טראמפ נואם בבית הלבן, רויטרס

חרף הווטו: ההצבעה במועצת הביטחון הייתה תבוסה לטראמפ ולנתניהו

פרשנות: התמיכה הגורפת בהחלטה מצביעה על בידודם של רה"מ והנשיא האמריקני. כעת מתכננים הפלסטינים מהלכים נוספים שרק יגדילו את הקונצנזוס העולמי נגד הכרזת ירושלים

  • פורסם ב:
  • 19/12/2017 13:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/12/2017 17:22
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ארה"ב הצליחה אמנם לחסום את הצעת ההחלטה במועצת הביטחון של האו"ם שגינתה את הכרזתו של דונלד טראמפ על הכרה בירושלים בירת ישראל – אבל אירועי אתמול (שני) בניו-יורק עדיין היו תבוסה – לא רק לנשיא האמריקני אלא גם לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

השורה התחתונה היא שלמרות שההחלטה לא עברה, מועצת הביטחון הצביעה 1:14 נגד טראמפ. פחות משבועיים אחרי שהכיר בירושלים בירת ישראל והודיע על תחילת ההכנות להעברת שגרירות ארה"ב לעיר, מצא את עצמו טראמפ מבודד מבחינה בינלאומית. כל המדינות החברות בגוף הבינלאומי החשוב והמשמעותי ביותר דחו את המהלך שעשה בעניין ירושלים והצביעו בעד ביטולו.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

הפלסטינית שהכתה חייל נעצרה ביחד עם אמה

השריפה בברוקלין: האב ניסה לחלץ את משפחתו - אשתו נהרגה

בצל מהומות ירושלים: סגן הנשיא האמריקני דחה את הביקור בישראל

זו הפעם הראשונה מאז נכנס טראמפ לחדר הסגלגל בה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי משתמשת בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון. זו גם הפעם הראשונה בה ארה"ב הטילה וטו במועצת הביטחון מזה כמעט שבע שנים. הפעם הקודמת, שהתרחשה בפברואר 2011, היתה גם קשורה לסכסוך הישראלי-פלסטיני, כאשר ממשל אובמה הטיל וטו על הצעת החלטה במועצת הביטחון שגינתה את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית.

 ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם
 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם( רויטרס)

 

דקות אחרי ההצבעה אמש פרסם נתניהו ברשתות החברתיות סרטון בו שיבח את היילי ואת טראמפ. ברוח חנוכה אף העניק נתניהו לשגרירה האמריקאית את התואר "מכבית". במציאות, הוביל נתניהו את טראמפ לתבוסה שנייה במספר במועצת הביטחון של האו"ם בתוך שנה. הפעם הקודמת הייתה בדצמבר אשתקד כאשר טראמפ ואנשיו ניסו מאחורי גבו של ממשל אובמה למנוע החלטה במועצת הביטחון נגד ההתנחלויות ונכשלו. טראמפ כידוע לא אוהב להפסיד.

אירועי השבועיים האחרונים סביב הכרזת טראמפ הם המשבר החמור ביותר בין ארה"ב לבין הפלסטינים מאז שיא האינתיפאדה השנייה ב-2002. נאומה של היילי במועצת הביטחון אתמול כלל התקפה חריפה על ההנהגה הפלסטינית וטענות כי הנהגה זו אינה משרתת את האינטרסים של בני עמה. נאומה של היילי הזכיר מאוד את נאומו של נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש באפריל 2002, בו הוא קבע כי יאסר ערפאת אינו רלוונטי וקרא לפלסטינים לבחור לעצמם מנהיג אחר. על רקע המשבר הזה הגעה ל"עסקה האולטימטיבית" בין ישראל לפלסטינים – יעד אותו הציב טראמפ במקום גבוה מאוד בסדר העדיפויות של מדיניות החוץ שלו – נראית רחוקה מאוד בלשון המעטה.

בכירים אמריקנים וישראלים מודים שההצבעה במועצת הביטחון אתמול היתה רק המתאבן וההתחלה של מה שעשוי להתרחש בתקופה הקרובה. המנה העיקרית תהיה סדרה של מהלכים פלסטינים בארגונים בינלאומים, שתשים לעצמה למטרה להמשיך ולבודד את ארה"ב ואת ישראל.

 

מיד לאחר הטלת הווטו האמריקני קראו הפלסטינים לכינוס ישיבת חירום של העצרת הכללית של האו"ם כדי לנסות ולהעביר שם את אותה החלטה בנושא ירושלים. החלטות העצרת הכללית של האו"ם אינן מחייבות, אולם לארה"ב אין שם יכולת להטיל וטו. נכון לעכשיו מעריכים בישראל כי ההצבעה הזו תתקיים כבר ביום חמישי. רוב הסיכויים הם שטראמפ ונתניהו יפסידו גם שם – בהפרש גדול בהרבה.

כמו כן הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הודיע כי יתחיל בהליך הצטרפות של הפלסטינים ליותר מ-20 סוכנויות או"ם ואמנות בינלאומיות. יהיה קשה מאוד לממשל טראמפ לבלום את המהלך הזה – וגם במקרה הזה הנשיא האמריקני צפוי להפסיד.