להב 433, חדשות עשר

גורם אכיפה בכיר: נתניהו משתלח במשטרה - ללא הצדקה

נאומו של ראש הממשלה בכפר המכביה גורר תגובות במערכת הפוליטית ובקרב גורמי אכיפת החוק. "הוא מפחד לתקוף את מנדלבליט כי הוא יודע שהוא זה שיקבע אם יוגש כתב אישום"

ראש ממשלה בחקירה: תגובות נסערות לדברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמש (שלישי) נגד רשויות החוק בנאום שנשא בטקס הדלקת הנרות של הליכוד בכפר המכביה. גורם אכיפה בכיר אמר לחדשות עשר: "נתניהו משתלח במשטרה - ללא הצדקה. המשטרה פועלת בהגינות. הוא מפחד לתקוף את מנדלבליט כי הוא יודע שהוא זה שיקבע בסופו של דבר אם יוגש כתב אישום". בכירים נוספים אמרו: "כל סביבת רה"מ בחקירות, לא ציפינו לקבל ממנו שבחים. הגענו לשפל. אנחנו עובדים מקצועי, נטו".

בנאומו, טען נתניהו כי חקירותיו היו בזבוז כספי ציבור וזמן שכן כבר בינואר 2017 פורסמה בתקשורת ידיעה לפיה המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום. כמו כן, ראש הממשלה סיפר לנוכחים כי למעלה מ-60 אחוז מהמלצות המשטרה "מושלכות לפח" ולא מגיעות לכדי כתב אישום. "בינתיים הורסים לאנשים האלה את החיים. שופכים את דמם ופוגעים בשמם הטוב". נתניהו נתן את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כדוגמה לאיש ציבור שסבל מסיטואציה דומה. עם זאת, יש לציין, כי בניגוד לטענת נתניהו, המשטרה דווקא המליצה על סגירת התיק נגד ריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת תמיכה בגני התערוכה( רויטרס)

 

גם במערכת הפוליטית הגיבו לדברי נתניהו. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא דברים באירוע בנתיבות. "תבוא ותגיד לציבור 'טעיתי. לא בסדר'. תגיד משהו, שנרגיש שאכפת לך, שאתה מבין שזה לא בסדר. במקום זה אתה תוקף את המשטרה. לא המשטרה קיבלה מתנות בשווי 200 אלף דולר. אתה קיבלת. לא המשטרה היא זאת שמואשמת בשחיתות. לא - היא הפתרון לשחיתות. היא אמורה לפתור את הבעיות ולדאוג שהחקירה תהיה זריזה יותר", אמר גבאי. "ראש ממשלה צריך לבוא ולומר - רבותיי, אני מבקש מכם, דורש מכם לסיים את החקירה בהקדם, כי אני רוצה לדעת איפה אני נמצא. במקום זה, מה הוא עושה? מתעסק בלהאשים את המשטרה".

עוד הוסיף: "במקום לפתור את הבעיה של מפוטרי טבע, מתעסקים במשטרה. במקום לתפור את הבעיה של ירי קסאמים על תושבי עוטף עזה, מתעסקים במשטרה. בשביל זה יש לנו ראש ממשלה, או בשביל שאר הדברים שדיברנו עליהם היום? הדברים שדיברנו עליהם היום, כראש ממשלה, ישנו את החיים של אזרחי מדינת ישראל. הנאומים שלו על המשטרה לא ישנו את החיים של אזרחי מדינת ישראל. את זה בדיוק באנו לתקן, ואנחנו נשנה את זה".

פוליטיקאים נוספים התייחסו לנאום בטוויטר. יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון, כתב: ״נתניהו צודק - המאבק נגדו הוא פוליטי, דמוקרטי וסוחף המונים. ראש הממשלה מדליק נרות חנוכה ושורף עוד חלקה של ממלכתיות, בכך שהוא משסה שוב נגד המשטרה והתקשורת. כמובן אף מילה על מפוטרי טבע או הנכים שסובלים גם בחג הזה".

ח"כ ציפי לבני: "נתניהו מריח את הסוף? גם אנחנו סוף סוף! די להתקרבנות. לא חיה נרדפת אלא ראש מממשלה מושחת שנרדף על ידי מעשיו שלו ומנסה להרוס את כל מערכות אכיפת החוק לצרכיו האישיים. אזרחי ישראל הטובים והישרים מכל קצוות הקשת הפוליטית יאמרו לזה: עד כאן!".

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, כתב: "מופע אימים של נתניהו. ראש ממשלה שמתייחס ככה לשלטון החוק צריך לרדת מהבמה הציבורית. מגיע לנו יותר מראש ממשלה שמזלזל במשטרה, מחקה מגישי טלוויזיה ומזמין התקפות על נשיא המדינה. הממלכתיות אבדה".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, כתבה לעוקביה: "נתניהו מנסה להסיט את הדיון בחשדות החמורים נגדו בשוחד, מרמה והפרת אמונים בהשתלחות נגד המפגינים ברוטשילד כאילו הם ממומנים על ידי הקרן החדשה. כי מימון של מילצ׳ן כנראה עדיף".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, כתב: "החשוד מבלפור ממשיך לזרות חול בעיני הציבור. אך גם הוא יודע: אין מנוס - אם יוגשו המלצות משטרה על פשעים חמורים - לא יוכל להמשיך לכהן. במילותיו – 'ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים גורליים למדינת ישראל'".

יעלון צייץ בטוויטר: "יצאתי מארוע הדלקת נרות עם נכי צה״ל וכוחות הביטחון, וצפיתי במופע המבזה של מי שאמור להנהיג את המדינה ומתנהג כעבריין נמלט, ששורף בדרך את כל מה שבנינו, נלחמנו, נפצענו ואיבדנו חברים בשבילו! ביבי, די! לך! לפני שתשרוף גם את מה שעשית, כשעוד היה אכפת לך מהמדינה!". 

(עדכון ראשון: 21:25)