. לא "זרקו את ההמלצות לפח", כדברי נתניהו בנאום.