הטיל שיורט מעל שמי סעודיה, twitter - @ritakhoury10

סעודיה: טיל בליסטי ששיגרו המורדים החות'ים יורט בשמי ריאד

ע"פ דיווחים, הטיל יורט מדרום לעיר הבירה. המורדים החות'ים קיבלו אחריות לירי וטענו כי תכננו לפגוע בארמון המלוכה. בתגובה תקפה סעודיה בדרום צנעא • צפו בתיעוד

בתיעוד: יירוט הטיל הבליסטי מעל שמי סעודיה

טיל בליסטי יורט היום (שלישי) דרומית לבירה ריאד. המורדים החות'ים בתימן קיבלו אחריות על הירי וטענו כי ניסו לפגוע בארמון המלוכה. הסעודים מסרו כי מטרת הטיל הייתה לפגוע באיזורים מיושבים, אך לא היו נפגעים או נזק.

הקואליציה בהובלת סעודיה תקפה בתגובה מטרות של החות'ים בדרום צנעא והודיעה כי החות'ים מייבאים טילים מתוצרת איראנית דרך מעברים הומניטריים לתימן, ומאיימים באמצעותם על שלום האיזור והקהילה הבינלאומית. 

החות'ים מסרו כי ירו טיל בליסטי מסוג "וולקנו H-2" וכי הם התכוונו לפגוע בארמון בזמן פגישה שהתקיימה בין בכירים סעודים. בממשלת סעודיה טוענים כי מדובר בטיל איראני. 

ריאד, ערב הסעודית
 

ריאד, ערב הסעודית רויטרס

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חרף הווטו: ההצבעה במועצת הביטחון הייתה תבוסה לטראמפ ולנתניהו

15 שנות מאסר לתושב מזרח ירושלים שניסה לרצוח על רקע לאומני

השריפה בברוקלין: האב ניסה לחלץ את משפחתו - אשתו נהרגה

בנובמבר האחרון ירו החות'ים טיל לעבר נמל התעופה בריאד. עאדל ג'וביר, שר החוץ של סעודיה, אמר אז בריאיון ל-CNN כי הטיל המדובר הוא טיל איראני ששוגר בידי חיזבאללה מטריטוריה שנמצאת בידי שליטת החות'ים בתימן. לדבריו, הטיל דומה מאוד לטיל ששוגר בעבר. הוא יוצר באיראן והוא הוברח בחלקים לתימן. הוא הורכב שם על ידי מומחים של משמרות המהפכה ומחיזבאללה ואז שוגר לסעודיה.

בתום מספר שנים של עימותים ואי יציבות, בספטמבר 2014 הצליחו החות'ים השיעים לכבוש שטחים נרחבים מצנעא הבירה. כמה חודשים לאחר מכן, בינואר 2015, השלימו המורדים את כיבושה של צנעא ושל אל-חודיידה, עיר נמל מרכזית במדינה. ב-20 בינואר פרצו החות'ים לארמון הנשיאות ועצרו את הנשיא, שנאלץ בתוך מספר ימים להכריז על התפטרותו.

האדי הצליח להימלט בדיוק חודש לאחר מכן לבירה הסעודית, ביקש סיוע ונענה בחיוב. כחודש לאחר מכן, ב-26 במארס, פתחו כוחות הקואליציה הסונית בהובלת סעודיה במתקפת נגד על החות'ים, במטרה לכבוש מחדש את מרכזי השלטון ולהשיב את האדי לתפקידו. כחלק מאסטרטגיית הלחימה ועל מנת להחליש את החות'ים, הטילו הסעודים מצור על ערי החוף עדן ואל-חודיידה. בתוך מספר חודשים התפתח בתימן - אחת המדינות העניות בעולם - אסון הומניטרי מהכבדים שראה העולם המודרני.