"צורך מבצעי": תוכנית חיל האוויר להגדלת מספר הנשים הטייסות

בשבוע הבא יסתיים קורס טיס נוסף ומקרב עשרות הטייסים החדשים תהיה טייסת אחת. כעת בצה"ל מעלים הילוך בניסיון לגייס יותר מועמדות • בכתבה: הצצה לקורס היוקרתי

  • פורסם ב:
  • 20/12/2017 00:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/12/2017 06:03
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: חיל האוויר מספק הצצה לקורס טיס

חיל האוויר מנסה לגייס יותר מועמדות לקורס טיס - וחושף טפח מהמסלול המפרך: בשבוע הבא יגיע לסיומו קורס טיס נוסף ומקרב עשרות הטייסים החדשים תהיה טייסת אחת, שתצטרף ל-48 שקדמו לה מאז בג"ץ אליס מילר שקבע בשנות התשעים שגם נשים יכולות לשרת כטייסות.

המספר המועט יחסית של טייסות מטריד גם את בכירי חיל האוויר, שמצביעים על העובדה כי מלש"ביות, בניגוד למלש"בים, לא מחויבות להתייצב למיוני הטיס, כאחד הגורמים לכך שבודדות, אם בכלל, ניצבות אחת לחצי שנה על רחבת מסדר קבלת כנפי הטיסה היוקרתיים בבסיס חצרים. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

על הפסים: למה ההבטחות על חיבור המרכז לפריפריה לא מתממשות?

בית שמש: בן 5 שבועות נפצע קשה מפגיעת חפץ באולם אירועים

גורם אכיפה בכיר: נתניהו משתלח במשטרה - ללא הצדקה

 חניכים בקורס טיס
 

"לא אג'נדה - צורך מבצעי". חניכים בקורס טיס דובר צה"ל

 

כך או כך, בחיל האוויר החליטו לנקוט בשני צעדים כדי לעודד יותר ויותר נערות להתחיל את קורס הטיס - שריון תפקידים איכותיים ביחידות מבצעיות וטכנולוגיות, כמו בטייסות קרב, לאלה שנושרות מהקורס, וכן קידום משמעותי של קצינות לתפקידים בכירים בחיל: החל מד"ר אל"מ יפעת ארליך, קצינת הרפואה הראשית של הזרוע, דרך טייסת תובלה ראשונה כחניכה בקורס מפקדי טייסות  ועד לרס"ן ע', שמונתה לאחרונה לשמש כסגנית טייסת קרב ראשונה. "אנחנו מנצלים עד כלות את הבנים מבחינת מועמדים ואין סיבה שלא ננצל כמחצית מהאוכלוסייה כדי להגדיל את מאתר המועמדים לקורס, במטרה שבסוף יהיו יותר טייסות וטייסים איכותיים", הסביר מפקד בית הספר לטיסה, אל"מ עומר, "אני בעד שנשים כן יחוייבו להגיע לקורס טיס".

על הצעד שננקט, לשריין תפקיד איכותי לחניכות שנשרו מהקורס, המליצו טייסות מכהנות בכנס מיוחד שדן בנושא. יש לציין כי חלק מהטייסות לא הגיעו לכנס במכוון בשל רצונן לא לעשות עניין מהיותן נשים. למרות הצעדים, בחיל לא מתכוונים לערוך פעולות הסברה ושכנוע לתלמידות תיכון. ראש להק כוח אדם בחיל האוויר, תת אלוף נתן ישראלי, ציין כי "אין ירידה במוטיבציה להגיע לקורס טיס ואם ישנו מלש"ב עם נתונים גבוהים והתאמה גם ל-8200, העדיפות תהיה לשלוח אותו לטיס. ההחלטה שלנו לעודד עוד מלש"ביות להגיע לקורס טיס לא נובעת מאג'נדה אלא מצורך מבצעי. הן יכולות להשביח את בית הספר לטיסה ואת החיל כולו. אין שום עניין מגדרי בביצוע של טיסה מבצעית. אנחנו בנקודת זמן לא מספיק טובה בנושא הזה ועלינו להשתפר". 

 מפקד בית הספר לטיסה, אל"ם עומר
 

"בעד שנשים יחויבו להגיע לקורס". מפקד בית הספר לטיסה, אל"ם עומר דובר צה"ל

 

לפי נתוני חיל האוויר, מתוך כ-600 בני נוער שעברו את המיונים הראשוניים וניגשו לגיבוש, כמחצית עוברים אותו בהצלחה ומתגייסים לקורס שנמשך 3 שנים. כשני שליש מהחניכים מודחים בעיקר בשנה הראשונה, בסדרת מבדקי ה"צ'קים", ועוברים ברובם לשרת ביחידות מובחרות בצה"ל.

בין 30 ל-40 צוערים מסיימים בהצלחה את הקורס בסופו של דבר, אחרי טירונות קרבית, הכשרה כקצינים, שנת השכלה ללימודי תואר ראשון מטעם אוניברסיטת בן גוריון, הכשרה בסיסית ומתקדמת על המסוקים והמטוסים וסדרות שטח מפרכות כמו אימוני מילוט, ניווטי בדד, קורס צניחה ועוד. כרגע, בקורס הטיס הנוכחי, יש חניכים חרדים-דתיים ואף חניך מהעדה האתיופית. החניכים במגמת הקרב בקורס נהנים זו השנה השלישית ממטוסי ההדרכה החדשים מאיטליה, הלביא, שדומים יותר ל-F16 אך מדמים סביבת קרב אמיתית לכל דבר, עם יכולות תקיפה ותמרון מבלי לשגר אף חימוש.

"כדי לעבור קורס טיס צריך ניצוץ בעיניים, צריך לתת את כל כולך, וכשנכשלים צריך לדעת לקום ולהילחם", הוסיף אל"מ עומר, "צריך אמת אחת, לדעת לעבוד בצוות על הקרקע ובאוויר עם חוסן מנטלי וכישורים קוגניטיביים. כאן אנו מייצרים את החוסן הלאומי של מדינת ישראל וטעות שמבוצעת כאן לא ניתנת לתיקון".